národnostné menšiny.
BRATISLAVA. Smer napriek nevôli koaličných partnerov presadil vlastnú predstavu, ako sa budú písať zemepisné názvy v učebniciach pre národnostné menšiny. Strana premiéra Roberta Fica v parlamente pretlačila svoj
pozmeňujúci návrh k novele školského zákona vďaka hlasom opozície.
Fico sa neobáva zhoršenia vzťahov v koalícii. Zdôraznil, že písanie zemepisných názvov v učebniciach nie je v programovom vyhlásení vlády. Koaličné strany preto neboli viazané pri hlasovaní.
SNS odišla zo sály
Keď sa národniarom nepodarilo zastaviť schvaľovanie novely, na protest odišli z hlasovania. Podľa SNS novela je v rozpore s ústavou a vládnym programom. "Nebol dôvod asistovať dehonestácii štátneho jazyka," povedal predseda jej poslaneckého klubu Rafael Rafaj.
Schválenie novely školského zákona je podľa predsedu strany Jána Slotu "veľmi nechutný akt a zlý signál smerom k slovenskému národu". Slota odovzdal otvorený list prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Žiada ho, aby nepodpísal novelu zákona. Podľa SNS novela je v rozpore s ústavou a vládnym programom.
HZDS neuspela s požiadavkou, aby v učebniciach boli len slovenské názvy. "Smer urobil koaličným partnerom podraz," povedal po hlasovaní Ján Kovarčík z HZDS. "Určite budeme na túto tému v koalícii vážne diskutovať," dodal s tým, že sa to Smeru niekde vráti ako bumerang.
Čo schválili
SMK pôvodne navrhovala, aby učebnice pre národnostné menšiny uvádzali zemepisné názvy len v jazyku menšiny. Podľa prijatého pozmeňujúceho návrhu Pavla Pašku (Smer) geografické názvy, ktoré sú vžité a zaužívané pre tú-ktorú národnostnú menšinu, budú dvojjazyčné. Prvý bude názov v jazyku menšiny, za ním pôjde v zátvorke či za lomkou v slovenčine tak, ako boli v schválených učebniciach v rokoch 2002 až 2006. Na konci učebnice musí byť slovník názvov v oboch jazykoch. Paška ďalej presadil, že kartografické diela sa majú vydávať v štátnom jazyku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.