FRANKFURT/TOKIO/WASHINGTON. Nemecká automobilka Opel, ktorá je dcérskou spoločnosťou amerického koncernu General Motors, taktiež požiadala spolkovú vládu o finančnú pomoc vo výške 1,8 mld. eur vo forme vládnych záruk. Opel ohlásil na budúci rok zníženie produkcie o 10 % a uvažuje nad zavedením 30-hodinového pracovného týždňa. Týmito opatreniami chce automobilka predísť prepúšťaniu zamestnancov. Výnimku v záchranných opatreniach tvorí závod v nemeckom meste Ruesselsheim, kde sa vyrába nový model Insignia, ktorý bol vyhlásený za európske auto roka. Opel doňho preto vkladá dôveru a dúfa v jeho lepšie predajné čísla. Finančná pomoc vo forme vládnych záruk na pôžičky, o ktorú Opel požiadal spolkovú vládu pre prípad, že jej materská spoločnosť General Motors skrachuje, sa pohybuje v celkovej výške až 1,8 mld. eur. General Motors sa v poslednej dobe topí v problémoch a momentálne sa aj on snaží získať finančnú pomoc od štátu. Kancelárka Angela Merkelová povedala, že rozhodnutie o poskytnutí pomoci pre Opel padne do konca decembra.
Toyota pozastaví na dva dni výrobu
Najväčšia svetová automobilka, japonská Toyota, oznámila, že v decembri na dva dni pozastaví výrobu vo všetkých svojich závodoch v Severnej Amerike. Medziročne klesol predaj japonskej automobilky v rámci USA o 12 % a spoločnosť znížila začiatkom tohto mesiaca svoj plán výroby pre tento fiškálny rok mimo územia Japonska o takmer 7 %. Firma tak reaguje na pretrvávajúci pokles predaja automobilov na všetkých významných svetových trhoch, pod ktorý sa podpísala predovšetkým ťažšia dostupnosť úverov a obavy z globálnej recesie. Toyota pozastavila v tomto roku na tri mesiace kompletnú americkú výrobu ľahkých nákladných áut, keďže ich predaj bol veľmi nízky. Redukcia výroby úžitkových vozidiel bude podľa hovorkyne spoločnosti pokračovať aj v budúcom roku, dotkne sa však iba troch závodov na území USA.
Americké automobilky bojujú o pomoc od štátu
Finančná kríza dopadla tvrdo na všetkých výrobcov automobilov, keď k zníženiu produkcie pristúpili už viaceré svetové automobilky. Trom najväčším americkým spoločnostiam - General Motors, Ford a Chrysler - ide dokonca o prežitie. Návrh na poskytnutie finančnej pomoci vo výške 25 mld. USD určenej trom najväčším americkým automobilkám v utorok nenašiel podporu v Senáte aj napriek varovaniam týchto firiem, že neposkytnutie pôžičky môže mať katastrofálne následky pre ekonomiku USA. Viacerí totiž pochybujú, či tieto detroitské spoločnosti budú schopné splatiť štátne pôžičky a či v konečnom dôsledku nepôjde len o zabetónovanie súčasného nezdravého stavu. General Motors potrebuje podľa vlastných slov 10 mld. USD, zatiaľ čo Chrysler a Ford po 7 mld. USD. Prezident spoločnosti Chrysler prišiel s návrhom, že bude pracovať za mzdu vo výške 1 USD, len ak to pomôže presvedčiť amerických zákonodarcov o nevyhnutnosti schválenia finančnej pomoci. Prezident General Motors varoval vládu pred katastrofou, ktorej americká ekonomika bude musieť čeliť v prípade, ak budú musieť automobilové spoločnosti vyhlásiť platobnú neschopnosť. Všetky tri spoločnosti totiž priamo zamestnávajú celkovo až 250 tisíc ľudí a ďalšie milióny pracujúcich sú na ne naviazané prostredníctvom partnerských spoločností. Rozhodnutie v tejto otázke sa očakáva najskôr až koncom tohto týždňa.
Autor: sita/afp/reuters
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.