včerajšom stretnutí, aby schválil druhý stimulačný balík v snahe pomôcť americkej ekonomike. Požiadal ho taktiež, aby využil existujúce záchranné opatrenia na pomoc oslabujúcemu automobilovému priemyslu v krajine.
(sita/reuters)
Vinný je kapitán
BIŠKEK. Za augustovú leteckú haváriu, pri ktorej zahynulo 65 ľudí, nesie vinu kapitán lietadla. Oznámil to včera kirgizský minister dopravy Nurlan Slaimanov vychádzajúc zo záverov vyšetrovania. "Vyšetrovacia komisia dospela k tomuto záveru po preverení všetkých detailov" a komunikácie medzi posádkou stroja. Príčinou nehody bola "chyba pilota alebo zlyhanie ľudského faktora", doplnil Slaimanov. Minister však podotkol, že proces vyšetrovania nie je ešte oficiálne ukončený. V septembri kirgizská vláda informovala o zadržaní pilota Juriho Gončarova pre podozrenie z porušenia letových predpisov. Výsledkom jeho nezodpovedného konania mala byť smrť väčšiny z 90 pasažierov lietadla. Všetkým sedem členov posádky nehodu, ktorá bola najhoršou v histórii tejto postsovietskej krajiny, prežilo. Pri tragickej nehode v Kirgizsku z 24. augusta 2008 zahynulo 65 ľudí. Lietadlo typu Boeing 737 kirgizskej spoločnosti Itek Air s 90 ľuďmi na palube sa zrútilo krátko po štarte z letiska v metropole krajiny Biškek. Posádka lietadla krátko predtým hlásila technické problémy. Kapitán sa neúspešne pokúsil o návrat na letisko a núdzovo pristál neďaleko odletovej plochy, pričom stroj zachvátil požiar. Stroje spoločnosti Itek Air majú zákaz lietať v európskom vzdušnom priestore.
(sita/afp)
Kim Čong-il dostal porážku
VIEDEŇ. Severokórejský líder Kim Čong-il podľa japonskej televízie utrpel koncom októbra druhú porážku. Uviedla to včera tokijská vysielacia spoločnosť TBS s odvolaním sa na americké tajné zdroje. Kim má odvtedy problémy s ľavou rukou a nohou a rečové problémy.
(sita)
Systém varujúci pred tsunami
JAKARTA. Indonézia včera spustila vysokotechnický systém varovania pred ničivými vlnami tsunami. Ten má zabrániť podobnej katastrofe, aká sa odohrala pred takmer štyrmi rokmi. Nový systém, ktorého vybudovanie stálo 100 miliónov eur, je schopný zaznamenať podmorské zemetrasenie a do piatich minút vyhodnotiť, či jeho následkom vznikli ničivé vlny.
(sita/afp)
Američania stratili jadrovú bombu
LONDÝN. Spojené štáty pravdepodobne "stratili" jadrovú bombu pri leteckej nehode v Grónsku v roku 1968, informovala britská BBC s odvolaním sa na výsledky vlastného vyšetrovania. Podľa televízie sa tak malo stať pri základni Thule, ktorá mala pre USA veľký strategický význam. Postavili ju v 50. rokoch minulého storočia a jej radary mali za úlohu zameriavať prípadné útoky prichádzajúce zo severného pólu. Pentagon sa obával, že by sa Sovietsky zväz mohol základne zmocniť a prípadne ju využiť na jadrový útok voči Spojeným štátom. Nukleárne bombardéry preto neustále krúžili nad základňou, aby si to v prípade zničenia Thule mohli namieriť rovno do Moskvy. V roku 1968 však jeden z nich havaroval a spolu s ním skončili na zemi aj štyri jadrové hlavice. Washington vtedy tvrdil, že všetky boli "zničené", BBC však tieto informácie spochybňuje. Z dokumentov, ktoré sa jej podarilo získať, vyplýva, že Američania našli len tri zo štyroch jadrových zbraní. Posledná z hlavíc sa mala údajne prepadnúť pod ľad a armáda sa ju následne mala pokúsiť nájsť. Podvodný prieskum však neskôr skomplikovali technické problémy a nastupujúca zima potom spôsobila, že ľad začal opäť mrznúť. Dnes je preto podľa BBC celkom možné, že stratená jadrová bomba by mohla potenciálne ohrozovať ľudí žijúcich v Grónsku.
(sita)
Autor: Obama Bushovi: Pomôž
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.