Spor, v ktorom štát prehral, sa začal absurdnou roztržkou so športovými zväzmi a končí sa miliardovou sekerou.
BRATISLAVA. Bez piatich miliónov dve miliardy. A ich nenávratná cesta na Cyprus do firmy českého miliardára Radovana Vítka. To je výsledok zložitého a možno nezmyselného súdneho sporu o lotériu, na ktorý napokon doplatí Slovenská republika. A jej daňoví poplatníci.
Jeho začiatky sú v roku 1993, keď sa slovenským nástupcom federálnej lotériovej spoločnosti Sazka stala Športka spravovaná športovými zväzmi. Športka síce formálne vlastnila know-how ako prevádzkovať roky populárne hry a značky Športka, Šanca a Mates, ale nemala licenciu, aby ich mohla prevádzkovať. Tú na Slovensku získal len novozaložený štátny Tipos. Istý čas to fungovalo tak, že Tipos spolupracoval so Športkou.
Zväzy sa hádali so štátom
V pozadí roztržky medzi štátom a zväzmi bola narastajúca nespokojnosť športovcov, že dostávajú málo peňazí. V roku 2000 zväzy podali na Tipos žalobu. Žiadali 310 miliónov.
Neskôr si športovci odhlasovali, že sa pohľadávky zbavia. Kúpila ju podnikateľská skupina okolo súčasného holdingu Luka & Bramer Group. Jeho dcérskou firmou je aj Pohotovosť, ktorá požičiava peniaze.
Výška žalovanej sumy sa postupne zvyšovala. Najprv bratislavský krajský súd rozhodol, že je oprávnená. Najvyšší súd ju vrátil späť. Krajský súd trval na svojom a iný senát Najvyššieho súdu ju v auguste tohto roka potvrdil - náhrada sa vyšplhala takmer na dve miliardy.
Tipos sa predtým pokúšal o mimosúdne vyrovnanie. Požiadavky Športky sa podľa informácií SME pohybovali okolo 200 miliónov korún, predstavy ministerstva financií vedeného Ivanom Miklošom boli polovičné. Rokovania v roku 2006 údajne ustali v predvolebnom období, keď mohli na ministerstve prevážiť obavy, ako by vyrovnanie vnímala verejnosť. Bývalý šéf Tiposu Stanislav Žiačik sa ku kauze nechcel vyjadriť, Mikloš včera nedvíhal telefón.
Cenu pohľadávky taja
Na jar tohoto roka sa majitelia Športky pohľadávky zbavili. Dohodli sa s českým miliardárom Radovanom Vítkom, čo odhalil v týchto dňoch server motejlek.com. Preto poputuje 1,995 miliardy na Cyprus do Vítkovej firmy Lemikon.
Ak sa potvrdí, že majitelia Športky pohľadávku predali zhruba za 600 miliónov, získal by Vítek na transakcii takmer 1,4 miliardy. Šéf predstavenstva Športky Karol Ruman sa k cene vyjadrí dnes.
Tipos alebo štát má podľa informácií SME peniaze vyplatiť do konca novembra, najneskôr do konca roka. Medzi Vítkom a Tiposom už podľa motejle k.com prebehli rokovania.
Mlčí, kto môže
Ako Vítek peniaze dostane, ešte nie je jasné. Tipos sa vyjadrí v najbližších dňoch. Je nepravdepodobné, že by lotériová spoločnosť mala toľko peňazí. Čistý zisk mala vlani 300 miliónov. "Sekeru" aspoň čiastočne doplatí ministerstvo financií.
To tvrdí, že riešenie sporu sa roky zbytočne odkladalo. "Toto je jedna z ďalších vecí, ktorú sme zdedili od predchádzajúcej vlády," povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Narážal zrejme na možnosť mimosúdneho vyrovnania od predchodcov Jána Počiatka - Brigity Schmögnerovej, Františka Hajnoviča a Ivana Mikloša.
Šmál neodpovedal, či rokoval o vyrovnaní aj Počiatek. To by bolo teoreticky možné aj počas súdneho sporu.
(mk)
Ako ušli miliardy
1992 - vznik Športky a Tiposu
1994 - Tipos prešiel pod ministerstvo financií
1994 - čiastočná spolupráca Športky a Tiposu, postupom rokov sa komplikovala
2000 - Športka podala žalobu na Tipos o 310 miliónov
2002 - žalobu zvýšili na 800 mil.
2003 - Športku odkúpili podnikatelia zo súčasného holdingu Luka&Bramer Group
2003 - žalobu zvýšili na 1,07 miliardy
jar 2008 - Športka predala pohľadávku Vítkovi
august 2008 - Súd rozhodol o celkovej náhrade 1,995 mld.
Autor: Sedem Študentov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.