zostaneme cudzincami, kde majú domáci problém s naším východoeurópskym prízvukom. A predsa, Anglicko zotrváva vysnívanou krajinou úspechu a peňazí, vábi desaťtisíce mladých i starších východoslovákov.
LONDÝN. Masovosť, akou slovenskí mladí unikajú do zahraničia, je závratná. Oficiálne vládne odhady potvrdzujú, že vo Veľkej Británii dnes pracuje okolo 200-tisíc Slovákov. Ako ďaleko sme teda schopní zájsť a koľko obetovať, aby sme boli schopní zabezpečiť seba alebo svoje rodiny? A ak to nie je finančná istota, čo teda drží tisíce Slovákov v ďalekom zahraničí?
Zažiť dobrodružstvo
Keďže je nemožné poznať dôvody všetkých dočasných alebo stálych emigrantov zo Slovenska, vybraná vzorka Slovákov, pracujúcich alebo študujúcich vo Veľkej Británii, vysvetľuje ich názory a dôvody na život v zahraničí. Monika, 21-ročná študentka, tvrdí, že do Anglicka prišla "zažiť dobrodružstvo" a osamostatniť sa od rodičov. V Anglicku študuje reklamu a marketing na Univerzite v Lutone. "Pred príchodom do Anglicka som mala veľké očakávania, ale rýchlo som pocítila skrytú diskrimináciu. Je takmer nemožné dostať dobre platenú prácu... Väčšina Slovákov, ktorých poznám, pracuje tak, ako ja, v reštaurácii, bare alebo upratuje za minimálnu mzdu," hovorí Monika a dodáva: "Peniaze, ktoré zarobím, mi vystačia akurát na živobytie. V Anglicku zostávam len kvôli štúdiu, ešte mi zostáva rok a pol. Na druhej strane, myslím si, že mám veľké šťastie, keďže mám možnosť študovať vo Veľkej Británii. Myslím si, že anglické vzdelanie pre mňa bude veľkou výhodou v budúcnosti."
Lepšie zárobky
Martin má 27 a pracuje na plný úväzok ako rozvážač tovaru. Lepšiu prácu si ani netrúfa hľadať, angličtinu nemá najlepšiu, a počas dní strávených za volantom sa mu jazyk nezdokonaľuje. "Je pravda, že zarábam oveľa lepšie, ako by som zarábal doma na Slovensku. Na druhej strane platím cenu za lepší plat - rodinu vídavam maximálne dvakrát do roka," vraví Martin, ktorý na Slovensku zobral hypotéku na dom a nevie, ako by som ju dokázal splácať zo slovenského platu: "S podobnou prácou na Slovensku by som nemal životný štandard ako tu, ale domov sa jedného dňa určite chcem vrátiť."
Zaútočili naňho opití domáci
Zdokonaliť si angličtinu a zarobiť. Taký bol cieľ 24-ročného Štefana, ktorý pracuje a študuje biznis blízko Londýna. Aj on začínal prvý rok v reštaurácii za minimálnu mzdu. "Pred dvoma rokmi som tu začal študovať na vysokej škole vďaka pôžičke, ktorú anglická vláda ponúka študentom." Martin tvrdí, že život v Anglicku je ťažší, než si myslel. "Stretol som zaujímavých ľudí, a štúdium sa mi veľmi pozdáva, no stalo sa mi už, že na mňa zaútočili podnapití Angličania, lebo počuli, že rozprávam so zahraničným prízvukom... Našťastie sa nič vážne nestalo," spomína na neveselé okamihy. Teší ho, že vďaka škole pokročil v angličtine, na rozdiel od mnohých Slovákov, ktorí sa zdokonalili akurát v poľskom jazyku.
To, že sa na Slovensku sa žije ťažko, je známa vec. Avšak pre mnohých môže byť prekvapením, že i život vo vysnívanom, fantastickom Anglicku dokáže byť drsný. Bez pohody, zázemia, často i dôstojnosti... Ale tie libry asi predsalen za to stoja.
MÁRIA KOŽÁROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.