že jeho krajina bude naďalej podporovať dobré medzištátne vzťahy s Indiou.
ISLAMABAD/NAÍ DILLÍ/WASHINGTON/LONDÝN. Proces normalizácie vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré majú za sebou tri vojnové konflikty, minulý týždeň zaznamenal tvrdý úder po bombových útokoch v indickej finančnej metropole, pri ktorých zahynulo najmenej 172 ľudí a zranených bolo 239.
Tvrdé posolstvo
"Tento tragický incident musí priniesť skôr príležitosť, ako porážku štátu," uviedol prezident, ktorý zároveň vyzval Indiu, aby nekonala prehnane. Vládnuca indická Kongresová strana včera prisľúbila tvrdý postup voči Pakistanu. "Z času na čas sme konfrontovaní s nárastom terorizmu, útok v Mumbaji je však kvalitatívne odlišný a vyžaduje si okamžitý a tvrdý postup," povedala hovorkyňa strany Jayanti Natarajanová. Ako dodala, "situácia si nepochybne vyžaduje tvrdé posolstvo adresované Pakistanu s dôrazom na tento hrozný útok na suverenitu Indie z pakistanského územia". V súvislosti s tvrdým postupom voči Islamabadu konštatovala, že "musia veľmi pozorne zvážiť presný charakter reakcie a prijať taký postoj, ktorý je najlepší pre našu krajinu a bezpečnosť jej obyvateľov".
Všetci útočníci boli z Pakistanu
Útoky v Mumbaji označil včera za ťažký úder vzťahom s Pakistanom indický minister pre vonkajšie záležitosti Anand Sharma. "Situácia sa vyhodnocuje, ale to, čo sa stalo, je vážnou prekážkou v procese normalizácie vzťahov a budovania dôvery s Pakistanom," uviedol. Ako minister dodal, všetci útočníci boli z Pakistanu, "hovoríme o silách z Pakistanu". Podľa názoru Naí Dillí "musia teraz pakistanskí predstavitelia dodržať sľub, že Pakistan neumožní útoky voči Indii zo svojho územia". Sharma tiež uviedol, že "všetky informácie" predložia americkej ministerke zahraničných vecí Condoleezze Riceovej, ktorá má v stredu pricestovať do Indie.
Bush poslal Riceovú do Indie
Americký prezident George W. Bush zmenil program šéfky diplomacie, ktorá je na európskom turné, a poveril ju návštevou Indie, aby tak zdôraznil solidaritu po teroristických útokoch v Mumbaji. USA si zároveň uvedomujú, že zhoršenie napätia medzi oboma jadrovými mocnosťami by mohlo ohroziť cieľ poraziť al-Kájdu a Taliban v Pakistane a Afganistane. Riceová navštívi Indiu po dnešnom ministerskom zasadaní NATO v Londýne. Už v britskej metropole Riceová včera uviedla, že očakáva plnú spoluprácu Islamabadu na vyšetrovaní útokov v Mumbaji. "To, čo zdôrazňujeme pakistanskej vláde, je potreba riadiť sa dôkazmi bez ohľadu na to, kam budú smerovať," uviedla. Ako podčiarkla, je "nutná úplná, absolútna transparentnosť a spolupráca a to je to, čo očakávame".
Jediný prežil
Aj indický minister vnútra Šakíl Ahmad v rozhovore pre BBC uviedol, že všetci útočníci pochádzali zo susedného Pakistanu. "Teroristi, ktorých zabili v prestrelkách v Mumbaji za posledné dni, boli pakistanského pôvodu a jediný útočník, ktorý prežil, je tiež z Pakistanu," uviedol a dodal, že vyšetrovateľom poskytol podrobné informácie vrátane mien ostatných útočníkov. "Nehovoríme, že tento čin financovala pakistanská vláda," zdôraznil minister a dodal, že Pakistan "je zneužívaný na protiindické aktivity". Podľa indickej polície je za útoky zodpovedná pakistanská militantná organizácia Laškar-i-Tajjiba, dlhodobo považovaná za výtvor pakistanskej tajnej služby, aby pomáhala viesť jej utajovanú vojnu proti Indii v Kašmíre, na ktorý si robia nárok obe krajiny. Skupinu pod tlakom USA v Pakistane v roku 2002 zakázali, rok predtým sa ocitla na americkom a britskom zozname teroristických organizácií. Organizácia je smutne známa útokom na indický parlament v roku 2001, ktorý dostal Indiu a Pakistan na pokraj štvrtej vojny. Laškar-i-Tajjiba však poprela, že stála za útokmi v Mumbaji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.