zaoberať špeciálna komisia, povedal však, že "nemieni vyhovieť požiadavkám, ktoré zasahujú do zvrchovanosti Slovenska".
BRATISLAVA. Vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič (Smer) všetky požiadavky maďarskej strany zmietol zo stola. Väčšinu z nich vraj už buď plníme, alebo sú neprijateľné. "To, aby sa vyučovalo na našich menšinových školách podľa maďarských učebníc, neprichádza do úvahy. V nijakom prípade neustúpime ani od zákazu používania štátnych zástav na zápasoch." Vicepremiér nevidí dôvod ani na zavedenie funkcie ombudsmana pre menšiny, ako to je v Maďarsku. Maďarsko má štyroch ombudsmanov.
Jedným z nich je ombudsman pre menšiny, na ktorého je možné sa obrátiť v prípade porušenia menšinových práv či diskriminácii pre etnický pôvod. Môže konštatovať porušenie zákona a navrhnúť riešenie, ako to urobil napríklad v prípade vysťahovania slovenských organizácií zo Slovenského domu v Mlynkoch.
Miestna samospráva však jeho stanovisko ignorovala. Čaplovič nechápe, prečo by maďarské školské a kultúrne inštitúcie na zmiešanom území mali byť zvýhodnené pred slovenskými. "Keď si porovnáte, koľko je takýchto inštitúcií na Slovensku a v Maďarsku, tak to je neporovnateľné." Návrh na spoločný národný a národnostný kódex správania a súd čestnosti, ktorý by posudzoval jeho porušenia, si ešte preštuduje.
Ústupky nechce robiť ani minister školstva Ján Mikolaj zo SNS. A to ani napriek Ficovmu prísľubu Gyurcsánovi, že problém s písaním zemepisných názvov v učebniciach pre školy s vyučovacím jazykom maďarským "vyriešime tak, aby boli všetci spokojní".
Mikolaj tvrdí, že riešenie, ktoré predstavil nedávno, už bolo kompromisom. Chce, aby zemepisné názvy boli v učebniciach v štátnom jazyku a potom v maďarčine vyskloňované, aby nenarúšali stavbu vety. Učitelia i zástupcovia SMK chcú učebnice, kde budú najskôr uvádzané názvy v maďarčine a potom v slovenčine.
"Predseda vlády bude hľadať riešenia prostredníctvom poslancov," povedala včera Ficova hovorkyňa Silvia Glendová. Fico zrejme maďarskej strane nevyhovie ani v požiadavke vyšetrenia policajného zásahu na zápase v Dunajskej Strede. "Nám stačí vyjadrenie prokurátora, ktorý povedal, že išlo o zákrok v súlade so zákonom," povedal pre TA3.
Gyurcsány v budapeštianskom parlamente povedal, že Maďarsko uskutoční pre neho vyplývajúce úlohy z návrhu nezávisle od toho, ako sa k nim postaví Slovensko.
--- Maďarský návrh ---
1. obe krajiny budú venovať mimoriadnu pozornosť a podporu školským a kultúrnym zariadeniam menšín, budú im poskytovať nadpriemerné dotácie
2. aby sa v menšinových školách mohli používať učebnice vydané v druhej krajine
3. vytvorenie národného, národnostného kódexu správania, ktorý by prijali politici oboch krajín, dodržiavanie by hodnotil čestný, spoločný, súd
4. možnosť iniciovať spoločné vyšetrenie, ak príde jedna strana s tým, že v ktorejkoľvek krajine občana či skupinu mohla postihnúť krivda na národnom či národnostnom základe
5. zriadenie funkcie menšinového ombudsmana na Slovensku
6. pozastavenie, neskôr zrušenie slovenského zákona obmedzujúceho používanie maďarských vlajok a symbolov.
Autor: mp, vev
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.