Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) včera na spoločnom mítingu v Bruseli diskutovali o prípadnej zmene postoja voči Rusku.
BRUSEL. Napätie medzi Bruselom a Moskvou sa vyostrilo po vojenskej invázii do Gruzínska zo 7. augusta, na čo EÚ 1. septembra reagovala zmrazením dialógu s Kremľom. V rámci európskej dvadsaťsedmičky teraz panujú v tejto otázke rozdielne názory, väčšina členských štátov je však za mäkší postoj voči Moskve. Najtvrdšie dlhodobo vystupujú krajiny, ktoré boli pred rokom 1989 súčasťou sovietskej sféry vplyvu ako Poľsko a Litva. Na druhej strane západné štáty by dialóg s Ruskom rady obnovili už do konca tohto roka.
Britský minister zahraničných vecí David Miliband a jeho švédsky partner Carl Bildt vydali ešte krátko pred začatím bruselského mítingu spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili "prehnané kroky voči Gruzínsku, ktoré sú v jasnom rozpore s medzinárodným právom a stále vrhajú tieň na vzťah EÚ k Rusku a zmenili charakter a atmosféru európskej spolupráce a politického dialógu s Moskvou". Okrem kritiky však zástupcovia britskej a švédskej diplomacie ocenili, že ruské vojská sa už stiahli z väčšej časti gruzínskeho územia. Ich krajiny patria spolu so spomínaným Poľskom a Litvou v rámci EÚ k tvrdším kritikom Moskvy.
Obnovia rokovania?
Na obnovenie rokovaní s Ruskom už predtým vyzvala Európska komisia vo svojom oficiálnom odporúčaní. "Obnovenie rozhovorov je najlepším spôsobom, ako viesť s Ruskom dialóg na základe spoločnej pozície, a zároveň to únii umožňuje sledovať vlastné záujmy v Rusku," uvádza sa v stanovisku európskej exekutívy. Európski ministri sa majú teraz dohodnúť, či na piatkovom summite Rusko-EÚ vo francúzskom Nice únia obnoví rozhovory s Kremľom. Na októbrovom summite sa francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu nepodarilo presvedčiť Veľkú Britániu, Švédsko, Litvu a Poľsko, aby zmenili svoj odmietavý postoj v tejto otázke. Ministri zahraničia členských štátov únie sa venovali aj iným otázkam. V spoločnom stanovisku vyzvali barmské úrady na prepustenie mierovej aktivistky a nositeľky Nobelovej ceny mieru Aung San Su Ťij. Vyjadrili sa aj k súčasnej situácii v Konžskej demokratickej republike (KDR), bojové jednotky do tejto násilím zmietanej africkej krajiny však nepošlú. Odborníci situáciu v KDR prirovnávajú k tej pred masakrou v Rwande.
(sita)
Autor: Dvojitý útok v Bagdade
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.