Korzár logo Korzár

Katedrála v Aachene

Korunovali v nej tridsať kráľovPri výbere stavieb, ktoré postupne predstavujeme v našom seriáli, sa obvykle riadim svojím takpovediac ťahákom, do

Korunovali v nej tridsať kráľov

Pri výbere stavieb, ktoré postupne predstavujeme v našom seriáli, sa obvykle riadim svojím takpovediac ťahákom, do ktorého si postupne zapisujem stavby, ktoré mi prídu na um (alebo o ktorých niekde čítam) ako vhodní kandidáti na predstavenie. Občas zaradím do tohto zoznamu aj stavbu, ktorú som kedysi navštívil a ktorú považujem za hodnú predstavenia. Nedávno sa mi však po prvý raz stalo, že som navštívil architektonický a historický skvost, o predstavení ktorého som doteraz neuvažoval resp. ma nenapadlo. Až doma mi "došlo", že ide skutočne o mimoriadne významnú stavbu, ktorú v tomto seriáli nemôžeme vynechať. Tou stavbou je katedrála v nemeckom Aachene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najvýznamnejší stredoveký panovník

Aachenská katedrála je nerozlučne spätá s franským panovníkom Karolom Veľkým (niekde je uvádzaný ako Karol I. Veľký). Tohto panovníka možno považovať za najvýznamnejšieho panovníka v celom európskom stredoveku. Karol I. Veľký sa narodil okolo roku 742 a po smrti svojho otca Pipina III. mladšieho roku 768 si s bratom Karolmanom rozdelili medzi seba Franské kráľovstvo. Jediným franským vladárom sa Karol stal po smrti Karolmana roku 771. Karol postupne ovládol územie dnešného Francúzska, Belgicka, Holandska, západnú časť Nemecka, väčšinu Talianska, Korziku, Baleáry a severovýchodné Španielsko.

Rozkvet kultúru a vzdelanosti

Vláda Karola Veľkého bola obdobím kultúrneho obrodenia. Cisár nariadil, aby diecézy a kláštory ponúkali možnosť štúdia literatúry tým, ktorí prejavia talent na učenie. Karol veľký mal však rád aj hostiny a poľovačky a okolo roku 790 si dal postaviť palác v Aachene. Na mieste dnešného mesta Aachen bolo už v rímskych dobách keltské (galské) sídlisko, nazývané Grannus. Podľa neho a termálnych prameňov (s teplotou až 76 stupňov) pomenovali Rimania toto sídlisko Aquae Granni (granské kúpele). S výstavbou palácovej kaplnky v Aachene sa začalo v roku 790. Podľa neskorších prameňov bol architektom stavby Odo von Metz. Vzorom pre stavbu tejto kaplnky bol byzantský kostol San Vitale v Ravene, dokončený v roku 547.

SkryťVypnúť reklamu

Osemuholníková kaplnka

To vysvetľuje, prečo má kaplnka "východný" ráz s osemuholníkovým pôdorysom (kaplnku preto nazývajú Octagon), mramorovou podlahou a bohatou zlatou mozaikovou výzdobou. Podľa legendy vysvätil kaplnku v roku 805 samotný pápež Lev III. Kaplnka bola pôvodne zakrytá plochou pyramídovou strechou, až neskôr dostala barokovú strechu. Priemer kaplnky, zasvätenej Panne Márii, je 14,4 m, jej výška je 31,6 m. Spomenutá kaplnka tvorí základ dnešnej katedrály. V predsieni kaplnky je alabastrová madona, pochádzajúc z obdobia pre rokom 1400, a bronzová plastika medvedice (ľudovo nazývaná vlk), ktorú zhotovili Kelti v 2. storočí.

Relikvie z Jeruzalemu a Konstantinopolu

V rokoch 798 až 802 priviezol Karol Veľký do Aachenu z Jeruzalemu a Konstantinopolu (dnešný Istanbul) vzácne relikvie. Medzi tieto relikvie patria časti odevu Ježiša Krista a svätej Márie, ako aj látka, na ktorej spočívala hlava sv. Jána krstiteľa po jeho sťatí. Kvôli týmto relikviám sa Aachen stal v stredoveku rovnako významným pútnickým miestom, akými boli Rím, Jeruzalem či Santiago de Compostela. Od roku 1349 sú relikvie pravidelne, každých sedem rokov, vystavené v katedrále. Naposledy sa tak stalo v roku 2007, takže ďalšia príležitosť vidieť ich sa naskytne až v roku 2014. Keď Karol Veľký v roku 814 zomrel, jeho ostatky boli uložené do kaplnky. V strede oktagonálnej kaplnky visí pozlátený luster s priemerom 4,2 metra, na ktorom je 48 sviečok. Tento luster daroval kostolu v roku 1168 cisár Fridrich I. Barbarossa.

SkryťVypnúť reklamu

Mramorový trón

Na ochodzi kaplnky stojí mramorový trón, na ktorom počas bohoslužieb sedával Karol Veľký. K trónu vedie šesť schodíkov, rovnako ako kedysi k Šalamúnovmu trónu. Na tomto tróne sedávalo počas korunovácie tridsať ďalších nemeckých kráľov. Tieto korunovácie sa konali šesť storočí, v rokoch 936 až 1531. Posledným nemeckým kráľom, korunovaným v Aachene, bol Ferdinand I. Pretože kaplnka nestačila náporu pútnikov, bol k nej na jej východnej strane v rokoch 1355 až 1414 pribudovaný vysoký chór v neskorogotickom slohu. Tento chór má dĺžku 25 m a výšku 32 m, pričom sklá v jeho vysokých oknách majú celkovú plochu tisíc štvorcových metrov.

Aachenský skleník

Kvôli tomuto bohatému zaskleniu dostal tento chór prezývku aachenský skleník. Chór bol vysvätený v roku 1414, pri 600. výročí smrti Karola Veľkého. V chóre sú umiestnené dve vzácne schránky. Prvou z nich je schránka sv. Márie, pochádzajúca z rokov 1220 až 1239. Táto schránka je vyzdobená postavami Ježiša, Márie, Karola Veľkého, pápeža Leva III a dvanástich apoštolov. V schránke sú uložené spomenuté relikvie, ktoré sú verejne vystavené každých sedem rokov. Druhou schránkou je zlatá schránka, do ktorej boli v roku 1215 preložené ostatky Karola Veľkého. Táto schránka má dĺžku 204 cm, šírku 57 cm a výšku 94 cm. Na čelnej strane tejto schránky je zobrazený Karol Veľký pod Ježišom Kristom, udeľujúcim požehnanie. Na oboch dlhších bočných stranách je zobrazených celkovo šestnásť kráľov, následníkov Karola Veľkého.

Výzdoba zo slonoviny

Na bočnej strane chóru je vzácna kazateľnica, pochádzajúca z obdobia medzi rokmi 1002 až 1014. Táto kazateľnica je vyzdobená aj slonovinovými reliéfmi z Egypta, pochádzajúcimi zo šiesteho storočia. Po vybudovaní chóru bolo okolo pôvodnej kaplnky (Octagonu) postavených niekoľko menších kaplniek. Najbližšie k chóru je dvojpodlažná kaplnka sv. Matúša, ktorá slúžila ako archív. Prízemie tejto kaplnky slúži ako sakristia. Vedľa je kaplnka sv. Anny, ktorej výstavba bola ukončená v roku 1449. Aj táto kaplnka je poschodová a jej prízemie pôvodne slúžilo ako otvorená vstupná hala, ktorá však bola uzavretá v roku 1772 a používaná ako ďalšia sakristia. K opačnej strane Octagonu prilieha kaplnka sv. Huberta, vybudovaná v rokoch 1455 až 1474. Na jej hornom poschodí je Karlova kaplnka. Ďalšími kaplnkami sú kaplnky sv. Mikuláša (na jej hornom podlaží je kaplnka sv. Michala) a kaplnka všetkých svätých.

Uhorská kaplnka

Pretože na púte do Aachenu chodilo veľa pútnikov z Uhorska, dal uhorský (a neskôr aj poľský) kráľ Ľudovít I. postaviť kaplnku, ktorá dnes nesie meno Uhorská. Táto kaplnka, pôvodne vysvätená v roku 1367, bola v rokoch 1756-1757 prebudovaná v barokovom slohu a sú v nej umiestnené sochy štyroch uhorských svätých. Nad vstupnou predsieňou Octagonu bola v roku 1884 vybudovaná veža, ktorej výška je 74 metrov. Katedrála v Aachene, nazývaná v nemčine aj Kaiserdom (cisársky dóm) bola prvou nemeckou pamiatkou, zapísanou (v roku 1978) do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mimochodom, ak v nejakej českej tlači či knižke budete čítať o meste s názvom Cáchy, vedzte, že reč je práve o Aachene.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu