Korzár logo Korzár

Slováci na východe za vznik ČSR

Historický vývin vzniku prvej ČSR sme načrtli v tejto rubrike 23. októbra 2008 v článku pod titulkom "K 90. výročiu vzniku Československa". Dnes

priblížime situáciu, aká bola na východnom Slovensku krátko po 28. októbri 1918. Po vyhlásení samostatnosti Česko - Slovenska vládna moc v českých zemiach prišla bez väčších prekážok do rúk českých národných orgánov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku bola politická situácia oveľa zložitejšia. V Uhorsku starý reakčný režim padol a demokratická revolúcia viedla k vzniku vlády M. Károlyho. Táto - pokiaľ išlo o ďalší osud Slovenska - zaujala stanovisko jeho udržania v rámci novej Maďarskej republiky.

Prešovské udalosti

SkryťVypnúť reklamu

V tomto úsilí uskutočnila rad aktívnych politických, vojenských, administratívnych a diplomatických rozhodnutí. Naproti tomu Slovenská národná rada nezávisle od udalostí v Prahe prijala Deklaráciu slovenského národa 30. októbra 1918, ktorou sa prihlásila k rodiacemu sa československému štátu. V Ohlase SNR vyzývala k zakladaniu slovenských národných rád, k utváraniu národných gárd, k udržaniu bezpečnosti a k zotrvaniu úradov na svojom mieste a k plneniu rozkazov SNR. Ohlas odmietol pohyby proti celistvosti a slobode slovenského národa. Po páde uhorského režimu prebehla na celom Slovensku vlna živelnej ľudovej revolúcie, ktorá bola namierená proti bezprostredným nositeľom starej utlačovateľskej moci notárom, žandárom, krčmárom a obchodníkom, ale nie proti Maďarom ako etnickej menšine. Budapeštianska vláda prijala potom neprimerané opatrenia, ako to ukázali prešovské udalosti: Po vyhlásení veliteľa miestnej vojenskej posádky, že je koniec vojny a vojaci môžu ísť domov, ale bez zabezpečenia vojenskej poriadkovej služby, došlo v noci k rabovaniu krčiem a obchodov. Na druhý deň bolo vyhlásené štatárium, ktoré odsúdilo 41 vojakov a 2 civilov na trest smrti, ktorý bol aj vykonaný v Prešove. Táto hrozivá odveta nemá páru v celej monarchii! Maďarské vojenské gardy i neskôr používali streľbu do občanov na zastrašenie obyvateľstva napr. v Parchovanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Károlyho vláda v snahe udržať Slovensko pod svojou vojenskou a administratívnou mocou zmobilizovala dva ročníky vojska, obnovila žandársku službu a všemožne podporovala zakladanie Maďarských národných rád a ozbrojených národných gárd. Pomocou nich mocensky aj politicky obnovila a nastolila moc na východnom Slovensku. Pod ich presilou miestne slovenské národné rady a niektoré národné gardy boli vo svojej činnosti izolované a nakoniec aj umlčané. Budapeštianska vláda po utvorení ministerstva pre národnosti pod vedením O. Jásziho podniká aj propagandistickú ofenzívu, sľubujúc nemaďarským národom a národnostiam prebudovanie starého Uhorska na vytvorenie východného Švajčiarska. "Za tým cieľom šírila aj falošné zastrašovanie ľudu zo spolupráce s Čechmi, ktorí vraj povedú k samostatnému ohrozeniu existencie slovenského národa. Budapeštianska vláda vysielala na Slovensko agitátorov a komisárov s právomocami, aby získali slovenský ľud pre myšlienku zotrvania v Uhorsku.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatná Spišská republika

