sovietska tajná polícia počas II. svetovej vojny postrieľala tisíce zajatých poľských dôstojníkov a intelektuálov, podľa niektorých zdrojov ich bolo až 22-tisíc.
PRAHA. Žalobu na Moskvu podali dvaja potomkovia zavraždených vojakov. Ruské súdy doposiaľ odmietali sprístupniť Poliakom dokumenty, ktoré sa zločinu týkajú. Ak by európsky súd uznal, že Rusko porušilo ľudské práva, bude to podľa poľských právnikov precedens, ktorý by umožnil vyšetrovanie masakru.
V Katyni a okolitých táboroch na rozkaz sovietskeho diktátora Josifa Stalina postrieľali až 22-tisíc poľských dôstojníkov, intelektuálov a duchovných zajatých po invázii Červenej armády v septembri 1937. Za masovú vraždu nikdy nikoho nepotrestali. Sovieti dlho tajili aj okolnosti tohto masakru, až v roku 1990 priznali, že ho nariadil priamo Stalin. Varšava žiada, aby ho Moskva uznala za genocídu, podľa ruskej prokuratúry však nemožno popravy zajatcov považovať za vyvražďovanie národa. Tento spor preto výrazne komplikuje poľsko-ruské vzťahy.
Päťročný boj s ruskými súdmi
Dvaja potomkovia katyňského masakru päť rokov bojovali proti ruským súdom, podarilo sa im preukázať, že ich príbuzní boli zavraždení, napriek tomu nemohli nahliadnuť do dokumentov. Obrátili sa preto na štrasburský súd, ktorý je justičným orgánom Rady Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.