rokovanie, je španielska stena, čo má cudne zakryť, že vecne skončilo Komárno fiaskom. Jediný, avšak nie malý prínos stretnutia, by mohol byť v nadviazaní základnej komunikácie, ktorú na najvyššej úrovni Maďari zmrazili pred rokom. To sa však dá povedať len v podmienečnom spôsobe, až čas overí, či z dialógu niečo bude.
Celý "summit" v Komárne bol mediálna akcia, ktorú nedokázali ani uhrať do konca tak, aby udržali akési základné dekórum. Teda vyhnúť sa konfliktu, čo zvládajú napr. aj palestínsky a izraelský prezident, či ministri zahraničia USA a Ruska, keď sa stretnú... Komické zrušenie "Slovenskej pospolitosti", ktorá je na roztržke totálne bez viny, v predvečer stretnutia, ako aj Gyurcsányov prísľub, že sprísni protiextrémistické zákony, sú typické ukážky politického hľadania zástupných problémov, riešení a vinníkov. Treba vedieť, že siahať na slobody zhromažďovania a prejavu je možné v Maďarsku iba ústavným zákonom (na rozdiel od Slovenska). Pričom zákon schválený dvojtretinovou väčšinou neprešiel budapeštianskym parlamentom už niekoľko rokov. Vôbec nijaký. A neprejde ani tento Gyurcsányov návrh, pretože proti nebude len Fidesz, ale napr. aj bývalí koaliční partneri, liberáli... To, že Harabin spíše za noc nejaký šalát, napr. ďalšiu novelu Trestného zákona, a koalícia následne jednoduchou väčšinou schváli, je možné len na Slovensku.
Gyurcsány signalizuje, že on urobí, čo je v jeho možnostiach. Tým súčasne obnažuje základnú asymetriu vzájomných požiadaviek. Problémy v Maďarsku, ktoré nastoľuje Fico, existujú nezávisle na Gyurcsányovi a maďarskej vláde. (Mimochodom, v značkových demokraciách typu Nemecko či Francúzsko, sú prejavy extrémizmu a fašizmu omnoho výstrednejšie a ešte nebezpečnejšie...) Gyurcsány má veľa moci, ale nie toľko, aby mohol zakázať partičke bláznov či výtržníkov prejsť cez schengenskú hranicu... Výnimkou je "štatút" tzv. karpatského fóra, na ktorý by maďarská politika aj nejaký dosah mala. Ono však doteraz nikomu neprekážalo; ani Rumunom, ani Ukrajincom, ani Srbom, ani nikomu.
Naopak, zákrok v DS, Slota, učebnice, údajne nespravodlivé delenie eurofondov, a podobne, sú všetko záležitosti, na ktoré má bezprostredný vplyv premiér, resp. slovenská vláda. Toto je rozdiel. A preto má Fico úplnú pravdu, že "odmieta dávať rovnítko medzi problémy, ktoré spôsobili zhoršenie vzťahov". Presne tak. Zásadne vyšší diel zodpovednosti leží u neho.
Avšak s dôležitou poznámkou: Problémy, ktoré tvorili v Komárne "agendu", zhoršenie vzťahov nespôsobili. Ony sú ovocím nevraživosti a predsudkov, vždy aktuálnou látkou, ktorou politici dávajú obsah zlým vzťahom. Presne pred rokom boli "problémy" celkom iné: Deklarácia o Benešovi a "súkromné návštevy" (Sólyom, Sziliová) na Slovensku. Veľa nádejí, že po Komárne toto prestane, si nerobme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.