MIROSLAV KERN & KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ
Premiéri sa zídu pracovne na Slovensku aj v Maďarsku. Oficiálna cesta Gyurcsánya je stále vo hviezdach.
BRATISLAVA. Stretnutie predsedov slovenskej a maďarskej vlády nakoniec bude. Ferenc Gyurcsány včera okolo obeda nečakane zatelefonoval Robertovi Ficovi, aby si s ním dohodol termín schôdzky. Predsedovia vlád krajín, ktoré nemali roky také napäté vzťahy ako dnes, sa stretnú na neutrálnej pôde na hraniciach v slovenskom Komárne a maďarskom Komárome už túto sobotu.
U nás, aj u nich
Stretnutie však ťažko označiť za prelomové, keďže Gyurcsány nepríde na oficiálnu návštevu Slovenska, na ktorú ho Fico opakovaniepozval. Schôdzkamábyť len pracovná a zároveň nebude iba na našom území, ale aj za hranicami.
Obaja premiéri viackrát od zhoršenia vzťahov bilaterálne rokovali na rôznych medzinárodných fórach. "Po roku výziev na schôdzku sa konečne druhá strana rozhýbala a pri zradikalizovaní vzťahov sa veľmi správne rozhodla takéto stretnutie uskutočniť," povedal vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer).
Podpredseda vlády dúfa, že narýchlo zvolané stretnutie pomôže trochu zmierniť zradikalizované vzťahy. Myslí si, že by zo stretnutia mohla odznieť výzva oboch premiérov, že odsudzujú extrémizmus a nacionalizmus i jeho export. Podobne sa vyjadrila aj maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová.
Gašparovič neuspel
S najvyšším predstaviteľom Maďarska sa včera stretol prezident Ivan Gašparovič. V Poľsku sa rozprával s prezidentom Maďarska Lászlóom Sólyomom a navrhol mu spoločnú schôdzku, ktorá by sa končila vyhlásením, že odmietajú radikalizmus.
Podľa informácií SME to Sólyom odmietol s poukázaním, že je to zbytočné, keďže o rovnakej otázke budú hovoriť predsedovia vlád a že ide o ich agendu. Gašparovičov hovorca Marek Trubač povedal, že "prezidenti sa zatiaľ na termíne schôdzky nedohodli a čakáme na vyjadrenie maďarskej strany, či sa do stredy vyjadrí k vyhláseniu".
Politológ László Öllös si nemyslí, že by stretnutie premiérov mohlo byť prelomové. Očakáva však, že sa budú snažiť hovoriťokonkrétnychproblémoch ako napríklad Maďarská garda či dvojjazyčnéučebnice.
Stretnutiu premiérov bude predchádzať dnešné rokovanie maďarského a slovenského parlamentného výboru pre európske záležitosti. Mali by naňom otvoriť otázku Fóra poslancov Karpatskej kotliny, proti ktorému protestuje slovenský parlament.
SMK a socialisti zabrali
Zásluhy o zmenu názoru maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na stretnutie s premiérom Robertom Ficom si robí slovenská diplomacia aj SMK. Včera okolo obeda prišla za Gyurcsányom do Budapešti trojica politikov SMK: predseda Pál Csáky a podpredsedovia Gyula Bárdos a László Szigeti. Zdržali sa u neho asi trištvrte hodinu. Hneď po schôdzke si premiér nechal vytočiť číslo na Fica a osobne mu navrhol schôdzku. Rozhovor bol vraj pomerne stručný a priateľský. Slovenského premiéra vraj telefonát prekvapil. "Na návrh delegácie SMK sa predseda maďarskej vlády spojil s predsedom vlády Slovenska a dohodli si termín stretnutia," interpretovalo stretnutie SMK. "Požiadali sme ho, aby sa stretli, pretože podľa nášho názoru treba rokovať. Situácia je vyostrená," povedal o schôdzke Bárdos. Gyurcsány im na schôdzke povedal, že na stretnutie s Ficom pristúpi.
Glendová pripisuje zásluhy našej diplomacii
Ficova hovorkyňa Silvia Glendová dávala zásluhy za stretnutie našej diplomacii. "Pán Csáky nie je schopný sprostredkovať ani dialóg vo vlastnej rozhádanej strane nieto ešte medzi premiérmi oboch krajín,"povedala. Ku schôdzke zrejme prispeli aj európski socialisti. Ako SME potvrdil člen vedenia Strany európskych socialistov (PES), rakúsky europoslanec Hannes Swoboda, strana sa od začiatku novembra snažila primať Gyurcsánya ku schôdzke.
"Pomerne dlho sme rôznymi komunikačnými kanálmi tlačili na Gyurcsánya, aby sa s Ficom zišiel," povedal Swoboda. Váhanie maďarského premiéra chápe, pretože je "v ťažkej situácii doma" vzhľadom na tlak pravicovej opozície. Europoslankyňa Monika Beňová (Smer) povedala, že sa stretla so šéfom frakcie PES Martinom Schulzom a ten jej sľúbil pomoc pri vyjednaní schôdzky.
* * *
Čo by mali politici riešiť
n Maďarská garda. Je tŕňom v oku slovenských politikov. Chcú, aby ich maďarská vláda zakázala, tak ako bola zakázaná strana Slovenská pospolitosť.
n Fórum poslancov Karpatskej kotliny. Na stretnutí poslancov maďarskej národnosti zo stredoeurópskych krajín, pod záštitou maďarského parlamentu, sa podľa slovenského parlamentu preberajú veci, ktoré zasahujú do vnútorných záležitostí Slovenska.
n Zásah polície na futbale v Dunajskej Strede. Slovenská polícia na futbalovom zápase v Dunajskej Strede nedávno zakročila proti fanúšikom, medzi ktorými boli aj občania Maďarska.
n Učebnice pre žiakov s vyučovacím jazykom maďarským. Maďarsko a SMK v uplynulých týždňoch kritizovali slovenskú vládu za to, že z učebníc pre žiakov vypadli pomenovania miest v maďarčine.
n Ján Slota a jeho výroky. Niekoľkokrát sa urážlivo vyjadril na adresu ministerky zahraničných vecí Maďarska Kingy Gönczovej. Hovoril o nej ako o strapatej pani a prirovnal ju k Hitlerovi. Urazil aj znak starých Maďarov, mýtického vtáka turula, ktorého nazval priblblým.
Autor: dk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.