BRATISLAVA. Vojenská kontrarozviedka (VKR) mala v popise práce aj odhaľovanie trestnej činnosti. Často však bola nedôsledná, pracovala s polopravdami aj neoverenými informáciami.
O bratoch Látalovcoch napríklad v decembri 1987 napísala, že "podľa zatiaľ neoverených poznatkov predávajú zápasy".
"Na človeka, ktorý to napísal, podám trestné oznámenie. Nikto ma nikdy v tejto veci nekontaktoval ani nevypočúval," reagoval Jaromír Látal.
Pochybnosti vyvoláva aj prípad Romana Kontšeka, o ktorom tlač v 80. rokoch písala, že počas juniorských MS v USA ukradol v obchodnom dome voňavky. Zo správy VKR však vyplýva, že mohlo ísť o nedorozumenie, respektíve o "provokáciu a psychické ovplyvnenie Kontšeka, ktorý bol dovtedy najlepším hráčom ČSSR".
Kradol či nekradol?
Kontšek si podľa dokumentov vybral dva spreje a kráčal k pokladnici. Keďže v nej nikto nebol, vrátil sa spolu s Cígerom po ďalšie darčeky. "Po chvíli k nim prikročil mladý muž v civile a naznačil, aby ho nasledovali. Spoločne prišli k pokladnici, kde chcel Kontšek s peniazmi v ruke zaplatiť. Muž naznačil, že peniaze neberie," napísala VKR.
Medzitým prišiel ďalší muž a vyzvali Kontšeka, aby šiel s nimi do kancelárie. "Kontšek podľahol panike a začal utekať smerom do predajnej plochy," konštatuje VKR. Muži ho však dobehli a nasadili mu putá.
"Tí policajti ho napokon pustili, všetko sa vysvetlilo," tvrdí Cíger.
Kontšek však musel zaplatiť pokutu 100 dolárov a sedem dolárov za spomínané spreje. Ešte v priebehu turnaja mu navyše pozastavili činnosť na 18 mesiacov. VKR sa ho zrejme nezastala aj preto, že v tom čase oňho javil vážny záujem New York Rangers.
"Hoci išlo o nedorozumenie, respektíve tvrdenie proti tvrdeniu, ťahá sa to so mnou celý život," hovorí Kontšek.
Vtedajší tréner Dukly Jaroslav Walter to však vidí inak: "Bola to hlúposť, ku ktorej sa neskôr priznal. V opačnom prípade by sme ho nezobrali späť."
Bývalý manažér Dukly Jaroslav Laifer má o úprimnosti Kontšekovho priznania pochybnosti: "Ak to aj spravil, tak len preto, aby sa to už nenafukovalo. Aj ten dištanc mu napokon skrátili."
Fingoval zranenia
Pozornosti VKR neušiel ani vtedajší hráč Dukly, neskôr reprezentačný tréner František Hossa, ktorý bol v roku 1982 odsúdený za "rozkrádanie majetku v socialistickom vlastníctve". Hossa dostal 18 mesiacov s podmienečným odkladom na 3,5 roka.
"Spolu s ďalšími dvoma hráčmi fingovali zranenia, za čo brali od štátu peniaze. Keď im na to prišli, Hossovi hrozilo päť a pol roka natvrdo a prepustenie z armády. Napokon si to odsedel len jeden," tvrdí Walter.
Hossovi vtedy zobrali aj cestovný pas. Služobný pas dôstojníka armády mu však zostal, takže mohol cestovať na Západ. V decembri 1984, teda v čase podmienky, mu colníci našli elektroniku takmer za 9-tisíc korún, ku ktorej nemal darovaciu zmluvu. Či mal z "pašovania" nejaké problémy, sa v záznamoch VKR nepíše. Je však možné, že počas pôsobenia v Dukle mu niekto kryl chrbát. Hossov priateľ, podplukovník Meško, totiž v jeho mene intervenoval, aby mu vrátili pas. "Uviedol, že on je v Dukle poverený zahladzovať pochybenia hráčov," napísal šéf oddelenia pasov Peter Ilavský. S Hossom sa nám spojiť nepodarilo.
Autor: vag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.