Európa na ústupe, útoku iných vzdorujú akurát naši

Sportnet|12. nov 2008 o 00:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skEurópa na ústupe. Aj tak by sa dal charakterizovať uplynulý 62. svetový šampionát kulturistov v Maname. Len

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

Európa na ústupe. Aj tak by sa dal charakterizovať uplynulý 62. svetový šampionát kulturistov v Maname. Len poltucet kovov si privlastnili borci zo starého kontinentu, z toho jednu tretinu Slováci. Ani jedno zlato však neputovalo na náš kontinent. O to viac vyniká 5. miesto v hodnotení krajín v Pohári národov pre slovenskú výpravu, ktorá dopadla najlepšie z európskych.

KOŠICE. To sú základné fakty pri bilancii tohto vrcholného podujatia. Prím teda začínajú mať borci z iných končín. Nie je to však nepochopiteľné, skôr logický výsledok toho, ako pristupujú niekde k tomu športu.

Organizácia klapala

"Arabské krajiny preferujú čím ďalej, tým viac šport a špeciálne kulturistiku. Tá sa stáva srdcovou záležitosťou pre bohatých šejkov a iných členov kráľovských rodín," konštatoval šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Čížek. Na ilustráciu uviedol, že v Bahrajne MS neorganizoval národný zväz, ale vláda. Starostlivosť o pretekárov a všetkých účastníkov bola príkladná. Bývali v apartmánoch, a tak namiesto klasickej hotelovej izby za 200 dolárov mohli sa usalašiť v apartmánoch. "Za štyri moje noci ubytovanie vedno s kolegom Hečkom vyšlo na 5 100 dolárov." Po pretekárov a členov sprievodu chodili autobusy, ktoré sa presúvali s policajným kordónom. Všetko klapalo ako málokde. Toto odvetvie naozaj fičí v Iráne, Iraku, Katare, Egypte, Bahrajne. Tieto štáty sa mocne kulturisticky vzdúvajú. Podujatie sa konalo v obrovskej sále národného kongresového centra, v hľadisku bolo do 10-tisíc ľudí (každý si vie predstaviť, aký bol vo vnútri hluk a rev) a s takýmto množstvom fanúšikov sa nestretol ani M. Čížek, ktorý už preskákal všeličo. "Domáci mohutne povzbudzovali svojich reprezentantov, ale aj súťažiacich z iných štátov tejto oblasti." Islamský svet prejavil aj takto svoju súdržnosť.

Bez primátu, ale so cťou

V silnej konkurencii síce naši nezískali ani jeden primát, ale i tak dva cenné kovy splnili prognózy, o ktorých sa zmienil šéftréner pred odchodom. Naznačil, že jedna medaila by mala byť istá a pri lepšej konštelácii aj dve. Tak to aj napokon bolo. Košický borec Igor Kočiš skončil druhý, s víťazom mal rovnaký počet bodov po semifinále. "Husain bol posledným hostiteľským želiezkom v ohni, keďže v predošlých kategóriách domáci vybuchli. Tak som vedel, že vidina zlata sa pre Igora zhoršila. Kočiš bol lepší objemovo a tvarom, jeho súper mal zase vyrysovanejšie, tvrdšie svalstvo," komentoval M. Čížek. Na margo Richarda Riedla, ktorý tretí raz po sebe na MS vybojoval placku (tentoraz bronzovú) riekol, že to bol mimoriadne vyrovnaný boj, a keďže náš borec zdolal aj štvornásobného majstra sveta Sazaliho, vynikol. Smolu mal Rastislav Solár, ktorého dva body delili od bronzu. Pritom v porovnávačke, v semifinále aj vo finále bol tretí, ale vo voľnej zostave bol až piaty. Kokoška, Tatarka a Vrábel sa nedostali do finále, ale nesklamali. Pri nástupe kulturistov z ázijských krajín si preto treba vážiť každé popredné umiestnenie vzhľadom na skromnejšie možnosti, ktoré sú u nás. "Je neporovnateľné, aké financie majú poruke na prípravu tunajší pretekári," zakončil M. Čížek. Mimochodom, aj lobing v radoch IFBB sa začína prejavovať, lebo nasledujúce MS budú v Dubaji. S jedlom rastie chuť to je predsa jasné. I u organizátorov takýchto zápolení.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Európa na ústupe, útoku iných vzdorujú akurát naši