Bicák pocítil ohlasy z D. Stredy aj počas zápasu

Sportnet|7. nov 2008 o 00:00

Bývalý futbalista MFK Košice Mário Bicák si proti Stuttgartu nezahral, lebo ho zradil meniskus. Po zranení sa vrátil víťazným gólom. Klubu sa však

nedarí, tak ako si všetci predstavovali.

KOŠICE/GYÖR. Maďarský prvoligový celok FC ETO Györ skončil v minulej sezóne na 3. mieste a v tomto ročníku mal ešte smelšie plány. Zdá sa však, že ostalo len pri nich. Skutočnosť je totiž celkom iná. Po 13. kolách je až na 10. mieste v tabuľke, keď na vedúci Debrecen stráca 14 bodov.

Jedna prehra strieda druhú

"Prognózy a plány vôbec nevychádzajú. Všetci sme z toho úplne mimo. Ak nerátam beznádejne poslednú dvojicu na dne tabuľky, ktorá má po desať prehier, tak my sme hneď za nimi - 7 prehier je veľmi veľa. Päť zápasov z nich sme si prehrali vlastne sami. V posledných troch sme nezískali ani bod, hoci sme ich mali dobre rozohrané. Hrubé individuálne chyby stále zmaria úspešný koniec. Ledva sa v skóre dotiahneme na súpera, vypracujeme si ďalšie tri vyložené šance, no nepremeníme ich a vzápätí inkasujeme. Všetci v klube sú z týchto výsledkov sklamaní," ťažko hľadal slová slovenský futbalista Mário Bicák, ktorý v lete podpísal štvorročnú zmluvu s týmto celkom. Na Györ doľahla riadna kríza, čo potvrdil i posledný domáci duel s Nyíregyházou. "V priebehu troch minút sme trikrát trafili žrď, hostia raz namierili na bránu a bolo z toho ich víťazstvo 1:0 po hrubej chybe nášho brankára." A to najbližšie cestuje Györ na Újpest, ktorý bojuje s Debrecenom o čelo. Na obzore sa tak reálne črtá štvrtá prehra v sérii...

Dva góly

Napriek tomu, že mužstvo nemá výsledky, v klube nedošlo k žiadnym radikálnym opatreniam. Zo začiatku všetci verili, že sa karta obráti, no v súčasnosti je už i bohatý majiteľ z toho znechutený. "V zime sa určite udejú nejaké zmeny v klube. Náš tréner Sándor Egervári má však naďalej dôveru majiteľa," poznamenal Mário Bicák a pripomenul, že v Maďarsku tiež nie sú výmeny trénerov ničím výnimočným. "Napríklad po našom víťazstve 1:0 nad Zalaegerszegom odvolali hosťujúceho kormidelníka."

U našich južných susedov je bohatý program zápasov. Györ hrá prakticky pravidelne systémom streda - sobota. "Okrem ligy, hrajú mužstvá i Maďarský pohár, Ligový pohár a my sme účinkovali aj v Pohári UEFA." Bývalý hráč MFK Košice strelil zatiaľ dva góly v najvyššej súťaži. Kým hneď v 1. kole koncom júla jeho gól na ihrisku Háladásu k bodom nepomohol (prehra 1:2), v 10. kole 5. októbra sa v druhej minúte nadstaveného času postaral o jediný gól v domácom zápase so Zalaegerszegom.

Proti Stuttgartu nenastúpil

V príprave mal Bicák miesto v základnej zostave, a tak aj začal sezónu, no prišiel nešťastný prvý zápas druhého predkola Pohára UEFA v Stuttgarte štvrtok 14. augusta. "Päť minút pred koncom tréningu pred týmto súbojom som si nešťastne podvrtol koleno a odtrhol som si meniskus. Úlomok, ako kúsok z nechta, mi zablokoval koleno, nemohol som ani poriadne chodiť. Hneď v sobotu ma operovali v Maďarsku. Škoda, bol som v dobrej forme, všetko klapalo, ako malo... Vlastne sa zopakoval vlaňajšok. Pred rokom v Košiciach sa tiež ledva rozbehla súťaž, zranil som sa a päť týždňov som vôbec nehral. Jeseň mi teda akosi nesedí. Teraz som sa prakticky celý september dával dokopy a sem-tam som nastúpil na 10-15 minút. V posledných dvoch kolách som už odohral prakticky celé zápasy. Verím, že zdravotné problémy mám za sebou, hoci koleno ešte stále trochu cítim." Iba pripomenieme, že Györ prehral v Nemecku 1:2, no v odvete podľahol doma 'švábom' 1:4.

Takmer nedohrali

Pochopiteľne, nemohli sme obísť ani tému slovenského futbalistu v maďarskom tíme. Vyhrotených situácii v poslednom období bolo viac než dosť medzi oboma krajinami. Akú máte pozíciu v Györi? "Po zápase Dunajská Streda Slovan celý štadión kričal na adresu Slovákov neslušné výrazy. Najlepšie to vyriešili fanúšikovia Nyíregyházy, ktorí chceli, aby ich mužstvo išlo dole z ihriska na protest voči tomu, čo sa stalo na Slovensku. Po prestávke sa nehralo asi desať minút. Aj som sa čudoval, prečo tak málo fanúšikov Nyíregyházy pricestovalo do Győru, lebo ich bolo možno desať. Pritom ich chodí aj okolo 200-300 na zápasy vonku. Pozeral som zábery z Dunajskej a videl som tam veľkú vlajku Nyíregyházy. Všetko mi hneď bolo jasné. Situácia je trochu vyhrotená, no ja osobne ju v Györi necítim. V klube nie je žiaden problém. Inteligentní ľudia sú nad tým. Všetci vedia, že to bola čisto len provokácia a na zápas išli bitkári," dodal Prešovčan, ktorý koncom októbra oslávil 29 rokov.

ZAUJALO NÁS

Závideniahodný areál

Keď sa v Györi v rámci letnej prípravy zastavili na ceste z rakúskeho sústredenia košickí futbalisti, len pozerali, aké podmienky má ich bývalý spoluhráč vytvorené. Veru, v peknom prostredí je krásny areál, ktorý na Slovensku môžeme Györu len závidieť. Majiteľom FC ETO Györ je Csaba Tarsoly, ktorý má rôzne aktivity - od peňazí na finančnom trhu, cez najväčšiu cestovku v Maďarsku, hotely v Turecku až po telefónneho operátora. Areál klubu neuveriteľne vynovil. Pri hlavnom štadióne je päť tréningových plôch. Nová je i administratívna budova, so šatňami a celým zázemím od prípravkárov až po A-mužstvo. Práve z tejto budovy sa podchodom vchádza na nový štadión. Starý zbúrali a na jeho mieste vyrástli dve hlavné tribúny. "Už sú obe dokončené. Ešte je potrebné dokončiť tribúny za bránami. Pomaly sa začína stavať i hotel. Ekonomická kríza ovplyvnila i nášho majiteľa. Veď v Maďarsku je azda najväčšia kríza v Európe. Náš majiteľ však koncom tohto roka otvorí pri štadióne veľké nákupné stredisko, na ktorom už finišujú," prezradil Mário Bicák, ktorý s manželkou i dcérou býva neďaleko štadióna v trojizbovom byte.