Víťazná séria skončila

Sportnet|2. dec 2008 o 00:00

Viac ako tisícka priaznivcov humenského volejbalu sa na sobotu tešila. Bolo to preto, že slovenský majster hostil doma rakúskeho súpera.HUMENNÉ. V

HUMENNÉ. V doterajšom priebehu Stredoeurópskej ligy prehrali Humenčania trikrát. Paradoxne, skloniť hlavu museli vždy pred rakúskym súperom. V úvodných dvoch kolách prehrali vo Viedni a v Insbrucku, naposledy pred troma dňami na svojej palubovke nestačili na Aich/Dob. Pre východniarov to bola prvá prehra bez zisku setu.

Zlomový prvý set

Súper spod Álp vstúpil do stretnutia razantne a najmä zásluhou servisu (dve esá) si rýchlo vytvoril náskok (5:2). Chemesáci sa však rozbehli a od polovice setu začali doťahovať. V koncovke už viedli 22:19. Ani to však nestačilo, lebo hostia opäť vytiahli tvrdý a účinný servis, ktorý znamenal obrat na 22:24... "Hostia sa zamerali na dobrý servis a ten im vychádzal. Bol to rozhodujúci, zlomový moment stretnutia, pretože ak by sme set zvládli, hala by sa dostala do varu, my na palubovke do psychickej pohody a bolo by na súperovi, ako by sa s atmosférou vyrovnal. Takto na koňa vysadli hostia a my sme museli stále doťahovať," konštatoval Vladimír Kríž.

Úspešný stred siete

Miroslav Palgut, tréner rakúskeho celku sa hneď po stretnutí priznal, že na chemesákov svojich zverencov poctivo, najmä takticky pripravoval. Rakúšania mali k dispozícii dve videá i znalosti trénera z reprezentácie, pretože kouč Aich/Dobu je asistentom v národnom celku, kde sa úspešne adaptuje mladý Jakubov. Humenčania tak boli nútení vynechať svojho univerzála viac z hry a sústredili sa na stred siete. "Celkom sa nám to aj darilo, tak útočne nám blokárom, ako aj smečiarom z druhého sledu. Súper však tentokrát hral veľmi dobre, prakticky ani nechyboval, takže zvrátiť vývoj bolo viac ako náročné. Prehra je však krutá, zaslúžili sme si aspoň jeden set," mienil humenský blokár, ktorý rovnako ako univerzál Jakubov si v štatistike pripísal dvanásť bodov.

Fair-play Benčiča

Slovenskí legionári v rakúskom celku hrali prím. Univerzál Bencz bol s pätnástimi bodmi najlepším hráčom, skúsený blokár Benčič vo viacerých prípadoch zlomil útočné snahy chemesákov. V jednom prípade však dal priestor aj duchu fair-play. Za stavu 16:14 pre slovenského majstra, v treťom sete, letela lopta z ruky Jakubova do autu. Čiarový rozhodca Savka signalizoval teč, hlavná rozhodkyňa avizovala aut a teda bod pre Aich/Dob. Vtedy sa ale blokár Benčič zdvihnutím ruky priznal. Nie častý jav si vyslúžil potlesk humenskej tribúny, no ani trojbodové manko nebolo pre rakúske družstvo problémom a spod Vihorlatu odišlo s víťazstvom bez straty kvetinky.