Ústavného súdu.
PRAHA/BRUSEL. Výsledok rokovania oznámil v Brne, kde súd sídli, jeho predseda Pavel Rychetský. Ústavní sudcovia tak nevyhoveli Senátu českého parlamentu, ktorý podnet na nesúlad Lisabonskej zmluvy s českou ústavou podal.
Priamo na súde argumentoval protiústavnosťou zmluvy aj český prezident Václav Klaus. "Lisabonská zmluva, ak vstúpi do platnosti, splnomocní - bez toho, že by o tom európska verejnosť tušila - orgány Európskej únie, aby svojím rozhodovaním ľubovoľne obmedzovali zvrchovanosť členských krajín," povedal v utorok Klaus.
Internetový server iDnes.cz pripomína, že Ústavný súlad skúmal len tie ustanovenia Lisabonskej zmluvy, na ktoré upozorňoval Senát. Tým sa otvára cesta odporcom zmluvy, aby podali podnet na jej nesúlad s ústavou v iných jej častiach.
Česká vláda doteraz tvrdila, že Lisabonskú zmluvu pošle do parlamentu až po výroku Ústavného súdu. Nemá pre ňu zabezpečenú jednoznačnú podporu v parlamente. Problémom môže byť aj podpis Klausa. Ten naposledy vyhlásil, že zmluvu podpíše až po tom, ako ju schvália v opakovanom referende Íri. Írsko už Lisabonskú zmluvu raz odmietlo, v Bruseli však panuje stále väčšia zhoda v tom, že Íri by si mali referendum zopakovať. EÚ by im mohla poskytnúť určité výnimky a záruky, napríklad že Brusel nebude zasahovať do ich daňových zákonov, či veľmi prísnej protipotratovej legislatívy.
Klaus: Politické rozhodnutie
Václav Klaus včera opätovne napadol Lisabonskú zmluvu. "Očakávam, že poslanci a senátori spustia diskusiu a budú voči nej argumentovať. Zároveň vyzývam vládu Českej republiky, aby na túto tému odštartovala serióznu diskusiu s verejnosťou," vyhlásil viditeľne sklamaný český prezident. Ten jedným dychom dodal, že toto rozhodnutie Ústavného súdu považuje za viac politické ako právne a bolo napísané už dávno vopred.
Komisia: Česko zmluvu schváli
Európska komisia (EK) verí, že Česká republika ratifikuje ústavnú zmluvu. "Sme presvedčení, že Česká republika splní svoje záväzky, záväzky, ktoré prijala pri podpise Lisabonskej dohody v decembri minulého roka," povedala hovorkyňa EK.
Česká republika, ktorá v januári preberie predsedníctvo EÚ, je poslednou krajinou únie, v ktorej sa ešte ani nezačal ratifikačný proces.
Rozhodnutie ústavného súdu privítal aj liberálny poslanec europarlamentu a odborník na ústavné právo Andrew Duff, ktorý vyzval český parlament, aby konal rýchlo. "Český parlament by urobil múdro, keby Lisabonskú dohodu okamžite ratifikoval, ešte pred koncom tohto roka. Česká vláda by prišla o dôveryhodnosť a autoritu ako predsedajúca krajina EÚ, ak by nebola schopná zabezpečiť domáce ratifikovanie zmluvy," dodal.
--- ÍRSKO ---
Oporúčajú nové referendum
DUBLIN. Výbor írskeho parlamentu venujúci sa otázke ratifikácie reformnej zmluvy o Európskej
únii predpokladá, že v krajine sa v tejto veci uskutoční ďalšie referendum. Vyplýva to zo správy, ktorá včera prenikla na verejnosť. Podvýbor pre budúcnosť Írska v EÚ počas predošlých dvoch mesiacov zvažoval možnosti ďalšieho postupu po tom, ako írski voliči v júnovom referende odmietli Lisabonskú zmluvu a uvrhli tak úniu do inštitucionálnej
Ako uviedol denník Irish Times, návrh správy konštatuje, že neexistuje právna prekážka pre druhé referendum. Dodáva, že podľa očakávaní by finálna verzia dokumentu nemala obsahovať podstatné zmeny. Správa sa údajne venuje aj možným zárukám pre írskych voličov, ktorí vyjadrili obavy najmä zo straty svojho zástupcu v Európskej komisii, vojenskej neutrality, či daňovej politiky.
Podobná situácia v Írsku nastala v roku 2001, keď tamojší voliči odmietli Zmluvu z Nice. Výsledok zvrátilo referendum v nasledujúcom roku, ktorému predchádzali vysvetľujúce deklarácie ostatných členských štátov EÚ. Posledný prieskum verejnej mienky naznačil, že Íri by Lisabonskú zmluvu v opakovanom referende mohli podporiť, ak by si Írsko mohlo ponechať svojho eurokomisára a dostalo záruky, že prijatie zmluvy nebude znamenať legalizáciu interrupcií a nebude mať vplyv na vojenskú neutralitu krajiny a daňový systém.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.