pravidlá, za akých môže navrhovať ceny plynu.
BRATISLAVA. V parlamente presadili novelu, podľa ktorej SPP môže podať cenový návrh Úradu pre reguláciu sieťových odvetví až po jeho odsúhlasení valným zhromaždením. Doteraz stačil súhlas predstavenstva, v ktorom majú väčšinu zahraniční akcionári Gaz de France a Ruhrgas. Opoziční poslanci o novele nehlasovali, hoci sedeli v sále. Novela získala 77 hlasov.
Nové pravidlá budú platiť pre všetky obchodné spoločnosti, ktoré musia podávať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví návrhy na ceny elektriny, plynu, vody a tepla. Vláda prišla s novelou zákona o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností po tom, ako SPP minulý týždeň opätovne podal návrh na zvýšenie budúcoročných cien plynu pre domácnosti.
Z akcionárskej zmluvy SPP vyplýva, že podľa nových pravidiel cenový návrh bude môcť podať, ak bude prijatý 52 % akcionárov na valnom zhromaždení. V SPP má štát 51 % akcií, francúzski a nemeckí akcionári majú 49 % akcií. "Tie (52 % - pozn. SITA) nemá ani štát ale ani menšinový akcionár, takže musí dôjsť k dohode. A to je právo veta. Takže pokiaľ štát bude mať zásadné výhrady voči návrhom nemeckých a francúzskych akcionárov, bude mať možnosť na valnej hromade cez svoje postavenie väčšinového akcionára takéto rozhodnutia ovplyvňovať," povedal premiér Robert Fico po utorňajšom rokovaní vlády.
Kabinet ešte v utorok doručil novelu do parlamentu. Ten o nej rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Keď novelu podpíše prezident, účinná bude dňom vyhlásenia.
Sprísnili vykupovanie kovového odpadu
Vykupovanie kovového odpadu bude prísnejšie. Zberne by už nemali evidovať len ľudí, od ktorých kovy kúpia, ale aj firmy. Pracovníci výkupu si majú odpisovať z občianskych preukazov osobné údaje - meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo. V prípade podnikateľov tiež majú evidovať osobné údaje, ako aj obchodné meno a sídlo firiem. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú schválili včera poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.