Gyurcsány si zvolal lídrov strán
Európska komisia (EK) vyjadrila včera znepokojenie nad tým, že "vzťahy medzi dvoma členskými štátmi Európskej únie by sa mohli zhoršiť pre extrémistov a spory o práva menšín." Pre agentúru SITA to v písomnom stanovisku uviedol Michele Cercone, hovorca EK pre oblasť spravodlivosti, slobôd a bezpečnosti.
BRUSEL/BUDAPEŠŤ. Cercone zároveň pripomenul, že EK nemá vo svojej pôsobnosti riešenie konkrétnych situácií, ktoré vznikli cez víkend a v pondelok na slovensko-maďarských hraniciach. Cercone však zdôraznil, že "každý členský štát musí využiť všetky právne nástroje na garantovanie práv menšín tak, ako to stanovujú domáce, európske a medzinárodné právne predpisy." Žiaden členský štát EÚ nesmie ostať ľahostajný voči prejavom extrémizmu. "Rasizmus, xenofóbia, totalitné ideológie, výtržníctvo na štadiónoch a násilie nie sú v súlade s hodnotami EÚ," zdôraznil hovorca. EK monitoruje všetky porušovania komunitného práva vrátane antidiskriminačných opatrení. "Veríme, že Slovensko aj Maďarská republika sa budú v tejto situácii správať zodpovedne a v súlade s hodnotami vlastnými členským štátom EÚ," uzatvoril hovorca.
Nik nechce, aby dejiny písali extrémisti
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány zvolal včerarov parlamentných strán, aby rokovali o spoločnom postupe pri súčasnom náraste radikálneho nacionalizmu. Päť strán sa najprv musí dohodnúť na tom, ako zvládnuť súčasné napätie v maďarsko-slovenských vzťahoch, a potom sa môže rokovať so slovenskou stranou, povedal Gyurcsány v parlamente. Zástupcovia strán sa na stretnutí zhodli na interpretácii príčin napätia vo vzájomných vzťahoch oboch krajín. "Teraz môžeme spolu rozhodovať o tom, aké kroky musíme prijať, aby sme ochránili maďarské záujmy," povedal. Gyurcsány na stretnutí s lídrami parlamentných strán označil maďarsko-slovenské vzťahy za "citlivé". Žiadna z krajín nemá podľa neho záujem na tom, aby jej súčasné dejiny písali extrémisti. "Maďarsko si nemyslí, že musí vytvoriť národnú jednotu proti niekomu inému za účelom definovania vlastnej národnej identity," povedal. Dodal, že na Slovensku je situácia opačná. "Je viac ako nešťastné, že lídri politickej strany, ktorí tvoria slovenskú vládnu politiku, sa hlásia k neslávne známym nacionalistickým postojom," dodal. Včera predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová uviedla, že všetky parlamentné strany podporili návrh opozičného Fideszu, aby vydali spoločné politické vyhlásenie, v ktorom by odsúdili protimaďarské prejavy na Slovensku. Na tvorbe textu by sa mali podieľať všetky strany, uviedla Sziliová. Expert Fideszu na zahraničnú politiku Zsolt Németh vyhlásil, že protimaďarské nálady na Slovensku sa v posledných rokoch dostali na vládnu úroveň. Németh však zároveň dodal, že pálenie slovenskej vlajky v Maďarsku sa musí brať ako rovnako vážny priestupok, keďže odmieta dvojité štandardy.
(sita)
Autor: Dvojitý útok v Bagdade
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.