BELEHRAD. Jej cieľom bolo vyvíjať tlak na vypátranie bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča obvineného z genocídy počas bosnianskej občianskej vojny. Brammertz hovoril s prezidentom Borisom Tadičom a ďalšími vysokopostavenými srbskými predstaviteľmi, aby zhodnotil spoluprácu Belehradu s ICTY, čo je dôležitá podmienka pre zblíženie Srbska s EÚ.
Všeobecne sa predpokladalo, že Mladič sa ukrýva v Srbsku. Brammertz neurobil nijaké verejné vyhlásenie, ale podľa zdroja blízkeho k rozhovorom bol s najnovšou snahou Belehradu o vypátranie Mladiča "dosť spokojný".
Rasim Ljajič, srbský minister poverený spoluprácou s ICTY, ktorý sa v pondelok s Brammertzom stretol, povedal, že srbská bezpečnosť "nemá nijaké stopy" vedúce k Mladičovi. "Vieme, že bol v Srbsku do roku 2006... ale teraz nemáme nijaký náznak, že tu stále je," povedal Ljajič. O správe, ktorú Brammertz vypracuje, predpokladá, že nebude negatívna, ale ani pozitívna. "Správa nemôže byť pozitívna, pretože Mladič stále nie je v Haagu, ale nemôže byť ani negatívna, pretože Brammertz je presvedčený o dôveryhodnosti nášho konania a o politickej vôli," povedal Ljajič včera novinárom.
Srbsko dúfa, že v roku 2009 dostane štatút kandidátskej krajiny EÚ a v roku 2014 sa stane jej členom. V júli tohtoroka v Belehrade zatkli Radovana Karadžiča, politického lídra bosnianskych Srbov v čase bosnianskej vojny, ktorého ICTY stíha pre vojnové zločiny.
(sita/afp)
Autor: Francúzi berú hrozby vážne
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.