Korzár logo Korzár

Sears Tower

Vyše 20 rokov to bola najvyššia budova na sveteAko som už raz uviedol, k mrakodrapom mám akúsi zvláštnu náklonnosť a podľa mňa ich na tejto strane

Vyše 20 rokov to bola najvyššia budova na svete

Ako som už raz uviedol, k mrakodrapom mám akúsi zvláštnu náklonnosť a podľa mňa ich na tejto strane nie je nikdy dosť. Musím sa ale kontrolovať, aby som to neprehnal a nepredstavoval mrakodrapy častejšie než je takpovediac zdravé. Táto "samokontrola" ale potom vedie k tomu, že na nejaký významný mrakodrap jednoducho zabudnem. No a jedna priateľka mojej polovičky mi odkázala, že som zrejme pozabudol predstaviť mrakodrap, ktorý bol vyše 20 rokov najvyššou budovou na svete. Je to mrakodrap Sears, či, ako je jeho anglický názov, Sears Tower .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sídlo zásielkovej spoločnosti

Mrakodrap či veža Sears znamená vlastne vrchol v stavbe mrakodrapov v USA v 20. storočí. Tento mrakodrap si nechala ako svoje sídlo postaviť spoločnosť Sears, Roebuck & Co., ktorá bola v roku 1969 najväčšou firmou na svete, zaoberajúcou sa maloobchodným predajom (išlo najmä o zásielkový predaj). Vedenie firmy sa rozhodlo, že sústredí svojich zamestnancov, dovtedy roztrúsených v rôznych kanceláriách v oblasti Chicaga, do jednej budovy v západnej časti centra mesta. Firma potrebovala okamžite 279 000 štvorcových metrov podlažnej plochy pre svoje kancelárie, pričom nový mrakodrap mal mať ešte väčšiu celkovú podlažnú plochu.

Priestory na prenajatie

Spoločnosť Sears rátala so svojím ďalším rozvojom, pričom spočiatku nevyužité priestory plánovala prenajať malým firmám dovtedy, kým ich nebude potrebovať Vypracovaním návrhu na svoje nové výškové sídlo bola poverená skúsená newyorská projekčná a architektonická kancelária Skidmore, Owings and Merrill. Hlavným architektom projektu bol Bruce Graham, statický návrh vypracoval inžinier Fazlur Kahn. Ten prišiel s originálnym riešením nosnej štruktúry mrakodrapu.

SkryťVypnúť reklamu

Deväť nosných kubusov

Tú tvorí sústava deviatich spriahnutých rúr (kubusov) štvorcového prierezu. Každá nosná rúra má stranu dĺžky 75 stôp (približne 22 metrov). Tieto nosné prvky sú usporiadané do mriežky tvaru 3 x 3. Kubusy nemajú rovnakú dĺžku. Dva kubusy siahajú do výšky 50 podlaží, dva do výšky 66 podlaží, tri majú výšku 90 podlaží a najvyššie dva majú výšku 108 podlaží. Mrakodrap má teda pri pohľade zvonku výškovo odstupňovanú konštrukciu a vyzerá, akoby bol poskladaný z kvádrov nerovnakej dĺžky. Takéto konštrukčné riešenie budovu odľahčuje i zoštíhľuje. Veža Sears je o temer 30 % vyššia ako mrakodrap John Hancock, ale pritom je iba o 14 % ťažšia. Vnútri spomenutých kubusov nie sú žiaden oporné stĺpy. Na svojich vonkajších stranách sú kubusy spevnené oceľovými stĺpmi s rozstupom 4,6 m.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatok v roku 1970

S výstavbou mrakodrapu sa začalo v roku 1970. oceľová nosná konštrukcia spočíva na betónovom rošte hrúbky 1,5 metra, ktorý stojí na kesónových základoch. Betónové kesóny v oceľových puzdrách majú priemer od 2,2 m do 3 m a ich priemerná dĺžka je 20 metrov (siahajú až k skalnému podlažiu). Pri výstavbe mrakodrapu sa spotrebovalo 76 000 ton ocele a 55 000 kubických metrov betónu. V najintenzívnejšej fáze výstavby pracovalo na stavbe vyše 2 400 robotníkov. Mrakodrap bol dostavaný v roku 1973 a prevzal od dvojičiek World Trade Center titul najvyššej budovy sveta. V budove je 76 bežných výťahov a 14 výťahov s dvojpodlažnými kabínami. Celková podlažná plocha všetkých priestorov je 418 000 štvorcových metrov, prenajímateľná plocha je 353 961 štvorcových metrov.

