Žiadostí o podporu v USA pribúda
WASHINGTON. Počet osôb žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti vzrástol minulý týždeň v Spojených štátoch amerických na 516-tisíc, čo je najvyššia úroveň od septembra 2001. "Toto sú veľmi zlé správy," konštatoval David Wyss z ratingovej agentúry Standard & Poor's, pričom dodal, že veľké prepúšťanie zaznamenal automobilový priemysel v Michigane a Ohiu. Miera nezamestnanosti v USA zaznamenala minulý mesiac štrnásťročné maximum, keď sa pohybovala na úrovni 6,5 %. Mnohí však očakávajú, že v budúcom roku stúpne až nad 8 %. Predstavitelia ministerstva práce však upozornili na to, že počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti spravidla ku koncu roka narastá.
(sita/reuters)
Nemecké hospodárstvo je v recesii
BERLÍN. Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v treťom kvartáli znížil o 0,5 %, čím najväčšie hospodárstvo Európy skĺzlo do recesie prvýkrát za posledných päť rokov. Oznámil to včera federálny štatistický úrad krajiny, podľa ktorého bol pokles spôsobený negatívnym vplyvom zahraničného obchodu, keď export krajiny oslabili a dovoz sa zvýšil. Úrad takisto zverejnil revidované údaje o raste HDP v druhom štvrťroku, kedy hospodárstvo Nemecka pokleslo o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcou správou o prepade na úrovni 0,5 %. Naposledy zaznamenala ekonomika krajiny pokles HDP počas dvoch po sebe idúcich kvartálov v prvej polovici roku 2003. "Ak si myslíte, že dnešné údaje sú už zlé, počkajte na ďalší kvartál. Oživenie môžeme očakávať najskôr v druhej polovici roka 2009," uviedol Carsten Brzeski, analytik spoločnosti ING Financial Markets.
(sita/reuters)
Topmanažéra banky obvinili
MIAMI. Jedného z topmanažérov švajčiarskej banky UBS obvinili z konšpirácie, keď mal pomôcť americkým klientom zatajiť majetok vo výške 20 mld. USD pred americkými daňovými úradmi. Obžaloba uvádza, že Raoul Weil bol obvinený zo zamlčania aktív 17-tisíc klientov pred americkými daňovými úradmi. Obžalovací spis nespomína Weilovho zamestnávateľa, ale Švajčiar je uvedený na oficiálnej stránke švajčiarskej UBS ako člen predstavenstva banky. Americké úrady verejne nespájajú tento prípad s prípadom ďalšieho zamestnanca UBS Bradleyho Brinkenfielda, ktorý bol právoplatne odsúdený v júni za pomoc istému miliardárovi pri zatajení 200 mil. USD pred daňovými úradmi. Švajčiarska banka UBS sa začiatkom tohto roka rozhodla neponúkať zahraničné účty americkým občanom. UBS bola nedávno označená novozvoleným americkým prezidentom Barackom Obamom ako inštitúcia, ktorá pomáha pri daňových únikoch.
(sita/reuters)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.