Čakajú na termín výstavy a, samozrejme, aj na ocenenia. Oveľa viacej práce s prípravou zvierat majú majitelia bielych plemien, ktorí musia dbať na čistotu a belosť srsti.
Najväčšou nádejou chovateľa bývajú spravidla zvieratá z tohtoročných prvých vrhov, ktoré vzhľadom na dostatok zeleného krmiva a zodpovedajúci vek bývajú najlepšie vyvinuté. V septembri až októbri nastala v populácii zdravých králikov výmena srsti a nám ostáva povinnosť odstraňovať zvyšky jarných chlpov vyčesávaním pomocou kefy, čím sa urýchľuje dorastanie novej srsti.
O tom, či je už pĺznutie ukončené, sa presvedčíme tak, že mierne navlhčenou rukou pohladíme zviera proti srsti. Keď nám ostanú na ruke jednotlivé chlpy, výmena srsti ešte nie je ukončená. Ďalším znakom je sfarbenie kože. Počas pĺznutia je tmavá, po ukončení biela. Často je v tom rozdiel len niekoľko dní. Chovateľskou chybou je strihanie pazúrikov tesne pred usporiadaním výstavy. Tento úkon treba urobiť najmenej štyri týždne vopred. Kvôli uľahčeniu práce a na fixáciu zvieraťa musíme mať pomocníka.
Asi dva týždne pred výstavou začíname s kontrolou hmotnosti zvieraťa, ktorá má zodpovedať požiadavkám vzorníka podľa plemennej príslušnosti. Štrnásť dní je ešte dostatočný čas na korigovanie požadovanej hmotnosti pomocou správne zostavenej kŕmnej dávky. S príchodom zimy majú najmä malé plemená tendenciu k zvýšenému ukladaniu tuku.
Tvorí sa na netypických miestach, čím skresľujú exteriér. Prídavok niekoľkých semien ľanu či slnečnice však vylepší vzhľad srsti každého králika. Deň pred odoslaním zvieraťa na výstavu ho opäť prezrieme. Pazúriky a okolie pohlavných orgánov očistíme mäkkou handričkou, ktorú namočíme v oleji a taktiež skontrolujeme ušnice, prípadne ich zbavíme nečistoty.
ING. PETER ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.