Bajčičákovi chýbalo k bodom 1,8 sekundy

Sportnet|24. nov 2008 o 00:00

V úvode Svetového pohára dominovali SeveraniaV úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach, ktoré sa počas víkendu

V úvode Svetového pohára dominovali Severania

V úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach, ktoré sa počas víkendu uskutočnili v Gällivare na severe Švédska, dominovali reprezentanti severských krajín. V sobotných individuálnych pretekoch voľnou technikou kraľovali domáci

Švédi - Marcus Hellner a Charlotte Kallová, slovenskí reprezentanti ostali bez bodovaného umiestnenia.

GÄLLIVARE. Martin Bajčičák zaostal v pretekoch na 15 km za poslednou bodovanou

30. priečkou o 1,8 s, skončil tridsiaty druhý.

Preteky rozbehol pomalšie

Preteky rozbehol tradične pomalšie a na prvom medzičase po niečo vyše dvoch kilometroch bol až na 67. mieste, ešte v polovici pretekov figuroval až v piatej desiatke výsledkovej listiny, v druhej polovici sa však začal posúvať vyššie a napokon len veľmi tesne zaostal za vytúženými bodmi do celkovej klasifikácie. Ivan Bátory obsadil 51. miesto, Michala Maláka klasifikovali na 59. priečke. O vyrovnanosti pretekov svedčí aj to, že všetkých tridsať bodujúcich sa svojím výsledným časom zmestilo do jedinej minúty. "Myslím si, že výkon a výsledok môžem hodnotiť pozitívne. Išlo sa mi oveľa lepšie ako pred týždňom na pretekoch FIS v Muoniu. Trať bola náročnejšia, členitejšia, to mi vyhovovalo. Boli to mimoriadne vyrovnané preteky. Minútový odstup od víťaza naozaj nie je veľký. Vzhľadom na to, že začiatok sezóny mávam vždy trochu pomalší, je to výsledok, od ktorého sa môžem odraziť vyššie. Teší ma, že som dokázal v závere stupňovať tempo. Škoda, že trať nebola ešte o niekoľko sto metrov dlhšia. Mal som výborne pripravené lyže. Na trati som sa stretol s víťazom Hellnerom aj Nemcom Filbrichom, ktorý skončil desiaty, išli nám rovnako. Uvedomujem si, že to nie je žiadny super výsledok, ale som spokojný," povedal Martin Bajčičák.

Štafeta po dvojročnej prestávke

Najlepšou Slovenkou v 82-člennom štartovom poli pretekov žien na 10 km trati bola Alena Procházková, ktorá obsadila 37. miesto. Slovenská ženská bežecká jednotka vstúpila do novej sezóny nebodovanou priečkou. Preteky svojou slabšou technikou zvládla bezmála o dve minúty pomalšie ako víťazná Kallová, za posledným bodovaným 30. miestom zaostala o rovných 14 sekúnd. Ďalšie dve Slovenky Katarína Garajová a Barbara Blašková uzatvárali výsledkovú listinu, keď už s výrazným odstupom obsadili 81., resp. 82. priečku. "Čakala som trochu lepší začiatok, ale vlani to bolo ešte horšie a potom sa to celkom dobre rozbehlo. Dúfam, že to bude rovnako aj teraz. Cítila som sa celkom dobre, ale sklamali ma lyže. Bežala som na čisto nových, ktoré v piatkovom testovaní boli najrýchlejšie, ale tesne pred

