minule.
Napríklad all inclusive. Je super, že si môžete dať, čo len chcete. Horšie, samozrejme, je, ak na nič nemáte chuť. Treba sa prekonať! Okoštovať francúzsky toast, namočený v mlieku a zapečený, po rozbombardovaní nespokojne kutrajúcimi výletníkmi pripomínajúci zemiakovú kašu zo socialistickej kuchyne. Pozor len, ak ste deň predtým vypili viac alkoholu domácej výroby, v tom prípade by som na experimenty s francúzskym toastom na egyptský spôsob radšej zabudol. Netreba hneď zrána desiť spolustolovníkov grimasami, prípadne iným telocvikom.
Výborná na egyptskom all inclusive je aj rozmanitosť stravy. Okrem vajec na tvrdo si môžete na raňajky dať napríklad omeletu, alebo syr, prípadne omeletu so syrom, alebo syr s omeletou. Pre organizmus je dobré, ak ho zrána nezaťažíte žiadnou šunkou, salámou a už tobôž nie pečenou slaninkou, i keď by sa k fazuli v kečupe celkom hodila.
Na obed kurča so zeleninkou a hovädzie, alebo hovädzie zo zeleninkou a kurča, alebo dusené hovädzie a pečené kurča, či dusené kurča a pečené hovädzie. Okrem toho jeden deň ryba dusená, druhý deň ryba vyprážaná, takže ak neznášate ryby, ľahko sa môže stať, že schudnete. Ako Robo, ten len krútil hlavou nad každým kuracím, aké že šťastie ho to postretlo, konečne kuracie! Viete, on predáva hrnce po večeroch a na každej prezentácii upečie na panvici bez oleja a za neuveriteľne krátky čas kuracie nohy. Večer, čo večer. Niet divu, že mu egyptskí kuchári trafili strunu...
A ako sa o nás starali animátori! Chodili celý deň, vynukovali programy, ktoré vás odtiahnu od barov, presviedčali na výlety loďou, počas ktorých zastanete nad vrakom lode a ak by ste boli menej chápaví, kormidelník ukáže rukou na dno, povie jednoznačne "Titanic" a pokrúti veľavýznamne hlavou.
Najviac sme sa zabavili na večernom programe. Začínal vždy o desiatej a končil rafinovane pred dvanástou, takže sme si mohli nohy dolámať, ale posledný drink sme už nestihli. Raz však animátori napriek enormnej snahe a desaťnásobnej klaňačke a opakovanom predstavovaní skončili o trištvrte, takže Rusi za mnou sa utekajúc k barpultu a dopredu tešiac dohadovali, či si dajú "dva, četyre ili šesť rumov".
Samozrejme, že utreli pysky. Bar bol pupočnou šnúrou prepojený s koncom animačného programu a vďaka tomu sa nik neopil. Iba ak barbar, to znamená návštevník baru, kultúrny ignorant, ktorý si objednával dvojité dávky, kým ostatní nasávali (duc)hovno.
Okrem vrodenej pohostinnosti sú Egypťania aj milí. Stále vás zdravia, pýtajú sa, odkiaľ ste, stískajú ruky vraviac "Máš sa?" alebo "Ahoj" alebo "Hovoríš česky?", na čo sa však neoplatí reagovať prívalom češtiny, lebo jej nerozumejú. Vedia však, že trúbenie je univerzálne a znie rovnako v angličtine, francúštine a arabštine. Cestou do neďalekého obchodu sme narátali 82 pozdravov klaksónom z okoloidúcich áut, čo v prepočte znamenalo 1 pozdrav na tri metre. Je to milé, najmä ak chcete večer na izbe zaspať.
Dúfam, že som trochu poopravil dojem z prvej spomienky na Egypt. Verte, že ja naň do smrti nezabudnem.
Teda, Boh ma zavaruj, ak áno.
Autor: Peter B. DOKTOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.