a utajovaná zmluva na vyplatenie dvoch miliárd korún českému miliardárovi Radovanovi Vítkovi donútila vládu a parlament k mimoriadne neštandardnému kroku. Ide účelovo a rýchlo zmeniť novelu Občianskeho súdneho poriadku.
BRATISLAVA. Český podnikateľ Radovan Vítek sa na dve miliardy korún, ktoré mu mala do konca novembra vyplatiť spoločnosť Tipos, zrejme tešil predčasne. Vláda totiž na poslednú chvíľu prišla s novelou Občianskeho súdneho poriadku, ktorou umožnila generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi pozastaviť prevod peňazí na Vítkovu cyperskú firmu.
"Chceme ísť právnou cestou, ktorá je jediná možná," povedal po mimoriadnom rokovaní vlády premiér Robert Fico. Novelu ešte včera predložil minister vnútra Robert Kalilňák do parlamentu. Už dnes by ju mali schváliť poslanci. "Budem komunikovať aj s prezidentom Gašparovičom, aby vyšiel zákon čo najskôr v Zbierke zákonov," povedal Fico. Trnka by tak mohol podať mimoriadne dovolanie už začiatkom budúceho týždňa.
Právne riziká
Novela generálnemu prokurátorovi umožňuje dať mimoriadne dovolanie okamžite, bez uvedenia dôvodov. Stačí, ak ich doplní dodatočne do dvoch mesiacov. Keď prokurátor podá mimoriadne dovolanie, automaticky to bude znamenať odklad vykonateľnosti rozhodnutia súdu, teda v tomto prípade štát nebude musieť platiť. Aj potom podľa Fica budú denne nabiehať 300-tisícové úroky.
Zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár v zavedení automatického odkladu nevidí problém. Odklad totiž potrvá, len kým generálny prokurátor nedoplní dôvody podania. Ak to neurobí, rozhodnutie bude vykonateľné. "Neistota pre víťaza sa teda odsúva na dva mesiace, čo pri takýchto sporoch a ich celkovej dĺžke nie je až tak veľa," povedal Vozár. Ak generálny prokurátor dôvody doplní, odklad vykonateľnosti potrvá až do rozhodnutia Najvyššieho súdu o mimoriadnom dovolaní.
Konečné rozhodnutie v prípade Tiposu nemusí znamenať výhru, čo pripúšťa aj premiér. "Môže sa stať, že nakoniec zaplatíme štyri, päť alebo šesť miliárd." To, ako v konečnom dôsledku rozhodne odvolací senát Najvyššieho súdu, si totiž dnes netrúfa nikto odhadnúť.
Ani pri expresnom schválení novely štát nestihne termín, ktorý si ministerstvom dohodlo s Vítekom po rozsusku Najvyššieho súdu.
Mikloš žiada Počiatkovu hlavu
Opozičná SDKÚ, ktorá už viac ako týždeň Počiatkovi vyčíta, že nevyužil všetky právne možnosti na stopnutie prevodu peňazí na Cyprus, Ficovu novelu podporí. Ivan Mikloš však hovorí, že premiér by mal ministra financií odvolať. V opačnom prípade chce SDKÚ návrh na jeho odvolanie predložiť do parlamentu.
"Pripomínam, že tu bola šanca vyriešiť tento spor za 21 miliónov korún, čo však pán Mikloš neurobil. Teraz dáva na generálnu prokuratúru fiktívne podnety a vyzýva na bezprávie," útočil na Mikloša Fico.
Premiér si nemyslí, že Počiatka by mal odvolať z funkcie. "Tento spor nevznikol za tejto vlády, je to kostlivec z Dzurindovej skrine." Ministerstvo financií pritom vedelo, že musí zaplatiť dve miliardy, už pred tromi mesiacmi, kedy o tom rozhodol Najvyšší súd. Napriek tomu nedalo podnet na mimoriadne dovolanie. "Čo by ste robili, keby ste dostali takýto rozsudok? Asi by ste odpadli," bránil včera Počiatka premiér.
Ficovi neprekáža ani to, že Počiatek a Kaliňák sú personálne prepojení s ľuďmi z advokátskej kancelárie, ktorá zastupovala Tipos v spore s Vítkom. Práve tá Tiposu odporučila, aby sa vzdal práva na mimoriadne dovolanie a poslal dve miliardy na cyperský účet českého podnikateľa. "Slovensko je také malé, že každý každého pozná. To by sme nemohli mať vo vláde žiadneho ministra," reagoval premiér s tým, že svojim ministrom dôveruje.
O rozpočte budú hlasovať dnes
O návrhu rozpočtu na budúci rok bude parlament hlasovať dnes. Schválil totiž včera návrh predsedu finančného parlamentného výboru a poslanca Smeru Jozefa Buriana. "Potrebujem prípravu, odznelo tu veľa pozmeňujúcich
návrhov," uviedol na záver rozpravy k zákonu roka Burian. Zároveň konštatoval, že práca vlády aj pri príprave rozpočtu je dobrá, čo sa odzrkadľuje napríklad aj v hodnotení ratingovej agentúry S&P, ktorá včera zvýšila rating dlhodobých záväzkov Slovenska.
Minister financií Ján Počiatek (Smer) na záver rozpravy pripomenul, že Slovensko sa aj vďaka rozpočtu dostane na prvé miesto v rámci krajín OECD aj Európskej únie, čo sa týka ekonomického rastu. "Financujeme všetky
rozhodujúce a v programovom vyhlásení identifikované prioritné oblasti."
V rámci rozpravy vystúpilo 33 prevažne opozičných poslancov. Tí kritizovali predovšetkým rozpočet v sociálnej
oblasti, v oblasti dopravy, ale aj samotnú bázu, na ktorej je návrh rozpočtu postavený.
Celkové výdavky štátneho rozpočtu na budúci rok zostávajú oproti pôvodnému návrhu bez zmeny. Kvôli dopadom finančnej krízy na hospodárstvo sa však očakávajú nižšie príjmy oproti pôvodnému návrhu, preto
sa navyšuje plánovaný schodok verejných financií z pôvodných 1,7 na 2,08 percenta.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.