mladých ľudí vo veku 16 až 18 rokov. Do súťaže sa môžu zapojiť všetky stredné školy na Slovensku a to tak, že študenti usporiadajú podujatie, ktorého cieľom bude diskusia o Európskej únii, jej možnom smerovaní, úspechoch a problémoch, o našom členstve v Únii či o mieste mladých ľudí v Európskej únii. Cieľom súťaže je posilniť verejnú debatu o Európe s ohľadom na budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu.
Študenti deviatich víťazných stredných škôl dostanú možnosť prežiť deň v štrasburskom sídle Európskeho parlamentu a spolu s rovesníkmi z 27 členských krajín EÚ rokovať ako skutoční europoslanci. "Je dôležité, aby sa Európsky parlament dostal do povedomia mladých ľudí a aby sa oboznámili s jeho kompetenciami a fungovaním. Sme nesmierne radi, že práve prostredníctvom Euroscoly dostávajú študenti príležitosť spoznať prácu poslancov Európskeho parlamentu na vlastnej koži," povedal pri príležitosti vyhlásenia súťaže Robert Hajšel, riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Viac informácií o súťažinájdete aj na internetovej stránke www.europskyparlament.sk.
O fungovaní únie sa učí praxou
Cieľom programu Euroscola, ktorý organizuje Európsky parlament od roku 1989, je oboznámiť mládež s fungovaním tejto nadnárodnej inštitúcie a umožniť im vymeniť si názory na témy s európskym rozmerom. Zároveň sa snaží poukázať na význam znalosti cudzích jazykov v zjednotenej Európe. V súčasnosti sa na programe zúčastňuje asi 10 000 mladých ľudí z Európy. Dokumentáciu o uskutočnených podujatiach v rámci programu Euroscola je potrebné zaslať na adresu Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku do 5. januára 2009.
Návšteva slovenského parlamentu
V rámci tohto programu navštívilo prednedávnom Slovensko takmer 160 študentov z členských krajín Európskej únie, ale i Chorvátska, Macedónska a Turecka. Tiež išlo o projekt medzinárodného zasadnutia Modelového európskeho parlamentu. Úlohou študentov bolo pripraviť rezolúcie v desiatich parlamentných výboroch, ktoré presadzovali na Valnom zhromaždení MEP v slovenskom parlamente. Vybraní žiaci stredných škôl z celej Európy si počas ôsmich dní vyskúšali prácu europoslancov, kde obhajovali záujmy svojej krajiny. Príprava rezolúcií, diskusie a presadzovanie návrhov na modelovom medzinárodnom fóre mali preveriť aj ich jazykové a komunikačné zručnosti. Boli rozdelení do parlamentných výborov, v ktorých sa zaoberali napríklad otázkami ako dosiahnuť rovnakú úroveň vedomostí a vzdelania vo všetkých členských štátoch EÚ alebo ako bojovať proti konzumácii alkoholu medzi mladými ľuďmi.
(por&hud)
Autor: BRIGADE E5/NEW JAGGED UNION
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.