Jahnátkovi sa s nimi zle komunikuje.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera pohrozil štátnym nominantom vo firmách, v ktorých majú podiel aj zahraničné spoločnosti. Má podozrenie, že si svoje povinnosti neplnia dobre a málo pôsobia v prospech štátu.
"Ak sa potvrdia moje pochybnosti, budem požadovať výmenu zástupcov štátu," povedal premiér na včerajšom rokovaní s predstaviteľmi takýchto firiem. Dodal, že tak ako nie všetci členovia vlády dokončili vládne obdobie, nevidí dôvod, aby to tak nebolo aj u zástupcov štátu v podnikoch.
SPP neposlúcha, elektrárne áno
Štátni nominanti preto dostali nové úlohy. Budú musieť 5 dní pred rokovaním ich riadiacich orgánov informovať ministerstvo hospodárstva a Fond národného majetku (FNM), čo je na programe rokovania. Nevyhnutné budú aj detailné podklady.
"Musíte poskytnúť všetky informácie o nákladoch a o cenových návrhoch ešte predtým, ako tieto návrhy podajú akcionári na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, aby sme mohli s monopolmi rokovať pred podaním návrhu," odkázal zástupcom štátu premiér. Rovnako v predstihu budú musieť informovať o personálnych výmenách, zmenách stanov a o všetkých negatívnych skutočnostiach, ktoré by ohrozili záujmy štátu.
Chce tak napríklad predísť uzatváraniu zmlúv, ktoré umelo zvyšujú náklady firiem. Príkladom je podľa neho poradenská zmluva pre SPP asi za 800 miliónov korún (26,5 milióna eur). A práve v SPP sú, zdá sa, najneistejšie stoličky nominantov štátu. S nimi sa podľa šéfa rezortu hospodárstva Ľubomíra Jahnátka totiž komunikuje najhoršie.
"Vyzvali sme ich na zlepšenie komunikácie. Ak sa tak nestane, štát zakročí a pristúpi k personálnym výmenám," povedal. Napríklad v predstavenstve plynárov by tak o lukratívny post mohli prísť traja zástupcovia štátu. SPP tvrdí, že problém s komunikáciou orgány spoločnosti nemajú.
Plynárne sú podľa ich hovorkyne Dany Kršákovej "stále otvorené vzájomnej aktívnej komunikácii ku všetkým otázkam, dôležitým pre akcionárov spoločnosti". Naopak, bezpečnú pozíciu majú zaistenú štátni zástupcovia v Slovenských elektrárňach. Minister Jahnátek si komunikáciu s nimi pochvaľoval. V mnohých veciach sa síce nezhodnú, ale elektrárne robia "otvorenú komunikáciu". Zvláštnym prípadom je Stredoslovenská energetika.
Vláde sa totiž ešte lepšie než s "vlastnými" komunikuje so zástupcami zahraničných akcionárov. Všetkým zástupcom štátu v dozorných radách či predstavenstvách pološtátnych firiem však hrozia finančné ujmy. Do konca roka podľa Jahnátka nedostanú pre finančnú krízu tantiémy. Minulosťou by mal byť aj 13. či 14. plat.
"Väčšinou nie sú zamestnancami týchto spoločností, čiže nevidím dôvod, aby člen predstavenstva, ktorý príde raz do mesiaca na zasadnutie, mal nárok na 13. či 14. plat," povedal Jahnátek.
Jahnátek: Problém je mlčanlivosť
Minister Jahnátek sa pri plnení nových povinností, ktoré padnú na plecia členom dozorných rád a predstavenstiev, obáva problémov. Niektoré firmy sa totiž poistili. Štátnych nominantov majú zaväzovať zmluvy o mlčanlivosti.
Právnik Marek Benedik nevidí dôvod, prečo by sa štát ako akcionár nemohol napriek podobným zmluvám dostať k informáciám. "Mlčanlivosť nemôže byť na prekážku. Ak chce informácie vopred, dá sa to urobiť aj štandardne podľa Obchodného zákonníka," povedal Benedik.
Premiér sa včera nevyhol ani kritike opozície, ktorá mala počas svojej vlády usmerňovať štátnych zástupcov, aby zahraničných akcionárov nerušili pri výkone ich práv. Poslanec opozičnej SDKÚ Ivan Štefanec tvrdí, že každý predstaviteľ v spoločnosti má svoje úlohy.
"Majú ich aj zástupcovia štátu. Ak sú ich nadriadení, respektíve tí, čo ich do pozície nominovali, s nimi nespokojní, tak ich môžu vymeniť," povedal. Dodal, že premiér sa takto len snaží "zbytočne napínať svaly".
Autor: dk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.