December je mesiacom bilancovania a hodnotenia
V decembri má byť už záhradka pripravená na úspešné prezimovanie. Obyčajne nám však zostanú z predchádzajúceho obdobia práce, ktoré môžeme ešte pred príchodom trvalejšieho zimného počasia vykonať. December je aj mesiacom bilancovania a hodnotenia predchádzajúceho obdobia. Čakajú nás nasledujúce práce:
n Ak nerušíme parenisko a chceme v ňom v nasledujúcom období buď pestovať priesady alebo prirýchľovať zeleninu, musíme rátať s dezinfekciou zeminy. Kvôli jednoduchej manipulácii je vhodný formalín. Na dezinfekciu, alebo v tomto prípade na sterilizáciu použijeme 2-percentný roztok, ktorým zeminu polejeme. Po zaliatí parenisko zakryjeme a roztok necháme pôsobiť približne deň. Potom sa zasa niekoľko dní intenzívne vetrá, aby sa formalín vyparil. Na dezinfekciu pôdy slúži aj Basamid granulát, manipulácia s ním je však nielen nebezpečnejšia, ale aj nepríjemnejšia ako s formalínom. Nezabúdajme, že dezinfekciu pôdy musíme urobiť dlhší čas pred sejbou alebo vysádzaním, aby sa v nej stihol obnoviť mikrobiálny život.
n Zeleninu sme uložili ešte len nedávno, napriek tomu však musíme pravidelne sledovať jej stav. Vzdušnú vlhkosť by sme radi udržali čo najvyššiu, vhodné teploty sú niečo nad nulou. Bez námahy dosiahneme takéto ideálne podmienky vtedy, keď sú aj vonku len priemerné teploty. Ak vonkajšie teploty príliš kolíšu, je potrebné okná utepliť a vetranie obmedziť len na teplejšie dni.
n Pri vyššej teplote, najmä na jar, vetráme v noci pri poklese teplôt. Nezabúdajme, že v bežných pivniciach častejšie vznikajú škody zaparením ako zamrznutím. Z uloženej zeleniny je potrebné sústavne odstraňovať kusy, ktoré hnijú, plesnivejú alebo prejavujú iné nežiaduce príznaky. Podobne postupujeme aj pri cibuli a uloženej cibuľke sadzačke, pričom odstraňujeme aj mäkké, vyháňajúce cibuľky.
n Po ukončení sezóny bude pre nás určite dobrým pomocníkom blok, do ktorého si zaznamenáme, s čím sme boli spokojní alebo prípadné nedostatky. Tieto poznatky nám môžu pomôcť v nasledujúcej sezóne. Ak sme získali určité skúsenosti aj od kolegov záhradkárov, je tiež vhodné urobiť si aj o nich poznámky a to čím skôr, kým je v pamäti ešte všetko čerstvé. Takto si ľahšie zostavíme ideálnu predstavu o našej zeleninovej záhradke v budúcom vegetačnom období.
n Dokončíme ryľovanie záhonov. Kontrolujeme zeleniny, ktoré sú určené na prezimovanie na záhonoch (špenát, cesnak, šalát, cibuľa a podobne). Podľa priebehu počasia ich ošetríme. Pred zamrznutím pôdy môžeme vykopať aj chren. Uložíme ho do vlhkého piesku v pivnici.
n Kontrolujeme výskyt hrabošov a myší, ktoré sa sťahujú do chránených priestorov. Chytáme ich do pascí, alebo ničíme rozličnými otrávenými návnadami.
n Na rýchlenie vňatí si pripravujeme petržlen, zeler a cibuľku. Začíname rýchliť aj žeruchu a pažítku.
n Pred príchodom mrazov zberáme zo záhonov ružičkový a kučeravý kel, pór, petržlen, topinambury a podobne.
n Nezabúdame na pravidelnú kontrolu uskladnenej zeleniny. Nahnitú a inak poškodenú ihneď odstraňujeme, aby sa nestala ohniskom nákazy pre ostatnú zeleninu.
ING. ŠTEFAN TÓTH, PHD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.