Bez kvalitnej starostlivosti nieto dobrej úrody
Na ochranu poľnohospodárskej pôdy existuje u nás dosť nepodarený a v podstate neuplatňovaný zákon. Ako chrániť pôdu v záhradke, si pripomenieme desiatimi odporúčaniami, z ktorých mnohé sú záhradkárom dôverne známe. Ale opakovanie je matkou múdrosti.
1. V záhradke neumiestňujeme žiadne väčšie ani menšie reklamné tabule.
2. Pôdu spevníme chodníkmi, zastaviame odpočívadlami, terasami, prístreškami či inými stavbami len na minimálnej ploche, nikdy nie väčšej ako 10 percent z celkovej výmery záhradky.
3. Hriadky zeleniny, záhony letničiek a pôdu pod ovocninami pravidelne hnojíme kompostom, aby sme vyrovnali deficit humusu spôsobený jeho mineralizáciou mikroorganizmami.
4. Systematicky vápnime kyslú pôdu, s výnimkou plochy porastenej kyslomilnými rastlinami.
5. Periodicky kontrolujeme obsah rastlinných živín, najmä fosforu a draslíka, a to agrochemickým rozborom pôdy. Rastlinami odčerpávané živiny pravidlene doplňujeme hnojením.
6. Pôdu chránime pred kontamináciou rizikovými a jedovatými chemickými prvkami aj látkami, najmä zriedkavejšou aplikáciou agrochemikálií.
7. Zbytočne ju neutláčame ušliapavaním ani prejazdom fúrika, hlavne po dlhšie trvajúcich dažďoch a za odmäku v zime.
8. Pôdu chránime tiež pred znečistením, preto nezakopávame do nej väčšie kusy odpadu z plastov, skla, gumy a iných predmetov, ktoré nepodliehajú rozkladu.
9. Pred zaburinením ju chránime s maximálnym využívaním motyky a plošným pestovaním vhodných kultúrnych úžitkových i okrasných rastlín.
10. Predchádzame infekcii pôdy a premnoženiu škodcov rastlín pravidelným striedaním pestovaných rastlín, a to nielen letniček, ale aj trvaliek, dôsledným odstraňovaním chorých rastlín a využívaním zmiešaných porastov jednotlivých druhov úžitkových aj okrasných rastlín.
DOC. ING. ZOLTÁN BEDRNA, DRSC.
Autor: Peter B. DOKTOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.