originálom na nerozoznanie. Aké je to teda naučiť sa a rozprávať týmto vzdialeným jazykom?
POPRAD. "Že by to bolo ľahké, to nemôžem povedať, ale keď to človeka baví, je to určite zábavné," hovorí Eva. Vraj si už úplne presne nepamätá, ako sa k japončine dostala. "Ťažko nájsť ten prvotný podnet, bolo to všetko dokopy. Mám rada jazyky, japonskú kultúru a je to exotika," upresňuje Eva.
Míľový skok
U nás sa dá po japonsky naučiť napríklad univerzitným štúdiom. Túto cestu si zvolila i Eva. "Začína sa od písma, potom trocha gramatiky a postupne prichádza konverzácia až po čítanie tlače," vysvetľuje sympatická študentka. Veľmi jej pomohol ročný pobyt v krajine vychádzajúceho slnka. "Určite to bol míľový krok vpred. V Japonsku som bola takmer úplne bez kontaktov s Európanmi, čo po jazykovej stránke neskutočne pomohlo," dodáva Eva.
Treba roky
Čo odporúča budúca japonologička tým, ktorí uvažujú o štúdiu tohto exotického jazyka? "Treba si dobre zvážiť, čo naozaj presne chceme, lebo osvojiť si japončinu vyžaduje neskutočné more času. Treba sa tomu jednoducho venovať. Často ľudia skončia tým, že sa naučia len nejaké frázy a ďalej už nejdú. To tiež nie je na škodu, ale na úplné zvládnutie japončiny treba naozaj roky. Je to drina," priznáva Eva.
Krajinu a ľudí si zamilovala
Eva si aj toto leto do Japonska odskočila na výlet, a aj v budúcnosti chce túto krajinu navštevovať. "Japonsko je moja krajina. Fascinuje ma, ako udržiavajú tradície a majú v povedomí bohatú históriu, čo zároveň spájajú s absolútne najnovšími technológiami. Japonci sú veľmi fajn ľudia," povedala Eva. Ale aj veľmi odlišní. "Japonci majú úplne inú mentalitu, preto, ak som počas toho roka mala nejaké ťažkosti, vyplývalo to z toho, že niekedy naozaj som nevedela, čo odo mňa chcú. Ale celkovo, znova opakujem - Japonsko a Japonci, to je úžasná krajina, kultúra aj ľudia," doplnila Eva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.