Je jediné na Slovensku i v Česku
Minulú sobotu sa v košickom aeroklube uskutočnil "roll-out" najnovšieho prírastku flotily aeroklubových lietadiel. Anglickým výrazom roll-out sa v leteckej literatúre označuje prvé vyrolovanie nového typu lietadla z výrobnej či montážnej haly a jeho následné predstavenie verejnosti. Pri spomenutom roll-oute v košickom aeroklube síce nevyrolovalo z hangáru žiadne novovyrobené lietadlo, ale aj tak išlo o mimoriadne významnú udalosť.
V kontajneri z USA
Z hangáru totiž po prvý raz vyrolovalo (lepšie povedané členmi aeroklubu bolo vytlačené) zmontované lietadlo Jak-52, ktoré do Košíc prišlo v rozloženom stave v kontajneri, a to až spoza "veľkej mláky", teda z USA. Za významnú možno túto udalosť označiť preto, lebo ide o vôbec prvé lietadlo uvedeného typu, ktoré bude lietať so slovenskou poznávacou značkou. Podľa dostupných informácií lietadlo typu Jak-52 nikdy nebolo registrované ani v Českej republike, takže košickí aeroklubáci majú vlastne v tomto smere česko-slovenský primát. Povedzme si niekoľko základných informácií a údajov o novom prírastku košického aeroklubu.
Jakovlevova konštrukcia
Lietadlo Jak-52 vyvinula konštrukčná kancelária A.S. Jakovleva, a to ako lietadlo pre základný pilotný výcvik civilných športových i vojenských pilotov. Konštrukčne je dvojmiestny Jak-52 (v zahraničnej literatúre obvykle označovaný ako Yak-52) odvodený od jednomiestneho akrobatického lietadla Jak-50. Prvý vzlet lietadla Jak-52 sa uskutočnil v roku 1976, sériová výroba sa podľa dostupných informácií začala v roku 1979. V rámci medzinárodnej deľby práce medzi krajinami Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (to bola organizácia, združujúca socialistické krajiny) bol výrobou lietadla Jak-52 poverený podnik Aerostar v rumunskom meste Bracau. Lietadlo Jak-52 má rozpätie krídiel 9,3 m, dĺžku 7,7 m a výšku 2,7 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je okolo 1 300 kg.
Poháňa ho hviezdicový motor
Na pohon lietadla slúži deväťvalcový hviezdicový motor Vedenejev M14P, ktorého maximálny výkon je 268 kW (360 koní). Motor poháňa dvojlistovú vrtuľu priemeru 2,4 m. maximálna rýchlosť vo vodorovnom lete je 300 km/h, najvyššia dovolená rýchlosť je 450 km/h. Dĺžka rozjazdu pri vzlete je len 170 metrov, dojazd po pristátí je 300 metrov. Počiatočná stúpavosť lietadla je 7 m/s, dostup je 4 000 metrov. Lietadlo môže štartovať aj z trávnatých plôch.
Pneumatické ovládanie
Na rozdiel od väčšiny lietadiel tejto kategórie, vyrábaných západnými firmami, sa Jak-52 vyznačuje rozsiahlym pneumatickým systémom. Tento systém sa používa na spúšťanie motora, ovládanie podvozku, klapiek i bŕzd na podvozkových kolesách. Tlakové fľaše so stlačeným vzduchom sa za letu doplňujú kompresorom, poháňaným motorom. Lietadlo má zaťahovateľný podvozok s tromi podvozkovými nohami. V zatiahnutom stave však kolesá vyčnievajú spod lietadla, čo je vraj výhodou pri núdzovom pristávaní na "brucho". Palivový a olejový systém lietadla je riešený tak, že lietadlo môže letieť až dve minúty "dole hlavou".
Vhodné aj na akrobaciu
Lietadlo je dimenzované aj na vykonávanie akrobatických prvkov a znesie preťaženie +7g a -5g (to je sedemnásobok resp. päťnásobok gravitačného zrýchlenia). Špeciálne pre lietadlá Jak-52 dokonca vypísala Medzinárodná letecká federácia FAI majstrovstvo sveta v leteckej akrobacii, ktorého prvý ročník sa konal v auguste v ruskom Novosibirsku, a to za účasti 23 pilotov zo siedmich krajín (majstrom sveta sa stal ruský pilot Anton Berkutov). Lietadlá Jak-52 sa v značnom počte používali v bývalom Sovietskom zväze, a to najmä v organizácii DOSAAF (to bol Zväz pre spoluprácu s armádou, vojenským letectvom a námorníctvom), ktorého obdobou u nás bol Zväzarm. Cvičné jaky však používalo napríklad aj Maďarsko, Rumunsko, Arménsko či Vietnam.
Vyše 1 800 kusov
V závode v Bacau bolo vyrobených vyše 1 800 lietadiel Jak-52 a ešte aj dnes tam na objednávku toto lietadlo vyrobia. Pomerne veľa lietadiel Jak-52 lieta dnes v rôznych západoeurópskych krajinách, pričom najviac ich je vo Veľkej Británii. Počet týchto lietadiel, lietajúcich v európskych krajinách (okrem krajín bývalého Sovietskeho zväzu) sa odhaduje na 180. Jak-52, ktorý absolvoval svoj košický roll-out minulú sobotu, si v USA kúpili dvaja členovia košického aeroklubu, Ján Magura Pavol Kavka.. Ako nám povedal J. Magura, lietadlo, ktoré bolo vyrobené v roku 1996 a v USA lietalo s poznávacou značkou N196GM, kúpili od prvého majiteľa.
Bude to OM-YAK
Od P.Kavku sme sa chceli dozvedieť, či už vedia, akú bude mať ich lietadlo slovenskú poznávaciu značku. "Predsa to nemôže byť iná značka než OM-YAK", povedal nám s úsmevom Paľo, bývalý úspešný letecký akrobat a dnes medzinárodný rozhodca leteckej akrobacie. Nový Jak-52, ktorého základňou je košický aeroklub, bude určite ozdobou všetkých domácich i zahraničných leteckých dní, na ktoré zavíta. Preto k tomu, aby sa s lietadlom mohlo lietať, treba ešte všeličo vybaviť, J.Magura a P.Kavka si s ním zatiaľ aspoň trochu "pobehali" po trávniku aeroklubu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.