Viktora Juščenka. Za odvolanie Jacenjuka hlasovalo 233 poslancov. Neboli medzi nimi iba členovia proruskej Strany regiónov a Komunistickej strany, ale aj desať členov Juščenkovej strany pre údajné podozrenie, že Jacenjuk nepodporuje myšlienku predčasných volieb.
Jučšenko, ktorý chce predčasné voľby, v utorok naznačil, že voľby naplánované na 14. december, by sa mohli konať začiatkom januára. Podľa analytikov odloženie konania predčasných volieb by mohlo Juščenkovi pomôcť zmenšiť popularitu jeho súperky, premiérky Julie Tymošenkovej, vzhľadom na to, že by ju mohli voliči považovať za zodpovednú za hospodárske problémy vyplývajúce z globálnej ekonomickej krízy.
(sita)
Explózia na internáte
MONTPELLIER. Francúzska polícia uviedla, že sedem osôb utrpelo zranenia pri manipulácii s výbušninou, ktorá explodovala včera na študentskej ubytovni v južnom meste Montpellier. Šesť z nich previezli do nemocnice, kde im ošetrujú popáleniny a prasknuté ušné bubienky. Úrady pátrajú po siedmej osobe, ktorá utiekla. Polícia sa domnieva, že zranení sa pokúšali vyrobiť bombu, pričom popíjali alkohol. Explózia nastala pred úsvitom v izbe študenta chémie a zničila dve susedné izby. Asi sto študentov po explózii evakuovali.
(sita)
Tisíc detí ostáva v nemocnici
PEKING. Viac ako tisíc čínskych detí, ktoré sa nakazili nebezpečným melamínom, zostáva stále hospitalizovaných. Včera o tom informovala štátna tlačová agentúra Nová Čína s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva. Dve bábätká sú podľa rezortu stále v kritickom stave. Čínsky melamínový škandál vypukol minulý mesiac, keď túto jedovatú látku používanú v lepidlách a pri výrobe plastov našli v dojčenskom mlieku a iných mliečnych výrobkoch. V najľudnatejšej krajine sveta už v súvislosti s podozrením na otravu melamínom hospitalizovali 53-tisíc detí, z toho štyri zdravotným komplikáciám podľahli.
(sita)
Zabíjajú afrických migrantov
KÁHIRA. Egyptská polícia by mala zastaviť zabíjanie afrických utečencov, ktorí sa pokúšajú nelegálne prejsť na územie Izraela. Zároveň by mala vyšetriť 33 takýchto prípadov zabitia, vyhlásila včera organizácia Human Rights Watch (HRW). Egyptská pohraničná polícia od júna 2007 zabila najmenej 33 afrických migrantov vrátane jednej tehotnej ženy, uviedla organizácia HRW sídliaca v New Yorku. HRW kritizovala aj Izrael, ktorý migrantov vracia do Egypta, kde by ich mohli uväzniť alebo repatriovať do krajín nedodržiavajúcich ľudské práva. Egypt tvrdí, že streľba na ľudí nelegálne prechádzajúcich hranice s Izraelom je súčasťou boja proti terorizmu a pašovaniu. Podľa HRW však nikto z uvedených obetí nebol ozbrojený.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.