sa opäť otvára. Expremiér Dzurinda hľadal s diskutérmi agumenty, prečo z neho nevystupovať.
BRATISLAVA. Premiér Fico a dôchodkové správcovské spoločnosti sa včera zhodli na tom, že v 2. pilieri sú ešte sporitelia, pre ktorých nemusí byť starobné dôchodkové sporenie výhodné. No rozišli sa v tom, či okrem veku sporiteľa rozhoduje pri posudzovaní výhodnosti 2. piliera aj jeho príjem.
Nízky príjem, slabé výnosy
Premiér hovorí, že ak má niekto nízky príjem, na slušný dôchodok z 2. piliera si nenasporí. Prekvapujúco však pripustil, že ak niekto málo zarába, nebude mať nízky dôchodok len z 2. piliera, ale aj zo Sociálnej poisťovne.
Zároveň si však položil otázku, prečo by mal človek s nízkym zárobkom platiť ešte súkromnej dôchodkovej spoločnosti poplatky za správu dôchodkových úspor. Treba však povedať, že ak je občan len v 1. pilieri, z odvodov mu Sociálna poisťovňa strháva časť sumy na svoju správu.
Šéf Asociácie dôchodkových spoločností Peter Socha nepovažuje príjem ako kritérium posudzovania výhodnosti systému za korektný. "Vzhľadom na súčasné nastavenie dôchodkového systému, keď oba piliere sú zásluhové, výška príjmu nehrá úlohu v tom, ktorý pilier je pre sporiteľa výhodnejší," povedal.
Ak má niečo rozhodovať o výhodnosti starobného dôchodkového sporenia, majú to byť podľa Sochu výnosy dôchodkových fondov, no počas celého obdobia dôchodkového sporenia a valorizácia v 1. pilieri. "Našou snahou je, aby penzia z 2. piliera bola vyššia ako z prvého," povedal.
Ak občan spadne pre nízky plat do sociálnej záchrannej siete, čo vytýka 2. pilieru premiér Fico, nie je to už podľa Sochu téma nastavenia dôchodkového systému.
Stále nejasná hranica veku
Nejasné aj po včerajšku zostáva, od ktorej vekovej hranice by malo byť starobné dôchodkové sporenie pre ľudí nevýhodné.
"Máme nejakú predstavu, sú to minimálne všetci nad 45 rokov," povedal Fico. Donedávna však tvrdil, že 2. pilier je nevýhodný pre občanov nad 30 rokov. Včera tridsiatnikov nespomenul.
To, že výnosnosť väčšiny z fondov je v tomto roku záporná, je pre premiéra témou už niekoľko týždňov. Včera nízke výnosy uviedol ako dôvod, prečo sa systém otvára. "Priemerný klient má dnes na svojom dôchodkovom účte menej, ako tam vložil," povedal. O akého priemerného klienta ide, bližšie nevysvetlil.
Dôchodkové spoločnosti argumentujú, že straty penzijných fondov sú podstatne nižšie, ako sú straty na svetových finančných trhoch. Je to podľa nich preto, lebo systém investičných limitov a kontroly je pre dôchodkové spoločnosti nastavený prísne. Socha včera pripomenul, že v 2. pilieri si treba sporiť na dôchodok minimálne 15 rokov a priemerný sporiteľ v ňom bude asi 30 rokov. Preto treba výnonosť posudzovať z dlhodobej perspektívy.
Fico včera nespochybnil škandalózne tvrdenie šéfa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka, podľa ktorého ľudia v 2. pilieri prišli o všetky úspory. "A neprišli?" zareagoval premiér. Sporiteľom už neodkázal, že ide len o účtovnú, a nie realizovanú stratu.
Stretnutie nie je podľa Dzurindu náhoda
Zástupcovia dôchodkových spoločností dostali pozvánku od premiéra v stredu, teda len pár hodín pred včerajším stretnutím. Krátko po ňom sa začal avizovaný okrúhly stôl, ktorý zorganizovala SDKÚ. Jej predseda Mikuláš Dzurinda povedal, že premiér sa stretol so zástupcami penzijných spoločností len preto, lebo opozícia organizuje diskusné stretnutie.
"Aj dnešné (včerajšie - pozn. red.) stretnutie pre dôchodkové spoločnosti je nepoctivé divadielko," povedal Dzurinda. Šéf tejto opozičnej strany si myslí, že krátkodobý pokles hodnoty úspor v druhom pilieri je pre sporiteľov menej nebezpečný, ako to, že by ľudia prišli o úspory navždy.
Dzurinda kritizoval koalíciu aj za to, že chce peniaze získané odchodom ľudí z druhého piliera minúť. Opozičné strany podľa neho pripravia pozmeňujúci návrh, aby štátny rozpočet na rok 2009 nepočítal s možnými príjmami ľudí, ktorí by mohli zo systému vystúpiť.
Zamestnávateľské zväzy sa podľa Dzurindu včera vyjadrili, že po tom, ako druhý pilier už opustilo vyše 100tisíc sporiteľov a má ho podľa odhadov vlády opustiť ďalších 150tisíc ľudí, majú zamestnávatelia po takomto posilnení prvého piliera do budúcnosti "zarobené" na vyššie odvody a ľudia na nižšie dôchodky.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.