systémovej zmene", je temer senzačný, veď v programe, ktorý promoval asi pred mesiacom, sa výslovne uvádza, že "hospodárska politika vlády Fica (...) zásadne nenarúša hospodársku politiku po bývalej vláde (...)". No. Takže osvietenie.
Iste, môžeme sa hrať so slovkami, akože dôchodkový systém a hospodárska politika nie je to isté, a podobne. Podstatnejšie je, že "letové okno", ktoré Ficov gang zajtra otvára, nie je prvé, ale už číslo dva. Takže v SDKÚ mali dosť času si ujasniť azda základnú vetu, čo definuje východiskový stav. Niežeby nekričali už pred rokom, to sa im nedá vytknúť (ústavný zákon o ochrane vkladov). Avšak celé to skackanie okolo dôchodkov (celej opozície, ale SDKÚ je "otec" reformy ) ukazuje na bezradnosť a tápanie v hmlách.
Dokumentuje to napr. aj včerajší návrh, ktorý odznel pri akomsi šestnástom okrúhlom stole, o "povinnom vstupe pre mladých" od Dzurindu. Hahaha. Ten istý predseda SDKÚ, aj s celou stranou vrátane Mikloša, sa len bez názoru prizeral, keď pred rokom Smer-SNS-HZDS takpovediac "zdobrovoľnili" druhý pilier, ktorý pre "prvozamestnancov" dovtedy povinný bol. Veru tak, SDKÚ robila kampane proti "otvoreniu", ale tento najzásadnejší úder reforme si ani nevšimli. Pričom, keď "u Kaníka" systém pripravovali, tak idea dobrovoľnosti, ktorá princíp reformy vlastne neguje (teoreticky nemusí byť o 30 rokov v sporení nikto), bola zmietnutá jednomyseľne. Iný príklad: Ešte nedávno SDKÚ úplne vážne tvrdila, že lepšie ako ďalšie "otvorenie" druhého piliera na určitý čas bude otvorenie trvalé... Toto je pritom taký absurdný nápad, že ani Tomanová s Haleckým a Muňkom ho nevzali vážne...
No. A včera sa Dzurinda nechal aj počuť, že "prvý, štátny priebežný pilier je dlhodobo finančne neudržateľný". Výborne. Zásadná otázka je, prečo toto nevedel už vtedy, keď spolu s Kaníkom a Miklošom vymysleli, resp. si nechali vnútiť tzv. švajčiarsku indexáciu (valorizácia cez priemer inflácie a nominálnej mzdy), ktorá ešte podstatne zvýšila nákladovosť verejného systému. A ešte pridali posilnený princíp tzv. zásluhovosti. Keby nebolo týchto zničujúcich rozhodnutí, čo zväčšili diery v Sociálnej poisťovni, Fico by dnes azda aj dal druhému pilieru pokoj. Dzurinda však potreboval skrášliť reformu populistickými trikmi. Veď predsa oni, politici, sú tu "pre ľudí". Preto "nevedel" pred 4 rokmi, čo vie dnes. Od Fica chce, veľmi správne, aby nekorumpoval voličov prejedaním budúcnosti, ale sám sebe to zakázať nevedel.
Nezodpovednosť a krátkozrakosť nie sú iba výsadou Smeru, hoci ten je nedostižný. Vzťahuje sa aj na reformátorov, ktorí vynikajúci kapitalizačný pilier zaviedli. Spôsob, akým ho bránia pred komunistami, ktorí po 19 rokoch sa opäť rozťahujú pri moci, však ukazuje, že hlbší zmysel dobra, ktoré spáchali, ani nepochopili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.