Nie je celkom zvislá

Asymetrický dizajn budovy spôsobil nerovnomerné zaťaženie základovej dosky, čo viedlo k náklonu budovy asi o 10 cm od vertikály (merané na vrchole). Mrakodrap má podľa štandardného spôsobu počítanie 108 podlaží, ale majitelia budovy počítajú hlavnú strechu za 109. podlažie a strojovňu na vrchu budovy za 110. podlažie. Na 103. podlaží je vyhliadková plošina Skydeck, ktorú ročne navštívi 1,3 milióna turistov z celého sveta.. Pre zaujímavosť možno uviesť, že záchody na tomto podlaží sú najvyššie umiestnenými záchodmi na svete. Na fasáde budovy je celkovo 16 100 okien z bronzovo tónovaného skla. Výstavba mrakodrapu stála približne 150 miliónov dolárov, čo by v prepočte na rok 2005 predstavovalo sumu 950 miliónov dolárov.

Poloprázdna veža

Pre spoločnosť Sears nepredstavovala však výstavba jej nového sídla žiadnu veľkú výhru. Hviezda spoločnosti Sears and Roebuck začala v 80. rokoch minulého storočia pohasínať a jej podiel na trhu sa zmenšoval. Veža Sears stála desaťročie poloprázdna, pretože v tej dobe sa v Chicagu postavilo veľa ďalších mrakodrapov s kancelárskymi priestormi. Nakoniec sa firma Sears začala v roku 1992 zo svojho mrakodrapu postupne sťahovať a c roku 1995 ho opustila úplne. Odvtedy mala veža Sears niekoľkých vlastníkov, pričom k zmene názvu mrakodrapu nedošlo, pretože práva na názov si firma Sears ponechala. Dnes sídli v mrakodrape vyše sto rôznych firiem, vrátane veľkých právnických, poisťovacích a finančných firiem.

Údaje o výške sa menili

No, ešte sme vôbec nespomenuli výšku mrakodrapu Sears Tower. Táto výška sa totiž niekoľko ráz menila. Nie je ale tým, že by sa budova scvrkla alebo natiahla. Po dokončení mrakodrapu sa verejnosť dozvedela, že budova má výšku 1 450 stôp (jedna stopa je 304,8 mm). Neskôr sa však kdesi objavil údaj 1 454 stôp a tento údaj sa dlho objavoval ako výška budovy. V 90. rokoch však bola výška budovy opravená opäť na 1 450 stôp. Ide o výšku od podlahy prízemia resp. úrovne hlavného vchodu po vrch oceľovej konštrukcie. V skutočnosti je táto výška 1 450 stôp a 1,5 palca, ale podľa prijatého úzu sa to zaokrúhľuje na celé stopy. Pri podrobnejšom preskúmaní konštrukčných výkresov sa ale ukázalo, že na streche strojovne je ešte platňa hrúbky 5,5 palca, a táto hrúbka by sa mala prirátať k údaju o výške. Takže "nová" výška je 1 450 stôp a 7 palcov, čo je po zaokrúhlení 1 451 stôp. Po prerátaní na naše miery je to 442,26 m, čo sa zaokrúhľuje na 442 metrov.

Vyšší ako Taipei 101

Pretože terajšie smernice na stanovenie výšky budovy nie sú celkom exaktné, môže sa stať, že sa údaj o výške budovy bude ešte v budúcnosti meniť. Problém je najmä v tom, že podľa adresy budovy je skutočný hlavný vchod inde než vchod, od ktorého sa meralo, pričom je o približne päť stôp vyššie. Tak či onak, Sears Tower si zachoval štatút najvyššej budovy sveta do roku 1998, keď bol chicagský mrakodrap prekonaný dvojičkami Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur, ktorých výška je 452 metrov. Treba ale ešte spomenúť to, že v roku 1982 boli na vrch mrakodrapu Sears inštalované dve televízne antény, čím celková výška stavby narástla na 520 metrov. Jedna z antén bola v roku 2000 predĺžená, čím sa celková výška mrakodrapu zvýšila na 527 metrov. Spolu s anténami je teda Sears Tower vyšší ako terajšia najvyššia budova na svete (ak nerátame stále ešte nedostavaný mrakodrap Burj Dubai), mrakodrap Taipei 101.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 543
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 132
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 220
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 619
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 155
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 133
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 356
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 692
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 211
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 165
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 668
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 605
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 558
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 356
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 692
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 211
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 165
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 668
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 605
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 558
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu