jeho moci.
"Za vládu garantujem, že ak by ktokoľvek zapálil maďarskú vlajku pred veľvyslanectvom v Bratislave, pôjde do väzenia," povedal. Reagoval tak na udalosti pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti, keď demonštranti na protest proti zásahu slovenských policajtov aj voči maďarským fanúšikom zapálili našu vlajku. Prípadom sa zaoberá maďarská prokuratúra.
Právnici upozorňujú na prípad dvoch českých turistov, ktorí zapálili americkú vlajku počas bratislavského summitu Bush Putin, za čo ich naša polícia najskôr vyhostila a zakázala im na desať rokov vstup na naše územie. Úrad hraničnej a cudzineckej polície rozhodnutie zrušil ako nezákonné.
Právnik združenia Občan a demokracia Peter Wilfling hovorí, že trestným činom je hanobenie národa alebo podnecovanie k národnostnej nenávisti.
"Ak sa zapálením vlajky napríklad iba vyjadruje nesúhlas s politikou štátu a nevzťahuje sa k národu, môže byť dokonca aj takýto kontroverzný prejav chránený slobodou prejavu."
Pripomína rozhodnutie amerického najvyššieho súdu, ktorý v podobnom prípade rozhodol, že zapálenie vlajky je síce extrémny prejav, ale je ešte chránený slobodou prejavu.
Podobný názor má aj Lucia Kurilovská z katedry trestného práva Univerzity Komenského. "My takú skutkovú podstatu, ktorá by hovorila o hanobení štátneho symbolu, nemáme. Aby šlo o hanobenie národa, muselo by to byť spojené s ďalším konaním, napríklad vykrikovaním hesiel urážajúcich národ."
Pálenie vlajky by orgány činné v trestnom konaní a súdy asi kvalifikovali ako výtržníctvo. "Z odborného hľadiska to také jednoznačné, ako hovoril premiér, nie je."
Autor: mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.