Ak by Smer zahlasoval s opozíciou o zemepisných názvoch, poruší podľa SNS dohody
BRATISLAVA. Minulý týždeň v pondelok koaličným lídrom neprekážalo, že by ich strany mali o používaní zemepisných názvoch v menšinových učebniciach hlasovať odlišne. Zhodli sa na tom na koaličnej rade. SNS v sobotu svoj postoj zmenila. Smeru hrozí, že ak bude dnes hlasovať s opozíciou, poruší koaličnú dohodu.
SNS proti všetkým
"Vyhodnotili sme to jasne," povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, ktorý nevedel povedať, ako sa zachovajú, keď Smer zahlasuje s opozíciou. "Nechceli sme vopred maľovať čerta na stenu." Pre Miroslava Číža zo Smeru je to prekvapenie.
Pripomenul, že aj premiér Robert Fico pred týždňom hovoril, že učebnice nie sú vo vládnom programe. V hroziacom spore má však Smer na strane HZDS, ktoré síce s jeho postojom k učebniciam nesúhlasí, ale priznáva, že má nárok hlasovať po svojom. "Nie je to predmetom koaličnej dohody ani vládneho programu, takže každá strana môže prejaviť svoj názor," myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Paška začína maďarčinou
SNS však tvrdí, že záväzok vlády k menšinovému vzdelávaniu existuje. Odvoláva sa na vetu v programovom vyhlásení vlády: "Výučba v jazyku národnostnej menšiny nemôže ísť na úkor kvality výučby štátneho slovenského jazyka."
Používanie zemepisných názvov v menšinových učebniciach majú poslanci vyriešiť už dnes hlasovaním o novele školského zákona, ktorú predložila SMK.
Návrh SMK s názvami čisto v materinskom jazyku má na pokyn premiéra zlepšiť predseda parlamentu Pavol Paška. Číž potvrdil, že Paška už má pozmeňujúci návrh hotový. Hovorí sa v ňom o dvojjazyčných názvoch, prvý má byť názov v maďarčine.
Či to tak ostane, malo rozhodnúť večerné rokovanie koaličných klubov. V maďarčine by sa však mali používať len tie názvy, ktoré nevznikli pomaďarčovaním. SNS nemá problém s dvojjazyčnosťou, ale nechce, aby boli názvy uvádzané najskôr v maďarčine. HZDS zase presadzuje názvy len v slovenčine.
Autor: vš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.