Nad hlavami Košičanov lietali temer denne
Vojenské cvičné lietadlá Aero L-39 Albatros boli kedysi bežným javom na československom leteckom nebi. Na Slovensku si ich hluku "užili" najmä obyvatelia Košíc, kde bola dlhé roky škola na výcvik nových vojenských pilotov. V Košiciach mala základňu aj skvelá akrobatická skupina Biele albatrosy, ktorá žiaľ už neexistuje (zanikla v roku 2004). Cvičný Albatros nedávno oslávil jubileum, pretože jeho prvý prototyp vykonal svoj prvý let 4. novembra 1968, teda pred 40 rokmi.
Predchodcom bol Delfín
Podnik Aero dostal objednávku na vývoj nového cvičného lietadla po úspechu predchádzajúceho typu L-29 Delfín. Vývoj sa uskutočňoval v úzkej spolupráci s budúcim hlavným odberateľom, ktorým bol Sovietsky zväz. L-39 Albatros je cvičné podzvukové lietadlo, poháňané turbodúchadlovým prúdovým motorom. Sériová výroba lietadla sa začala v roku 1971, oficiálne prevzatie prvých lietadiel overovacej série vojenskou správou sa uskutočnilo na letisku vo Vodochodoch 28. marca 1972.
Testovanie v Košiciach
Lietadlá boli potom zaradené do skúšobnej prevádzky vo Vysokej vojenskej leteckej škole SNP v Košiciach (ich základňa bola teda našom letisku, ktoré bolo vtedy civilným i vojenským letiskom). Do výzbroje Československej ľudovej armády bolo nové cvičné lietadlo zaradené začiatkom roka 1974. Albatros sa stal jednotným cvičným lietadlom armád členských krajín Varšavskej zmluvy (s výnimkou Poľska). Toto lietadlo však používali (či ešte používajú) aj ďalšie krajiny. Celkovo bolo vyrobených vyše 2 892 lietadiel Albatros, ktoré boli vyvezené do mnohých krajín. Najväčším odberateľom bol Sovietsky zväz, ktorý prevzal 2 081 Albatrosov.
Dodávky aj do Iraku
Československé vojenské letectvo odobralo 72 lietadiel, Líbya 180 lietadiel, Sýria 99 a Irak 80. Ďalšími užívateľmi tohto lietadla boli napríklad Nemecká demokratická republika (54 kusov), Kuba (30), Vietnam (24), Thajsko (40), Nigéria (24), Etiópia (26) i Jemen (12). Albatros je dvojmiestny dolnoplošník pološkrupinovej konštrukcie, ktorý má rozpätie 9,46 m, dĺžku 12,13 m a výšku 4,77 m. Na koncoch krídiel sú palivové nádrže objemu po 150 litrov. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 5 616 kg (verzia L-39ZO). Na pohon lietadla slúži ruský motor AI-25TL, odvodený od motora AI-25, poháňajúceho trojmotorové dopravné lietadlo Jak-40. Motor má maximálny ťah 16,9 kN. Albatros má maximálnu rýchlosť 750 km/h (vo výške 5 000 metrov) a jeho praktický dostup je 11 500 metrov (verzia L-39C).
Vystreľovacie sedačky
Lietadlo je vystrojené vystreľovacími sedačkami československej konštrukcie VS-1BRI, ktoré umožňujú vystrelenie sa už v nulovej výške (teda ešte na zemi) pri rýchlosti nad 150 km/h. Albatros sa vyrábal v niekoľkých verziách Základná verzia je cvičná dvojmiestna verzia L-39C, vystrojená dvomi podkrídlovými závesníkmi. Podvozok umožňuje vzlety a pristátia aj na trávnatých a nespevnených plochách. Dĺžka rozjazdu pri štarte z pevnej dráhy je 480 metrov, z trávnatej plochy 630 metrov. Jednomiestna verzia L-39V, vyvinutá na základe požiadaviek československého letectva, bola určená na vlečenie cvičných terčov a pod trupom mala inštalovanú vzduchovú turbínku na pohon bubna s vlečným lanom.
Ľahká bojová verzia
Označenie L-39 ZO patrí cvičnej a ľahkej bojovej verzii, ktorá má pod zosilnenými krídlami štyri závesníky pre zbraňové systémy. Na závesníkoch môžu byť nesené prídavné palivové nádrže, bomby a neriadené alebo riadené strely. V marci 1976 po prvý raz vzlietla verzia L-39 ZA, vystrojená ruským (či vtedy ešte sovietskym) dvojhlavňovým rýchlopalným kanónom GŠ-23 kalibru 23 mm. Podstatne modernizovaná verzia L-39 MS, poháňaná výkonnejším motorom DV-2 (vyrábali ho Považské strojárne), bola neskôr preznačená na L-59. Typ L-39 sa stal aj základom pre vývoj najnovšieho českého ľahkého cvičného a bitevného lietadla L-159 ALCA. Ako zaujímavosť možno spomenúť, že Albatros je najpoužívanejším pôvodne vojenským lietadlom v civilných službách len v americkom registri civilných lietadiel nájdeme okolo 260 lietadiel L-39, ktoré si bohatí Američania kúpili vo východoeurópskych krajinách.
Hrali aj v bondovke
Albatros vlastní aj Bob Lutz, viceprezident koncernu General Motors pre vývoj nových produktov. No a dve lietadlá (z bývalého letectva Nemeckej demokratickej republiky) si dokonca "zahrali" vo filmovej bondovke Zajtrajšok nikdy neumiera. V Česku lieta jeden Albatros s civilným označením OK-JET a Albatrosy používa aj známa akrobatická skupina Breitling Jet Team. Ide o prvú civilnú akrobatickú skupinu lietajúcu na prúdových lietadlách. Košičania mali možnosť lietadlo L-39 Albatros, ktoré bolo kedysi bežnou súčasťou košickej oblohy, vidieť v letovej ukážke na ostatnom Aerovíkende v júni tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.