Drvivá väčšina slovenských podnikateľov čaká, že ich kríza nepríjemne ovplyvní. V priemere však čakajú len minimálny pokles ziskov.
BRATISLAVA. Takmer dve tretiny podnikateľov na Slovensku už cíti vplyvy finančnej krízy na ich podnikaní, ďalšia tretina čaká, že kríza ich ovplyvní až budúci rok. Len približne desatina z nich predpokladá, že kríza ich nezasiahne. Ukazuje to prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska a denníka SME, ktorého sa zúčastnilo vyše dvesto slovenských podnikov. Podľa prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska Jána Oravca prieskum vystihol náladu medzi podnikateľmi úplne presne: "Bolo by ilúziou si myslieť, že kríza sa nedotkne slovenskej - malej a veľmi otvorenej - ekonomiky," povedal. Podľa neho sa kríza prejaví na výraznom pribrzdení tempa ekonomického rastu z 10 percent v minulom roku na okolo štyroch v tomto roku. Riešenia vplyvov krízy pre podnikateľov vidí Oravec v úsporných opatreniach vrátane zníženia mzdových nákladov a zníženia počtu zamestnancov. "Práve v čase krízy je dôležité, aby podnikatelia mohli reagovať pružne, aby sa čo najskôr prispôsobili," povedal. Brzdiť ich v tom môže napríklad prílišná právna ochrana zamestnancov.
Tržby, investície, úvery
Krízu pocítili podnikatelia hlavne v znížení počtu ich zákaziek, či zhoršení platobnej disciplíny ich odberateľov. To sa prejavilo v znížení očakávaných tržieb. S tým rátajú dve tretiny podnikateľov. Kríza podľa nich už zatlačila ceny ich výrobkov a služieb dole. V spojení s krízou sa hovorí hlavne o znížení dostupnosti finančných zdrojov. To zatiaľ takmer polovica podnikateľov vôbec nepocítila. Ostatní cítia hlavne zvýšenie nákladov na získanie peňazí. Len veľmi malá časť podnikateľov v prieskume hovorí, že preto zbrzdí plánované investície. Dve tretiny podnikateľov rátajú s poklesom zisku oproti plánom pred vypuknutím krízy. No v priemere čakajú sotva desatinový pokles profitu. "Slabší zahraničný dopyt sa prejaví v poklese produkcie, čo bude vytvárať tlak na pokles rastu miezd a v extrémnych prípadoch i znižovanie stavu zamestnancov," povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Prepúšťať neplánujú
Pre krízu plánuje prepúšťať zamestnancov len pätina podnikateľov. Väčšina podnikov totiž počty zamestnancov hodnotí predbežne a pružne reagujú na trhové zmeny. Kríza sa prejaví skôr pomalším rastom miezd, na tie siahnu asi dve tretiny podnikov, pôjde hlavne o odmeny či zamestnanecké výhody.
ZDENKA ZAJÍČKOVÁ
Autor: Slzy babieho leta i dušičiek
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.