jeho víťazstvo.
NEW YORK. Niektoré prieskumy naznačujú, že Obamov republikánsky oponent John McCain v posledných dňoch stratu doháňa, napriek tomu je zrejmé, že sa ocitol v defenzíve. Zatiaľ čo Obama by mohol podľa predvolebných ankiet zabodovať v niekoľkých tradične republikánskych štátoch, McCain má šance preniknúť na demokratické územie zrejme iba v Pennsylvánii.
Kardinálnou otázkou volieb ako vždy je, kto príde hlasovať a ako sa zachová. Tábory oboch kandidátov sa zhodujú v predvídaní rekordnej účasti vyburcovanej rekordne dlhou a rekordne nákladnou volebnou kampaňou. Ich odhady potvrdzuje nárast záujmu o registráciu na voľby i dlhé rady pred volebnými miestnosťami, kde môžu Američania hlasovať už vopred.
McCainov hlavný volebný analytik Bill McInturff očakáva, že hlasy odovzdá 130 až 135 miliónov ľudí, čo je o desať miliónov viac než pred štyrmi rokmi a o 25 miliónov viac než v roku 2000.
Modely správania voličov
Ako sa ale títo noví voliči zachovajú, či rozbijú historické vzory hlasovania, alebo ich naopak posilnia, je neisté. Určitá nepredvídateľnosť ich správania tak čiastočne spochybňuje i predvolebné prieskumy. Obama verí vo veľký úspech medzi novými a občasnými voličmi, predovšetkým medzi mladými ľuďmi a černochmi. McCainovi poradcovia ale tvrdia, že nie je dôkaz o tom, že by vyššia účasť zásadne zmenila zloženie voličov. Podľa nich sa zvýši zastúpenie všetkých demografických skupín, čím sa údajne vyrovnajú všetky Obamove výhody.
Do istej miery to potvrdzujú i analýzy predčasných volieb. Napríklad na Floride je medzi ľuďmi, ktorí využili možnosti odovzdať hlasy v predstihu, viac černochov, ale menej mladých ľudí. Afroameričania tvorili doposiaľ 22 percent predčasne hlasujúcich, aj keď ich zastúpenie v populácii činí 13 percent. Občanov do 35 rokov dorazilo len 15 percent, aj keď táto veková skupina tvorí na Floride štvrtinu všetkých voličov.
Neznámou ostáva aj rasový rozmer. Nečudo, že v historických voľbách, v ktorých prvýkrát kandiduje na najvyšší úrad v krajine politik s černošskými koreňmi, sa väčšina Afroameričanov kloní na jeho stranu. Otázkou ale je, ako sa zachová belošská väčšina.
Profesor Michiganskej univerzity Jan Švejnar upozorňuje, že pri voľbách sa môže prejaviť takzvaný Bradleyho efekt, keď ľudia pred voľbami tvrdia, že rasový pôvod kandidáta nie je významný, ale pri konečnom hlasovaní svoje predsudky neprekonajú. "Niektorí voliči možno, keď budú v súkromí za zástenou, si budú znova klásť otázky, či sú pripravení - ako krajina a kultúra - mať Afroameričana v čele Ameriky," povedal Švejnar. Sám sa domnieva, že na to Američania ako celok pripravení sú.
Rasová otázka môže zohrať úlohu hlavne u nerozhodnutých voličov, ktorých ostáva podľa rôznych prieskumov sedem až 20 percent. Práve tato skupina tradične drží kľúče k Bielemu domu.
Obama, ktorého otec bol Afričan a matka beloška, už zrejme má s Bradleyho efektom skúsenosť z primárok. V jednoznačne belošskom New Hampshire viedol podľa prieskumov s dvojciferným náskokom, nakoniec ale miestni demokrati dali o tri percentá viac hlasov jeho vtedajšej súperke Hillary Clintonovej. Nedávny prieskum ukázal, že určité negatívne postoje voči černochom zaujíma tretina belošských demokratov, čo môže v prípade tesného súboja byť pre
Obamu istou prekážkou.
Otáznik na republikánskej strane sa vznáša nad angažovaním Sarah Palinovej ako kandidátky na McCainovu viceprezidentku. Jej hviezda za dva mesiace od nominácie pomerne značne pohasla a dnes jej schopnosť pracovať po prezidentovom boku uznáva len tretina voličov. Republikánsky tábor ale tvrdí, že sa k McCainovi prikláňajú ženy, čo by mohlo naznačovať pozitívny vplyv.
Obamovi nahráva súčasná finančná kríza, ktorej prekonanie si väčšina Američanov spája práve s ním. U McCaina voliči oceňujú schopnosti a skúsenosti v oblasti bezpečnosti a boja proti terorizmu.
Charizmatický, 47-ročný Obama s dokonale nastavenou volebnou mašinériou, ktorá dokázala vygenerovať obrovské peniaze na volební kampaň, má všetky predpoklady voľby vyhrať. Napriek tomu je o 25 rokov starší veterán z vietnamskej vojny McCain v pätách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.