Pomalý postup československého vojska pri obsadzovaní a oslobodzovaní Slovenska umožnil budapeštianskej vláde upevňovať jej vládnu moc a vplyv na východnom Slovensku s nadväznosťou na politickú izoláciu tohto regiónu zo začiatku 20. stor. Pod vplyvom týchto skutočnosti sa tu vytvorila špecifická politická situácia, zobrazujúca existenciu niekoľkých zastupiteľských národných orgánov na etnickom základe. S predstihom a pod ochranou maďarskej vlády sa tu vytvorili miestne maďarské národné rady, na výzvu SNR sa organizovali slovenské národné rady a gardy. Na Spiši vznikla Nemecká rada s orientáciou na Budapešť a v Starej Ľubovni Ruská národná rada, spočiatku na Ukrajinskú, ale neskôr na československú orientáciu. Osobitnú deštruktívnu úlohu zohrávala tzv. Východoslovenská rada, pôsobiaca v duchu predošlých snáh a cieľov, vytvoriť z východných Slovákov osobitné etnikum Slovjakov a zotrvanie v maďarskom štáte. Je veľmi príznačné aké argumenty používali maďarské národné rady, aby východné Slovensko zotrvalo v rámci Maďarska. Tak napríklad prešovské maďarské orgány sa obracali na vládu s požiadavkou, aby mesto naďalej bolo pod maďarskou správou, lebo vraj všetko, čo je v meste z hľadiska hospodárskeho, politického, školského a kultúrneho je v rukách tunajších Maďarov a Slováci sú tu len sluhovia, robotníci, ktorým nemožno odovzdať vládu do rúk. V podobnom duchu vyzneli aj hlasy spišských Nemcov, ktorí rázne odmietli československú vládu i štát a vo svojom odpore na osobitnom zhromaždení vyhlásili aj Samostatnú Spišskú republiku (Selbständige Zipser republik). V liste predstaviteľ Nemeckej rady to zdôvodňoval tým, že všetko, čo je na Spiši, je nemeckým dielom, že tunajšia inteligencia je bez výnimky nemeckého a maďarského pôvodu a že Slováci sú tu len prisťahovalci, zväčša sluhovia a nádenníci, v menšej miere roľníci a z malej časti remeselníci. Možno povedať, že toto konštatovanie reálne odkrylo národný, politický a kultúrny útlak východoslovenského ľudu a čo je v ňom tragické, bola to pravdivá charakteristika.

Reakcia východoslovenského ľudu

Ako reagoval ľud na východnom Slovensku na vznik ČSR, na politiku Karolyho vlády?

Dával najavo svoje národné presvedčenie v listoch adresovaných SNR, v ktorých žiadal o pomoc, informácie, vysielanie vodcov, agitátorov a novín, aby sa mohol politicky lepšie orientovať. Osobitne sa v nich zdôrazňovalo vyhlásenie, že podporujú činnosť SNR a vyhlásenie ČSR netrpezlivo očakáva aby československé vojsko čím skôr oslobodilo ich región pred vyčíňaním maďarských gárd a vojska. K organizovanejšiemu a otvorenému vystúpeniu ľudu došlo v Solivare pri Prešove, kde miestna organizácia SNR, ktorá vystúpila proti účinkovaniu Vsl. rady a jej popredného predstaviteľa. Napriek protestom táto rada v Košiciach 11. 12. 1918 vyhlásila tzv. Slovenskú ľudovú republiku. V skutočnosti to bola politická fraška. Reakciou na to bolo z iniciatívy Liptovského výboru SNR zvolané ľudové zhromaždenie do Liptovského Mikuláša za účasti okolo 100 člennej delegácie z východu. Na zhromaždení bolo asi 15 000 osôb. Prijatá rezolúcia zdôrazňovala jednotu slovenského národa.

Solivarská SNR

Na zhromaždenie reagovala aj Solivarská SNR ľudového zvolaním ľudového zhromaždenia v Solivare 15. 12. 1918, ktorého sa zúčastnilo podľa dobových správ okolo tisíc osôb s účasťou delegácie z Liptova a susedných stolíc. Ľud posmelený vojenským obsadzovaním Slovenska čoraz rozhodnejšie a aktívne vystupoval proti dezintegračným snahám a maďarským orgánom usilujúcim sa o podporu ľudu pre zotrvanie Slovenska v Maďarsku. Príkladom toho bolo aj zhromaždenie v Humennom, na ktorom ľud prekričal rečníkov a zmaril prijatie takej rezolúcie. V Snine začiatkom novembra došlo k pokusu o vyhlásenie ČSR. Postup čsl. vojska za účasti talianskych legionárov a jednotky Pluku slovenskej slobody také zásahy prekazil. Koncom decembra došlo k obsadeniu Prešova a 29. decembra Košíc a začiatkom januára 1919 sa východné Slovensko dostalo pod vojenskú a administratívnu správu ČSR.

Zánik monarchie a rozpad Uhorska bol výsledkom prirodzeného historického procesu viacerých činiteľov - vnútorných aj zahranično-politických. V nich nemalú úlohu zohrali moderné idey, hlásajúce myšlienky demokratických slobôd i politickej a štátnej samostatnosti. Československá republika napriek dočasnému zániku (1938 - 1945) napokon otvorila cestu i k slovenskej štátnosti. V tom je aj jej veľký historický význam.

Autor: LADISLAV TAJTÁK

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 461
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 241
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 089
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 846
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 467
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 164
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 934
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 138
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 076
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 046
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 060
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 622
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 411
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 076
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 046
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 060
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 622
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 411
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu