Korzár logo Korzár

Na Peaku Lenina prežil obrovskú očistu

Život horolezcov je zvláštny. Vášeň, ktorá ich k tomuto športu viaže, je nekontrolovateľná a často siahajú aj na vrchol svojich možností. Odchod od

rodiny je samozrejmosťou, opodstatnený strach manželiek a priateliek rovnako. Aj napriek prosbám najbližších sa rok čo rok odhodlávajú na veľké výpravy a zdolávajú pre obyčajného smrteľníka extrémne trasy. Partička štyroch východniarov a jeden Lipták si približne pred rokom dala cieľ. Zdolajú Peak Lenina (7134 m) v Pamíri, ktorý patrí k najvyšším pohoriam sveta. Jeho časti zasahujú do Kirgizska, Tadžikistanu, Afganistanu i Číny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre horolezca Jána (Jeňa) Buráka z Košíc bol tento vrch snom. Aj keď podľa neho Peak Lenina (v súčasnosti jeho oficiálny tamojší názov je Štít Abú Alí ibn Síná) nie je technicky náročný kopec, tešil sa naň a považoval ho za skutočnú výzvu a dobrú skúsenosť s vysokými horami. Spolu s Dušanom Spurom z Liptovského Mikuláša a triom zo Spišskej Novej Vsi Ladislavom Pavelkom, Michalom Sabovčíkom a Tomášom Šimonovičom odleteli 19. júla 2008 z Viedne do Kirgizska.

SkryťVypnúť reklamu

Kvôli aklimatizácii zašli do Álp

Príprava na takúto expedíciu nie je ľahká. Je potrebné zohnať ľudí, peniaze, materiál a sponzorov, ale tiež nabrať fyzické či duševné sily.

"Ja leziem na skalách, trochu som predtým behal a chodil na stacionárny bicykel. Ostatní chalani z tímu, ktorý sa na horu vydal, trávia veľa času v Tatrách. Pred Pamírom sme tiež mali všetci aklimatizáciu a tréning v Alpách," začal s rozprávaním košický milovník hôr.

S chalanmi sa spoznal cez Dušana, ktorého zas stretol na kaukazskom Elbruse. "Hneď sme si rozumeli. Plánovali sme nejakú akciu vo vysokých horách. Chlapci navrhovali pamírsky Peak komunizmu konkrétnou trasou. Ja som do toho nechcel ísť. Myslím, že to bolo dosť mimo našich skúseností. Potom sme sa s Duškom rozhodli ísť na Lenina dvaja. Neskôr sa k nám predsa pridali aj Spišiaci," prezrádza ďalej J. Burák.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko iné

Po troch hodinách letu z Viedne bola výprava na letisku Domodedovo v Moskve, kde si počkali poriadne dlhých desať hodín na let do kirgizského Oshu. Tam leteli ďalších päť hodín.

"Prileteli sme niekedy ráno. Mal som len hmlisté predstavy o tejto krajine, kultúre, ľuďoch a tak. Veci nám z lietadla nahádzali do náklaďáku a potom na zem. Nekompromisní tvrďasi nám skontrolovali pasy. Inak mi ľudia tam pripadali jednoduchí a sú tam snáď najrýchlejší taxikári na svete," spomína si s úsmevom Jeňo, ktorý sa spolu so skupinou ubytoval v rodinnom dome s dvorom a záhradkou.

"Vybrali sme sa do mesta hľadať trh. Na cenách sa dalo dohodnúť. Pre nás tam bolo veľa odlišného a my sme boli iní pre Osh," zhodnotil horolezec.

SkryťVypnúť reklamu

Bozk od Lenina

Nasledujúci deň pobalili svoje veci a nastúpili do nákladného auta Zil. Bola to divoká jazda, pri ktorej sa riadne prášilo a auto priam na ceste tancovalo. Neskoro večer prišla partia slovenských horolezcov do základného tábora v údolí Achik Tash. Bolo chladno, pršalo a tak prespali radšej v Zile. Bozk na dobré ránko im dal sám veľký Lenin.

"Zbadal som neskutočnú severnú stenu. V to ráno sme sa dozvedeli o stratenej Češke pod vrcholom Lenina, kopca, ktorý sme mali v pláne zdolať (išlo o Máriu Chmelařovú zo Šumperka, ktorá dostala snežnú slepotu a nedokázala zostúpiť, jej telo nenašli - pozn. red.). Nejako sme to predýchali a rusko-anglicky sme si dohadovali transport expedičných batohov do tábora C1, ktorý bol vo výške 4400 metrov. Podarilo sa. Ráno sme teda naložili somárov a vybrali sme sa na cestu," hovorí Jeňo.

Parta horolezcov mala v ten deň šťastie. Slnko zalialo celú zem, a tak stihli urobiť aj pár pekných záberov. Keď prešli cez Lukovaju poľanu a sedlo cestovateľov, uvideli ľadovec. V ten deň sa dostali do výšky 4800 metrov.

Zvláštni domorodci

V základnom tábore spoznali zaujímavého "domorodca" Mišu, ktorý im pomohol pri rôznych vybavovačkách.

"Dosť sme sa s ním skamarátili. Pozval nás k sebe do jurty a uvaril nám obed. Veľa nám toho porozprával. Bol skvelý. Vlastne všetci k nám boli pohostinní, milí, pokojní. Chápadlá moderného sveta tam mali len malý dosah. Na trhu v Oshi mali rôzne látky, oblečenie, jedlá, čaje, tabak... Večer, keď trh končil, odpadky nahrnuli do stredov uličiek a podpálili. Boli tam však aj menej príjemní ľudia. Práve na trhu sme stretli jednu tetušku, čo chcela silou mocou niečo predať," spomína si Ján, ktorý tvrdí, že život tam nie je jednoduchý. "Pre mňa to bolo neskutočné, ako tam tí ľudia žili, bývali, jedli, ako sa správali."

Lavína ich obišla

Druhý deň expedície si naplánovali postaviť stany vo výške 5350 metrov (tábor C2). Stúpali doň za výdatnej búrky, ktorá ich však našťastie zasiahla len okrajovo.

"Dušan a Laďo mali v ten deň žalúdočné problémy, ktoré však neskôr prešli. Na druhý deň ráno okolo nás preletela lavína. Tá urobila trochu poriadok na výstupovej trase," hovorí Ján teraz už s úsmevom, no vtedy cítil obavy, či niekoho nezmiatla. Košický horolezec sa pri tejto výprave najviac obával práve lavín.

Nečudo, veď len krátko po ich pobyte našli pozostatky zvyšných 40 profesionálnych horolezcov, ktorých 13. augusta 1990 zavalila mohutná lavína s niekoľkými miliónmi štvorcových metrov snehu. Tá celkom zničila základný tábor pod Peakom Lenina. Medzi obeťami z 20 krajín bolo aj 6 občanov vtedajšieho Československa. Túto tragédiu spôsobila silné zemetrasenie v Afganistane. Krátko po nej sa našli len štyri telá, prežili iba dvaja Rus Alexej Koreň a Slovák Miro Grozman, ktorého lavina zasypala len málo. Niekoľko hodín šliapal a výškový rozdiel tisícov metrov do prvného tábora prekonal len v ponožkách.

Zdolali ho

Tretí deň sa už aklimatizovali v tábore C3 vo výške 6150 metrov, ktorého poloha už dala zabrať niektorým členom expedície, a tak sa rozhodli ďalej neísť.

"Ostal som ja, Michal a pridal sa k nám Peter z Čadce. Ráno nám šlo roztrhnúť hlavu, no dali sme si tabletku a šli sme na to. Počasie nám síce prialo, ale ten výstup mi pripadal veľmi, veľmi dlhý. No o pár hodín som sa už zdravil na samom vrchu s Michalom. Bol som príšerne unavený z tempa, ktoré som pred vrcholom nasadil. Zapichli sme zástavu, urobili foto a pobrali sa dole," hovorí s nadšením v hlase Košičan, ktorý má rešpekt pred každým kopcom.

"S takým veľkým kopcom ako Lenin sme nemali skúsenosti. Sú to obrovské rozmery. Klasická výstupová trasa cez Razdeľnaju nebola technicky náročná. Bolo to o šťastí, zdraví, počasí a taktike. Môžem byť vo veľmi dobrej kondícii a na vrchol to proste nepôjde. V porovnaní s tým, čo som doteraz v horách zažil, bolo toto dosť tvrdé. Ukázalo nám to reálne situácie na veľkom kopci. Ako sa chovať. Ako tým prejsť a môcť o tom premýšľať. Už to nebol príbeh čítaný z knihy. Žili sme ten príbeh," dodáva.

Zoči-voči smrti

Zostup nebol jednoduchý. Aj keď boli obaja plní eufórie z dosiahnutia pre nich dovtedy nedosiahnuteľného, nešlo sa ľahko.

"Šli sme veľmi pomaly, strácal som rovnováhu a veľmi sa mi točila hlava. Na jednom úseku som dokonca nekontrolovateľne padal asi 15 metrov. V tábore C3 sme už stretli Tomáša a Laciho, ktorí plánovali zdolať Peak Lenina na druhý deň. V tábore C2 medzitým pochovávali Iránca..." povedal smutne a zároveň si spomenul ešte na Čecha, ktorý tiež príliš riskoval.

"Poznali sme ho len veľmi krátko. Vraj mu ochoreli všetci kamoši z jeho partie, a tak sa pripojil k inej. Pri výstupe na vrchol mu hovorili, aby sa vrátil, že to do tmy nestíhajú. On to vraj stihne. Nevrátil sa. Našli ho ležať niekde asi v 6800 metroch. Bol to veľmi zvláštny pocit, keď dole do tábora C1 priletel vrtuľník," zamýšľa sa slovenský horolezec.

Z denníčka

Práve v tomto tábore sa Jeňo posadil a napísal tieto riadky, z ktorých jasne vyčítate, čo cítil po zostupe.

"Sedím na ľadovci. Medzi tými kopcami, skalami a ľadom sa cítim maličký, veľmi maličký. Možno ako pilotov Malý princ na púšti či vo vesmíre. Cítim obrovskú prítomnosť bezmocnosti, pokory, lásky. Všetko je tu v nekonečnom pohybe. Ľadovec plynie ako čas. Stretol som sa so smrťou, utrpením a bolesťou. Všetko je tu jednoduchšie, čistejšie, priamočiare. Pozrieť sa očami obra na takúto realitu je nedosiahnuteľné bez jeho súhlasu. Znovu ma jeden z nich prijal do svojho kráľovstva. Znovu som mohol naplno pocítiť všetko toto, zažiť nesmiernu očistu."

Chce si to zopakovať

Jedenásteho augusta sa piati horolezci vrátili späť domov. Všetci živí a zdraví. Pre všetkých to bola veľká skúsenosť. Ján Burák sa na Lenina plánuje ešte vrátiť.

"Rád sa vraciam na miesta, kde som bol. Tam ožívajú veľké príbehy. Neviem, či sa do Kirgizska ešte niekedy dostanem. Rád by som. Aj Miša nás pozval. No neviem, či by som šiel hore. Možno na iný kopec," zakončil.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 140
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 941
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 016
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 939
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 538
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 527
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 486
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 442
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 340
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 650
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 977
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 875
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 194
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 486
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 442
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 340
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 650
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 977
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 875
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 194
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu