Hospodárska kríza, ktorá pokračuje zo západu na východ, dopadne na Slovensko a Českú republiku v budúcom roku.
BRATISLAVA. Novinárom to po stretnutí ministrov zahraničných vecí oboch krajín povedal český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Kríza bude podľa Schwarzenberga veľkou náplňou českého predsedníctva Európskej únie, ktoré preberie krajina v januári. Hlavným heslom má byť motto - Európa bez bariér.
"Chceme odstrániť všetky bariéry, ktoré sa týkajú zamestnania a ešte v Európe existujú," vyhlásil. Štáty únie by sa podľa neho mali postaviť konkurencii, ktorá hrozí napríklad z Číny, Indie či Brazílie. "Musíme pracovať vo vnútri Európy," povedal.
Ďalšie priority českého predsedníctva sú podľa Schwarzenberga v rozvíjaní transatlantickej spolupráce a dobrých vzťahoch so susedmi, krajinami na Balkáne a na východe Európy. "Máme záujem, aby bol celý Balkán integrovaný," podotkol. Úlohu vidí aj v tom, aby predsedníctvo čo najrýchlejšie nadviazalo vzťahy s novou americkou administratívou na čele s americkým prezidentom Barackom Obamom.
Západné štáty sa nemôžu zatvárať
Pre Slovensko je podľa Jána Kubiša kľúčová aj spolupráca s Ruskou federáciou. "Česká republika so znalosťami a kontaktmi, ktoré na Rusko má, môže zohrávať veľmi dynamickú úlohu," uviedol Kubiš. Podľa Schwarzenberga sa západné štáty pred východnými zatvárať nemôžu.
Kubiš odmietol "šumy" o tom, či české predsedníctvo EÚ bude silné alebo nie. "Nevenoval by som pozornosť každému šumu," povedal. Podľa neho sa špekulácie o predsedníctve objavili pri každom štáte. Česká republika je poslednou krajinou únie, v ktorej sa ešte nezačal ratifikačný proces k ústavnej zmluve. V Írsku ju odmietli voliči v referende, v Česku a Nemecku ju posudzoval ústavný súd. Schwarzenberg dúfa, že ju Česká republika schváli ešte do začiatku českého predsedníctva v únii. Obaja partneri nesúhlasia s výrokom, že neschválením zmluvy EÚ stagnuje.
Česká vláda doteraz tvrdila, že Lisabonskú zmluvu pošle do parlamentu až po výroku ústavného súdu. Nemá pre ňu zabezpečenú jednoznačnú podporu v parlamente. Ústavný súd v stredu rozhodol, že Lisabonská zmluva nie je v rozpore s českou ústavou. Problémom môže byť aj podpis českého prezidenta Václava Klausa. Ten naposledy vyhlásil, že zmluvu podpíše až po tom, ako ju schvália v opakovanom referende Íri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.