pretekmi sa prudko zmenilo počasie a ja som na nich nemala šancu. V čerstvom snehu jednoducho nešli. Na takých lyžiach pretekár stráca a aj keď chce, tak to nejde. Mam ešte pred sebou celú sezónu, nevešiam hlavu. Určite to nebol výsledok adekvátny mojej súčasnej výkonnosti a forme," zhodnotila svoj výkon Alena Procházková. V nedeľných pretekoch štafiet v oboch kategóriách potvrdili svoju suverenitu Nóri. Slovenský tím v zostave Ivan Bátory, Martin Bajčičák, Michal Malák, Peter Mlynár obsadil v konkurencii 23 štafiet 20. pozíciu. Za víťaznými Nórmi zaostal o vyše 6 minút. V štafetových pretekoch Svetového pohára sa Slováci predstavili po takmer dvojročnej prestávke. Naposledy začiatkom roka 2007 v Davose skončili poslední. Slovensko v kategórii žien nemalo zastúpenie. "Ani jeden z nás nepodal optimálny výkon a tomu zodpovedá výsledok. Ivan Bátory mal na prvom úseku kolíziu, spadol a vypla mu lyža. Stratil kontakt so skupinou a musel ju dobiehať. To isté sa stalo na druhom úseku aj mne. Sme z toho trochu sklamaní, lebo vieme, že máme na lepší výsledok," uviedol Bajčičák.

Výsledky - muži - 15 km voľnou technikou: 1. Marcus Hellner (Švéd.) 32:35,2 min, 2. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +1,4 s, 3. Petter Northug (Nór.) +6,9... 32. Martin Bajčičák +1:01,1, 51. Ivan Bátory +1:34,9, 59. Michal Malák (všetci SR) +1:46,1. Ženy - 10 km voľnou technikou: 1. Charlotte Kallová (Švéd.) 24:07,8 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) +24,4 s, 3. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +32,0 s ... 37. Alena Procházková +1:59,7, 81. Katarína

Garajová +5:09,5, 82. Barbara Blašková (všetky SR) .

Muži - štafeta 4 x 10 km: 1. Nórsko I. (Sundby Johnsrud, Eldar Rönning, Tore Ruud Hofstad, Petter Northug) 1:30:58,8 h, 2. Švédsko I. (Mathias Fredriksson, Johan Olsson, Rickard

Andreasson, Marcus Hellner) +0,2 s, 3. Nemecko (Jens Filbrich, Tobias Angerer, Tom Reichelt, Axel Teichmann) ... 20. Slovensko (Ivan Bátory, Martin Bajčičák, Michal Malák, Peter Mlynár) +6:02,3. Ženy - štafeta 4 x 5 km: 1. Nórsko I. (Marit Björgenová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová, Marthe Kristoffersenová) 51:01,5 min, 2. Fínsko (Pirjo Muranenová,

Virpi Kuitunenová, Aino Kaisa Saarinenová, Riitta-Liisa Roponenová) +0,4 s, 3. Švédsko I. (Jenny Hanssonová, Britta Norgrenová, Anna Haagová, Charlotte Kallová) +42,7.

Bobisti v akcii

Slovenskí reprezentanti obsadili v rámci pretekov 5. kola Amerického pohára štvorbobov v americkom stredisku Lake Placid 4. miesto, čím si vyrovnali svoje najlepšie tohtosezónne umiestnenie, ktoré dvakrát dosiahli aj v kanadskom Calgary. Kvarteto Milan

Jagnešák, Štefan Krug, David Rolet, Róbert Kresťanko dosiahlo v oboch súťažných jazdách štvrtý najrýchlejší čas a v konečnom súčte zaostalo za víťaznou posádkou USA o 2,29 s.

Milan Jagnešák - Marcel Lopuchovský skončili v pretekoch 6. kola Amerického pohára dvojbobov na 8. priečke. Pre túto posádku to bol tohtosezónny premiérový spoločný štart. Slováci si oproti štvrtkovej súťaži, keď bol namiesto Lopuchovského brzdárom David Rolet, polepšili o jednu pozíciu.

Výsledky - Americký pohár - 5. kolo - štvorboby: 1. USA (Napier, Moriarty, Butner, Beckom) 1:50,15 min,...4. Slovensko (Jagnešák, Krug, Rolet, Kresťanko)

1:52,44. 6. kolo - dvojboby: 1. John Napier, Jesse Beckom (USA) 1:52,82 min,...

8. Milan Jagnešák, Marcel Lopuchovský (SR).