EXŠÉF ŽIAČIK NECHÁPE, PREČO SA ŠTÁT VZDAL
Mikloš chce v kauze Tipos súdne zastaviť vyplatenie dvoch miliárd korún daňových poplatníkov českej firme. Počiatek hovorí, že ich musí vyplatiť pre Mikloša. Súdiť s firmou sa už nechce, hoci môže. Exminister naznačil, že jeho nástupca sa s podnikateľom Vítekom dohodol vopred. Počiatek prirovnal Miklošove aktivity k bielym koňom.
BRATISLAVA. Štát ešte nevyčerpal všetky možnosti na to, aby nemusel vyplatiť českému podnikateľovi Radovanovi Vítkovi dve miliardy korún (66 miliónov eur). Exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), ktorý bol vo vláde na začiatku prehraného súdneho sporu štátnej lotériovej spoločnosti Tipos, sa rozhodol požiadať generálnu prokuratúru, aby spor mimoriadnym dovolaním vrátil na Najvyšší súd.
Mikloš sa tiež chystá podať trestné oznámenie na súčastného generálneho riaditeľa Tiposu Petra Kapustu, ktorý "nekonaním spôsobil škodu veľkého rozsahu". Jeho nadriadený minister financií Ján Počiatek (Smer) sa zas rozhodol podať trestné oznámenie na Mikloša za podnecovanie k podvodu.
Skorumpovaný súd?
"Pri zmene vlády som ministra financií Jána Počiatka upozorňoval, že je tu fingovaný spor, na ktorý si brúsia zuby rôzni finanční žraloci. Uisťoval ma, že urobí všetko preto, aby štát nemusel vyplácať žiadne peniaze," povedal včera na spoločnej tlačovej besede s Ivanom Miklošom (SDKÚ) bývalý šéf spoločnosti Tipos Stanislav Žiačik.
Podľa Žiačika nemali ministerstvo a Tipos pristúpiť na mimosúdne vyrovnanie, kým nevyčerpali všetky možnosti dovolania sa spravodlivosti. Výsledkom je, že slovenskí daňoví poplatníci musia teraz zaplatiť českému miliardárovi Radovanovi Vítkovi dve miliardy korún.
"Mimoriadne dovolanie dávalo šancu, že na Najvyššom súde sa zíde senát, ktorý bude schopný posudzovať meritum veci," myslí si Žiačik. Podľa neho mal súd, ktorý rozhodol, že Tipos musí vyplatiť spomínanú sumu, na celú vec "vopred jasný názor a ten nebol ochotný zmeniť ani pri evidentných dôkazoch".
Bývalý minister financií Mikloš zopakoval, že spor okolo Tiposu bol od začiatku podvod. Know-how, o ktoré sa Športka súdila s Tiposom, vraj neexistovalo, keďže si ho sama kupovala od českej Sazky. Ak by podľa Mikloša ministerstvo nepristúpilo na mimosúdne vyrovnanie, Vítek by ako vlastník pohľadávky - v prípade, že by išiel Tipos do konkurzu - dostal oveľa menej.
"Ak by som aj pripustil možnosť, že Tipos nakoniec súd prehrá, tak reálna hodnota, ktorú mohol Vítek získať, bola niekde na úrovni 300 až 500 miliónov korún," tvrdí Žiačik.
Mikloš tiež naznačil, že medzi vlastníkom pohľadávky a štátom existovala dohoda. "Stačí sa zamyslieť nad tým, že ak niekto kúpi pohľadávku voči obchodnej spoločnosti za vyššiu cenu, ako je hodnota majetku tejto spoločnosti, tak si musí byť istý, že táto spoločnosť do konkurzu nepôjde, pretože ak by išla, tak by sa mu jeho peniaze nevrátili," dodal Mikloš.
Minister Počiatek však koordinovaný postup s Vítekom odmieta. Mikloš vraj súčasné vedenie ministerstva navádza na podvod. "A to tak, že neplaťte svoje záväzky, stačí dať firmu do konkurzu, vy založte alternatívnu firmu a tvárte sa, že tie staré záväzky sa vás netýkajú," povedal Počiatek.
Biele kone
Podľa ministra existujú dôkazy, že Tipos mal za ministrovania Ivana Mikloša scenár, ako založiť náhradnú firmu, aby sa tak potenciálne vyhol vyplateniu pohľadávky. "Inými slovami čistý podvod. To sú také praktiky, ktoré sa volali, že biely kôň," tvrdí Počiatek. Podľa neho mal Mikloš veľa príležitostí, ako vyriešiť celú kauzu za oveľa menšiu sumu. "V exekúcii, ktorú režíroval, mal možnosť nadobudnúť akcie Športky za 21 miliónov a neurobil tak. A to bol práve moment, keď umožnil vstup súkromníkovi, ktorý tieto akcie Športky nadobudol," dodal minister Počiatek.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.