Stanica ISS je medzinárodným projektom
Americká vesmírna agentúra NASA vydala nedávno tlačovú správu pri príležitosti desiateho výročia začatia konštrukcie medzinárodnej vesmírnej stanice ISS (International Space Station) na obežnej dráhe. Toto unikátne výskumné laboratórium na obežnej dráhe má modulárnu konštrukciu, pričom prvý modul ISS bol do vesmíru vynesený 20. novembra 1998, teda pred desiatimi rokmi.
Ruský modul Zarja
Išlo o ruský modul Zarja, ktorý bol na obežnú dráhu vynesený raketou, štartujúcou z kozmodrómu Bajkonur. Len niekoľko týždňov po vypustení modulu Zarja vyniesol americký raketoplán do vesmíru spojovací modul Unity. Od vypustenia modulu Zarja sa uskutočnilo ešte ďalších 29 letov, pri ktorých boli do vesmíru vynesené ďalšie konštrukčné moduly stanice. Medzi najvýznamnejšie moduly patria moduly Zvezda, Destiny, Harmony, Columbus a Kibo.
300 ton
V priebehu uplynulých desiatich rokov sa stanica postupne rozrástla tak, že dnes je jej hmotnosť 300 214 kg. Obývateľný priestor stanice má objem 358 kubických metrov, čo je približne objem amerického rodinného domu s piatimi spálňami. Najväčší priečny rozmer stanice je 88,6 metra. Solárne články, ktoré zásobujú stanicu elektrickou energiou, majú celkovú plochu 2 675 štvorcových metrov, čo je približne plocha šiestich basketbalových ihrísk. Prvá posádka sa do stanice "nasťahovala" v októbri roku 2000.
114 vychádzok
Astronauti vykonali z ISS celkovo 114 vychádzok do voľného vesmíru, pričom 28 z nich bolo z raketoplánu, zakotveného na stanici. Počas týchto pracovných vychádzok strávili astronauti vo vesmíre celkovo vyše 718 hodín. Stanica ISS sa pohybuje okolo Zeme na nízkej obežnej dráhe, ktorej výška nad zemským povrchom sa mierne mení, pričom typická výška je 340 km. Keďže aj v takejto výške sa ešte nachádza zvyškový plyn atmosféry, ktorý stanicu brzdí a tá stráca výšku, musia sa v pravidelných intervaloch zapínať malé raketové motorčeky, ktoré stanicu opäť vynesú na vyššiu dráhu.
Oblet za 92 minút
Jeden oblet okolo Zeme trvá približne 92 minút. Priemerná rýchlosť stanice pri jej púti okolo Zeme je 27 743,8 km/h. Do pondelka 24. novembra tohto roku vykonala stanica 57 715 obletov okolo našej planéty. Doteraz stanicu navštívilo 167 astronautov z 15 krajín (vrátane šiestich tzv. vesmírnych turistov). Najviac astronautov (115) bolo z USA, ruských astronautov (či správnejšie kozmonautov, ako ich nazývajú Rusi) bolo 27.
25 žien
Z celkového počtu astronautov, ktorí ISS navštívili, bolo 25 žien. V súčasnosti je k ISS pripojený raketoplán Endeavour, takže stanicu "obýva" desať astronautov. Medzinárodná vesmírna stanica ISS je spoločným projektom, na ktorom sa okrem americkej vesmírnej agentúry NASA podieľajú aj vesmírne agentúry Ruska, Kanady a Japonska, ako aj Európska vesmírna agentúra ESA.
Bude ju vidno?
Mimochodom, ak by dnes popoludní bolo bezoblačné počasie, máte možnosť stanicu ISS vidieť na vlastné oči. Stanica sa o 17:39:34 vynorí nad západným obzorom a bude sa pohybovať na severoseverozápad, nad ktorým ju prestaneme vidieť o 17:42:22. Ešte lepšie podmienky na pozorovanie stanice budú zajtra, keď sa stanica vynorí o 16:31:00 nad západojuhozápadom, o 16:33:55 dosiahne výšku 88 stupňov (teda bude skoro presne nad našimi hlavami) a o 16:36:32 ju prestaneme vidieť nad východoseverovýchodom. Stanicu bude potom vidno aj pri nasledujúcom zajtrajšom oblete, a to od 18:06:37 do 18:08:09, ale stanica bude pri tomto oblete už pomere nízko nad obzorom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.