Kraayeveldová: Bojovali sme, ako sme vedeli

Sportnet|7. nov 2008 o 00:00

Basketbalistky Maximy Broker Košice majú zápas s hviezdnym Spartakom Moskovská oblasť za sebou. Obstáli v ňom so cťou, keď až do začiatku štvrtej

štvrtiny bol priebeh zápasu absolútne vyrovnaný a slovenský majster dokonca živil nádej na víťazstvo. Obhajca euroligového primátu však v závere žiadnu senzáciu nepripustil a odpútal sa na konečných 89:75 v jeho prospech.

KOŠICE. Žlto-modré dlhé minúty nad favoritom vyhrávali a stretnutie tak vyše 30 minút malo výrazný náboj. Muselo sa páčiť aj divákom.

Do polčasu bodovali Američanky

"Vedeli sme, aký tím má súper, a tak sme bojovali, tvrdo sme dreli, aby sme držali krok. Nedá sa vydržať v takom perfektnom výkone stále, ale hrali sme, ako sme vedeli," vravela po stretnutí pivotka Maximy Broker Kathrine Kraayeveldová. Práve Američanky dlho držali streleckú zástavu, Kraayeveldová nastrieľala v prvom polčase 13 bodov, jej krajanka Spencerová 17. Po prestávke si však Moskovčanky na nich už dali pozor. "Naša sila je aj v tom, že nemáme na súpiske iba jednu hráčku, ktorá by mala držať celé družstvo. Každá jedna, ktorá vybehne z lavičky, môže bodovať a aj preto sa nám zatiaľ darí," tvrdí Kraayeveldová.

Došli sily

Tréner Štefan Svitek výkon svojich zvereniek v stretnutí proti megafavoritovi kvitoval. "Bol to veľmi náročný zápas. Pred stretnutím z psychického hľadiska, počas duelu zase z fyzického. Družsto Spartaka po zmene strán zagresívnilo obranu, naše hráčky sa už ťažko dostávali do dobrých streleckých pozícií. Napriek tomu si myslím, že sme hrali vynikajúci zápas s výborným súperom nabitým veľkými individualitami, ktoré na konci zápas aj rozhodli. Bolo ťažké sústrediť sa na ustráženie niektorej konkrétnej hráčky, pretože Spartak mal na ihrisku veľmi veľa zbraní," komentoval kormidelník. Jeho družstvo sa veľkých mien nezľaklo a do polčasu nasúkalo Spartaku neuveriteľných 50 bodov. Aj preto viedli 50:42, čo im uchovávalo dokonca aj nádej pomýšľať na víťazstvo. "S takouto dôverou sme do zápasu vyšli. Stále sme verili, že zápas môžeme vyhrať, či sme práve o päť bodov viedli alebo prehrávali. Až do poslednej štvrtiny bolo stretnutie vyrovnané, v závere našim hráčkam zrejme dochádzali aj sily." Košické opory, ktoré to ťahali celý zápas, už boli v závere naozaj unavené. Hrať v ohromnom tempe proti takému súperovi, ktorý vzhľadom na šírku kádra nemá problém prestriedať takmer plnohodnotne hoci aj všetky hráčky, to musí dať zabrať. Zvlášť, keď v ruskej šatni muselo byť cez polčasovú prestávku horúco, pretože po zmene strán hráčky Spartaka obranu poriadne pritvrdili.

Nebolo to o mačke s myšou

Generálny manažér päťnásobného slovenského majstra Daniel Jendrichovský síce tesne po zápase ešte emotívne prežíval niektoré naozaj sporné verdikty rozhodcov, ale aj on videl toto stretnutie vysoko pozitívne. "Tridsať minút sme hrali vyrovnanú partiu s víťazom Euroligy. Nebolo to o mačke s myšou, naopak, pre Spartak to bolo ťažko vydreté víťazstvo, čo ma môže tešiť," uviedol.

Fowlesová smečovala!

Družstvo Spartaka akoby svoju silu a sebavedomie chcelo demonštrovať už pred stretnutím. Jedna z amerických superhviezd ruského tímu Sylvia Fowlesová totiž pri rozcvičke dvakrát loptu zasmečovala do koša. V ženskom basketbale iba výnimočne vídaná vec, ktorú ovláda len zopár hráčok na svete. Fowlesová meria 198 centimetrov a keď k tomu pridáme jej fantastický výskok, môže si podobné kúsky dovoliť. V samotnom zápase jej však domáce hráčky na čosi podobné myslieť nedovolili.

ROZHODNUTIE

Do Steel Arény nepôjdu

Po výsledkoch 4. kola Euroligy sa definitívne vyjasnilo v otázke možnosti odohrať posledný zápas základnej skupiny 17. decembra proti litovskému Vilniusu v Steel Aréne. Maxima Broker napokon k tomuto kroku vzhľadom na situáciu v skupine nepristúpi.

"Nečakali sme, že budeme mať tri víťazstvá z prvých štyroch zápasov. Sme teraz v pozícii, keď okrem boja o postup môžeme poškuľovať aj na trošku lepšie umiestnenie. V čase žrebu, keď sa zrodila myšlienka hrať znovu v Steel Aréne, to vyzeralo, že Vilnius nebude takým silným celkom, akým je. Teraz je už jasné, že bude naším súperom spolu s Fenerbahce v boji o postupové miesta. Proti Vilniusu to teda bude kľúčový zápas v otázke nášho umiestnenia. Stratiť v ňom výhodu tradičného domáceho prostredia by bolo veľkým ťahaním tigra za fúzy. V prvom rade totiž musíme urobiť všetko preto, aby sme to, čo sme dobre začali, aj dokončili. Chcel som hrať v Steel Aréne kvôli atmosfére zápas, ktorý sa dá vyhrať, ale bolo by trúfalé riskovať," vysvetlil generálny manažér Maximy Broker Daniel Jendrichovský. Nevylúčil však, že v Steel Aréne by mohli hrať v play-off, ak doň družstvo postúpi. "Samozrejme, ja sa do Steel Arény vrátiť chcem. V prvom rade však musím pozerať na výsledok a bola by škoda zahodiť to, čo sme si vybojovali."

Domov»Sportnet na východe»Kraayeveldová: Bojovali sme, ako sme vedeli