Zlatá lopta pre Cristiana Ronalda

Sportnet|3. dec 2008 o 00:00

Víťazom 53. ročníka prestížnej ankety magazínu France Football o Zlatú loptu prenajlepšieho svetového futbalistu v roku 2008 sa stal portugalský

Víťazom 53. ročníka prestížnej ankety magazínu France Football o Zlatú loptu pre

najlepšieho svetového futbalistu v roku 2008 sa stal portugalský krídelník Manchestru United Cristiano Ronaldo, ktorý získal v hlasovaní 96 žurnalistov z celého sveta 446 bodov.

PARÍŽ. Na druhej priečke sa umiestnil argentínsky útočník FC Barcelona Lionel Messi s 281 bodmi, tretie miesto v ankete patrilo španielskemu kanonierovi v službách FC Liverpool

Fernandovi Torresovi (179).

Jeden z najväčších dní

"Toto je rozhodne jeden z najväčších dní môjho života. O víťazstve v tejto ankete som sníval od detstva. Ľudia, ktorí ma poznajú a žijú so mnou, vedia, že sa mi konečne splnil môj dávny sen," povedal šťastný Portugalčan, ktorý získal o dva hlasy viac ako Kaká vlani a dodal: "Mám ešte len 23 rokov a to, čo sa teraz okolo mňa deje, je úžasné. Neuveriteľné. Z víťazstva v ankete mám o to väčšiu radosť, keď si uvedomím, akých skvelých futbalistov som zdolal. Cristiano Ronaldo mal v drese "červených diablov" vynikajúcu uplynulú sezónu a svoj tím priviedol k víťazstvu v Premier League aj Lige majstrov. Dvadsaťtriročný rodák z Funchalu zaznamenal z pozície stredopoliara v ročníku 2007/08 priam neuveriteľných 42 gólov vo všetkých súťažiach. Stal sa najlepším hráčom aj kanonierom nielen v anglickej najvyššej súťaži, ale aj v spomenutej Lige majstrov. Nevyšlo mu, rovnako ako celému Portugalsku, účinkovanie na majstrovstvách Európy v Rakúsku a Švajčiarsku, no to napokon jeho dominanciu na svetovom futbalovom poli neohrozilo. V minulom roku skončil Cristiano Ronaldo v ankete o Ballon dďOr na druhej priečke so ziskom 277 bodov, Messi bol vtedy tretí (255). Vlaňajší víťaz, Brazílčan Kaká z AC Miláno, obsadil tentoraz s 31 bodmi ôsmu priečku. Okrem Zlatej lopty má Portugalčan na svojom konte v tomto roku ešte jedno svetové ocenenie, keď získal honor Hráč roka 2008 podľa hlasovania 57 500 profesionálnych futbalistov združených v medzinárodnej asociácii FIFPro.