literatúra v týchto otázkach nie je jednotná.
Keďže skupina tzv. exotov je veľmi široká, nedajú sa stanoviť všeobecne záväzné pravidlá na ich zimovanie. K jednotlivým druhom preto treba pristupovať individuálne.
Chovatelia, ktorí môžu vtáky umiestniť počas zimných dní do miestnosti s primeranou teplotou, majú o starosť menej ako aj tí, čo chovajú operence žijúce vo voľnej prírode približne za rovnakých klimatických podmienok, aké sú tie naše. Skôr je otázne, ako prezimovať vtáky, ktoré majú pôvodný domov v tropických a subtropických krajinách.
Dnu alebo von?
Niektorí chovatelia s nástupom zimy sťahujú tieto druhy do zateplených ubikácii. Iní ich nechajú vonku na základe predchádzajúcich skúseností, alebo po úprave priestoru s odôvodnením, že len zdravé operence prežijú a slabšie uhynú, čo z plemenársko-chovateľského hľadiska nie je na škodu.
Treba ale podotknúť, že na úspešnosť prezimovania a na celkový zdravotný stav vtáctva má veľký vplyv umiestnenie voliéry. Iná klíma je vo voliére, cez ktorú sa môže preháňať studený vietor, odlišná bude vo voliére orientovanej na juh, prípadne umiestnenej v závetrí domu, alebo nepriamo ohrievanej komínom, otvoreným oknom z kotolne, prípadne z bytu.
Skôr ako sa rozhodneme nechať zimovať exotické vtáctvo vonku, musíme si uvedomiť, že sú to živočíchy patriace do skupiny so stálou telesnou teplotou. Udržiava ju termoregulačný systém, ktorý je pri druhoch žijúcich v prostredí s väčšími výkyvmi teploty dokonalejšie vyvinutý.
Zima spôsobuje ťažkosti
Zimné obdobie spôsobuje ťažkosti aj pri podávaní krmív na voľnom priestranstve. Mäkké krmivo zamŕza za veľmi krátky čas, takže ho vtáky nemôžu dostatočne prijímať. Navyše nízka teplota neraz spôsobuje operencom zažívacie poruchy. Voda neodmysliteľná súčasť života - zamŕza, takže nie je vhodná na pitie a keď je studená či ľadová, taktiež zanecháva následky v zažívacom systéme.
Počas vlhkých a sychravých zím sa chladivý atak na telo zvyšuje, lebo perie prestáva plniť funkciu zadržiavača tepla. Ak je vlhké, stáva sa akýmsi ľadovým obkladom. V takýchto podmienkach sa aktivizujú choroboplodné zárodky, ktoré môžu ľahko zdolávať oslabený organizmus vtákov.
To sú dôvody, prečo exoty žijúce v tropických a subtropických oblastiach ťažko znášajú naše chladné počasie. Pokiaľ to nie je nutné z prevádzkových alebo priestorových dôvodov, nemali by preto zimovať vonku. A to ani vtedy, ak predpokladáme enormný pokles teplôt, čo sú hodnoty pod 10 °C.
(or)
Autor: Peter B. DOKTOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.