Po víťazstve vo voľbách sa budúci americký prezident Barack Obama pripravuje na blížiace sa prevzatie moci.
CHICAGO/WASHINGTON. Obama vymenoval dočasný tím, do ktorého patria aj spolupracovníci bývalého prezidenta Billa Clintona. Členom tímu bude John Podesta, personálny šéf Bieleho domu za bývalého prezidenta Billa Clintona, dlhoročná Obamova priateľka Valerie Jarrettová a Obamov dávny spolupracovník Pete Rouse.
Očakáva sa, že Obama urobí čoskoro prvé vyhlásenie k zloženiu svojho kabinetu. Budúci prezident chce z dôvodu finančnej krízy čo najskôr vybrať ministra financií, ktorý sa jej riešením začne zaoberať už teraz. Denník Washington Post píše, že najpravdepodobnejšími kandidátmi sú predseda newyorskej pobočky centrálnej banky Timothy Geithner a bývalý minister financií za Clintona Lawrence Summers. Obama si podľa denníka už vybral šéfa svojej kancelárie. Bude ním demokratický poslanec Rahm Emanuel.
Spolu so svojim viceprezidentom Joeom Bidenom zloží Barack Obama prísahu 20. januára vo Washingtone. Odstupujúci prezident George W. Bush ubezpečil Obamu o bezproblémovej spolupráci pri odovzdávaní moci a pozval svojho nasledovníka do Bieleho domu na stretnutie.
CIA už informuje
Americká spravodajská služba CIA začne a tajnými informáciami oboznamovať aj Obamu počas prechodného obdobia do jeho inaugurácie. "Naďalej pracujeme pre súčasnú administratívu, ale sme aj v kontakte s nastávajúcim prezidentom a jeho národno-bezpečnostným tímom," uviedol v stredu riaditeľ Ústrednej spravodajskej agentúry (CIA) Mike Hayden v liste zamestnancom CIA.
Agentúra ešte v stredu prediskutovala prechodné obdobie. "Pre Obamov tím sme už pripravili množstvo informácií o CIA," uviedol v liste Hayden.
Najohrozenejší prezident?
Barack Obama bude najohrozenejším lídrom v histórii a jeho prezidentské obdobie bude pre tajnú službu zodpovedajúcu za jeho bezpečnosť znamenať obrovskú výzvu. Spojené štáty majú dlhú históriu atentátov na prezidentov a Obamova farba pleti v tomto tiež zohrá svoju rolu. Včera to konštatoval izraelský denník Haaretz.
Denník pripomína, že Obama bol prvým prezidentským kandidátom, ktorý dostal ochranu tajnej služby už rok a pol pred voľbami. Počas zhromaždenia na oslavu Obamovho víťazstva v stredu v
Chicagu bola jeho ochrana ešte sprísnená. Pódium, na ktorom stál aj s rodinou, bolo chránené nepriestrelnými sklami a okolie strážilo množstvo uniformovaných aj tajných policajtov.
Dvoch rasistov obvinili
Dvoch bielych rasistov už obvinili z údajného sprisahania zavraždiť Baracka Obamu, ako aj z porušenia federálnych zbrojných zákonov. Ako informovali súdne zdroje, 20-ročného Daniela Cowarta a 18-ročného Paula Schlesselmana obžalovala federálna veľká porota v juhoamerickom štáte Tennessee v siedmich bodoch. Dvojicu zatkli minulý mesiac za prípravu vrážd Afroameričanov, vrátane Obamu.
"Žaloba obsahuje viaceré porušenia federálnych zákonov o strelných zbraniach a hrozbu proti prezidentskému kandidátovi," uviedol Lawrence Laurenzi, úradujúci prokurátor pre západný okres Tennessee. V prípade potvrdenia viny obom hrozí trest od 5 do 10 rokov.
Polemika o Iráne
Izraelská ministerka zahraničných veci Cipi Livniová sa včera vyjadrila, že momentálne nie je ten správny čas na rokovania s Iránom. Je tak prvým diplomatom, ktorý prejavil nesúhlas s novým šéfom Bieleho domu a jeho plánmi v zahraničnej politike. Ministerka sa pre izraelské rádio vyjadrila, že "dialóg s Iránom by bol v tejto chvíli prejavom slabosti". Obama potvrdil, že má záujem diskutovať s Teheránom o jeho jadrových aktivitách. Od rokovaní očakáva nárast diplomatického tlaku na Teherán a následne vytvorenie priestoru pre možné sankcie zo strany medzinárodného spoločenstva.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.