27-členného bloku, informovalo francúzske predsedníctvo.
MOGADIŠO. Akciu s názvom Operácia Atalanta odsúhlasili ministri obrany členských štátov EÚ počas rokovaní v Bruseli. Európske lode majú okrem iného ochraňovať plavidlá Organizácie Spojených národov (OSN), ktoré prepravujú do hladom zmietaného Somálska humanitárnu pomoc. Veľká Británia bude v Adenskom zálive viesť európsku operáciu proti pirátom, ktorá sa začne budúci mesiac. Včera to uviedol britský minister zahraničných vecí David Miliband počas návštevy Libanonu. Ako povedal, do činnosti bude zapojená taktická skupina, ktorá využije európske vojenské námorné prostriedky na "rozloženie a boj proti pohrome, ktorú pirátstvo predstavuje".
Vyzval na prepustenie posádky
Miliband zároveň vyzval na okamžité prepustenie členov posádky v sobotu uneseného saudskoarabského supertankera, medzi ktorými sú aj Briti. Britské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že hlavný inžinier a ďalší člen posádky na palube tankera Sirius Star, ktorý piráti uniesli v cez víkend v Indickom oceáne, sú Briti. Supertanker vezie saudskoarabskú ropu za 100 miliónov dolárov a teraz kotví pri pobreží Puntlandu, odštiepeneckom severosomálskom štáte. Kapitán tankera je Poliak, ďalším zajatým Poliakom je technický dôstojník, ostatní členovia posádky sú z Chorvátska, Veľkej Británie, Filipín a Saudskej Arábie. Sirius Star je najväčšia loď, akú kedy somálski piráti zajali, a podľa amerických námorných síl k útoku ozbrojencov došlo v doteraz najväčšej vzdialenosti od pobrežia.
NATO a USA sú opatrní
Severoatlantická aliancia (NATO) uviedla, že nevyšle žiadnu zo svojich troch vojnových lodí hliadkujúcich v Adenskom zálive, podobne zamietavo reagovala aj piata americká flotila, keďže loď uniesli v oblasti mimo kontrolovanej zóny, ktorá už nespadá pod mandát NATO. Tanker zajali asi 450 námorných míľ (833 kilometrov) od kenského pobrežia. Saudskoarabský minister zahraničných vecí včera uviedol, že majitelia uneseného ropného tankera vyjednávajú so somálskymi pirátmi. Princ Saud al-Faisál to povedal včera v Ríme po rokovaní s talianskym rezortným partnerom Francom Frattinim. Arabskí predstavitelia sa stretli v Káhire v snahe premyslieť si stratégiu proti útokom pirátov a zhodnotiť návrhy pre sformovanie spoločných arabských námorných síl. Podniknúť tvrdé opatrenia na ochranu lodí pred útokmi pirátov prisľúbila včera aj islamská aliancia kontrolujúca hlavný prístav Kismaayo na juhu Somálska. Kontrolu nad Kismaayom, jedným z najväčších miest v Somálsku, v auguste prevzala aliancia bojovníkov al-Šabáb a vojnový líder Hassan al-Turki, ktorý je na americkom zozname teroristov. Administratíva v meste Kismaayo v posledných týždňoch zaviedla veľmi striktnú formu islamského práva šaría, podľa ktorého sa pirátstvo trestá smrťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.